ArchiveMaster - en to tr_TR translation catalogue (497 entries)

en: %1$d order has been queued for archiving in the background. | %1$d orders have been queued for archiving in the background.
tr_TR[0]: %1$d sipariş kuyruğa alındı arka planda arşivlenmek için.

en: %1$s out of %2$s orders are queued for archiving
tr_TR: %1$s arasında %2$s siparişler arşivleme için kuyruğa alındı

en: %1$s out of %2$s orders have been archived
tr_TR: %1$s arasında %2$s siparişler arşivlendi

en: %1$s out of %2$s orders have been unarchived already
tr_TR: %1$s arasında %2$s siparişler zaten arşivden çıkarıldı

en: %1$sArchiveMaster%2$s requires %1$s"WooCommerce"%2$s plugin to be active. Please activate WooCommerce to continue.
tr_TR: %1$sArchiveMaster%2$s gerektirir %1$s\"WooCommerce\"%2$s eklenti etkin olmalıdır. Lütfen etkinleştirin WooCommerce devam etmek için.

en: %1$sArchiveMaster%2$s requires %1$s"WooCommerce"%2$s plugin to be installed and activated. Please install WooCommerce to continue.
tr_TR: %1$sArchiveMaster%2$s gerektirir %1$s\"WooCommerce\"%2$s eklenti yüklenmeli ve etkinleştirilmelidir. Lütfen yükleyin WooCommerce devam etmek için.

en: %d order could not be queued for archiving. | %d orders could not be queued for archiving.
tr_TR[0]: %d Sipariş arşivleme için kuyruğa alınamaz.

en: %d order was skipped (invalid or excluded). | %d orders were skipped (invalid or excluded).
tr_TR[0]: %d Sipariş atlandı (geçersiz veya hariç tutuldu).

en: %s orders export started successfully
tr_TR: %s sipariş dışa aktarma başarıyla başlatıldı

en: %s orders in your live store already have the same Order IDs as those you are trying to unarchive
tr_TR: %s canlı mağazanızdaki siparişler zaten aynı sipariş kimliklerine sahip dengan yang Anda coba batalkan pengarsipannya

en: (Accessories breaks the rule)
tr_TR: (Aksesuarlar kuralı ihlal ediyor)

en: (Accessories not selected)
tr_TR: (Aksesuarlar seçilmedi)

en: (Book is NOT in selected categories)
tr_TR: (Kitap seçili kategorilerde DEĞİL)

en: (Shoes missing)
tr_TR: (Ayakkabı eksik)

en: (T-shirt and Gadget missing)
tr_TR: (Tişört ve Gadget eksik)

en: (T-shirt matches)
tr_TR: (Tişört eşleşiyor)

en: (all categories included)
tr_TR: (tüm kategoriler dahil)

en: (all products match)
tr_TR: (tüm ürünler eşleşiyor)

en: (extra Book breaks the rule)
tr_TR: (ek Kitap kuralı ihlal ediyor)

en: (extra Book doesn't break it)
tr_TR: (ek Kitap ihlal etmiyor)

en: (lowercase letters, numbers, and underscores only)
tr_TR: (yalnızca küçük harfler, rakamlar ve alt çizgi)

en: (matches exactly)
tr_TR: (tam eşleşme)

en: (no product matches)
tr_TR: (hiçbir ürün eşleşmiyor)

en: 1 month
tr_TR: 1 ay

en: 1 year
tr_TR: 1 yıl

en: 12 hours
tr_TR: 12 saat

en: 15 days
tr_TR: 15 gün

en: 2 hours
tr_TR: 2 saat

en: 3 days
tr_TR: 3 gün

en: 3 months
tr_TR: 3 ay

en: 6 hours
tr_TR: 6 saat

en: 6 months
tr_TR: 6 ay

en: 7 days
tr_TR: 7 gün

en: <div class="archm-upgrade-plan"><span class="archm-upgrade-icon-text">Upgrade Now</span><span class="archm-upgrade-icon"><svg width="16" height="18" viewBox="0 0 16 18" fill="none" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg">
    				<path d="M1.59613 7.90625H7.45314V17.75H4.06253C3.65525 17.7521 3.26172 17.6028 2.95848 17.3309C2.65525 17.059 2.46399 16.684 2.42191 16.2789L1.59613 7.90625Z" fill="#34D399"/>
    				<path d="M14.4039 7.90625L13.5672 16.2789C13.5251 16.684 13.3338 17.059 13.0306 17.3309C12.7274 17.6028 12.3338 17.7521 11.9266 17.75H8.54688V7.90625H14.4039Z" fill="#34D399"/>
    				<path d="M14.0156 2.98437H12.7304C12.8552 2.72885 12.9207 2.44842 12.9218 2.16406C12.9218 1.65642 12.7202 1.16957 12.3612 0.810614C12.0023 0.451659 11.5154 0.25 11.0078 0.25H10.7343C10.1925 0.250396 9.65927 0.384949 9.18214 0.641645C8.70501 0.898342 8.29887 1.26919 7.99997 1.72109C7.70108 1.26919 7.29494 0.898342 6.81781 0.641645C6.34068 0.384949 5.80741 0.250396 5.26561 0.25L4.99217 0.25C4.48453 0.25 3.99768 0.451659 3.63873 0.810614C3.27977 1.16957 3.07812 1.65642 3.07812 2.16406C3.07928 2.44842 3.14472 2.72885 3.26952 2.98437H1.98437C1.54925 2.98437 1.13195 3.15722 0.824276 3.46489C0.516601 3.77257 0.34375 4.18987 0.34375 4.62499V5.17186C0.34375 5.60698 0.516601 6.02428 0.824276 6.33195C1.13195 6.63963 1.54925 6.81248 1.98437 6.81248H14.0156C14.4507 6.81248 14.868 6.63963 15.1757 6.33195C15.4833 6.02428 15.6562 5.60698 15.6562 5.17186V4.62499C15.6562 4.18987 15.4833 3.77257 15.1757 3.46489C14.868 3.15722 14.4507 2.98437 14.0156 2.98437ZM10.7343 1.34375H11.0078C11.2253 1.34375 11.434 1.43017 11.5878 1.58401C11.7417 1.73785 11.8281 1.9465 11.8281 2.16406C11.8281 2.38162 11.7417 2.59026 11.5878 2.7441C11.434 2.89794 11.2253 2.98437 11.0078 2.98437H8.61794C8.73911 2.51508 9.0127 2.09932 9.39577 1.80237C9.77883 1.50543 10.2497 1.34411 10.7343 1.34375ZM4.17186 2.16406C4.17186 1.9465 4.25829 1.73785 4.41213 1.58401C4.56596 1.43017 4.77461 1.34375 4.99217 1.34375H5.26561C5.75029 1.34411 6.22112 1.50543 6.60418 1.80237C6.98724 2.09932 7.26084 2.51508 7.38201 2.98437H4.99217C4.77461 2.98437 4.56596 2.89794 4.41213 2.7441C4.25829 2.59026 4.17186 2.38162 4.17186 2.16406Z" fill="#34D399"/>
    				</svg></span></div>
tr_TR: <div class=\"archm-Tingkatkan-plan\"><span class=\"archm-Tingkatkan-icon-text\">Şimdi Yükselt</span><span class=\"archm-Tingkatkan-icon\"><svg width=\"16\" height=\"18\" viewBox=\"0 0 16 18\" fill=\"none\" xmlns=\"http://www.w3.org/2000/svg\">\n\t\t\t\t<path d=\"M1.59613 7.90625H7.45314V17.75H4.06253C3.65525 17.7521 3.26172 17.6028 2.95848 17.3309C2.65525 17.059 2.46399 16.684 2.42191 16.2789L1.59613 7.90625Z\" fill=\"#34D399\"/>\n\t\t\t\t<path d=\"M14.4039 7.90625L13.5672 16.2789C13.5251 16.684 13.3338 17.059 13.0306 17.3309C12.7274 17.6028 12.3338 17.7521 11.9266 17.75H8.54688V7.90625H14.4039Z\" fill=\"#34D399\"/>\n\t\t\t\t<path d=\"M14.0156 2.98437H12.7304C12.8552 2.72885 12.9207 2.44842 12.9218 2.16406C12.9218 1.65642 12.7202 1.16957 12.3612 0.810614C12.0023 0.451659 11.5154 0.25 11.0078 0.25H10.7343C10.1925 0.250396 9.65927 0.384949 9.18214 0.641645C8.70501 0.898342 8.29887 1.26919 7.99997 1.72109C7.70108 1.26919 7.29494 0.898342 6.81781 0.641645C6.34068 0.384949 5.80741 0.250396 5.26561 0.25L4.99217 0.25C4.48453 0.25 3.99768 0.451659 3.63873 0.810614C3.27977 1.16957 3.07812 1.65642 3.07812 2.16406C3.07928 2.44842 3.14472 2.72885 3.26952 2.98437H1.98437C1.54925 2.98437 1.13195 3.15722 0.824276 3.46489C0.516601 3.77257 0.34375 4.18987 0.34375 4.62499V5.17186C0.34375 5.60698 0.516601 6.02428 0.824276 6.33195C1.13195 6.63963 1.54925 6.81248 1.98437 6.81248H14.0156C14.4507 6.81248 14.868 6.63963 15.1757 6.33195C15.4833 6.02428 15.6562 5.60698 15.6562 5.17186V4.62499C15.6562 4.18987 15.4833 3.77257 15.1757 3.46489C14.868 3.15722 14.4507 2.98437 14.0156 2.98437ZM10.7343 1.34375H11.0078C11.2253 1.34375 11.434 1.43017 11.5878 1.58401C11.7417 1.73785 11.8281 1.9465 11.8281 2.16406C11.8281 2.38162 11.7417 2.59026 11.5878 2.7441C11.434 2.89794 11.2253 2.98437 11.0078 2.98437H8.61794C8.73911 2.51508 9.0127 2.09932 9.39577 1.80237C9.77883 1.50543 10.2497 1.34411 10.7343 1.34375ZM4.17186 2.16406C4.17186 1.9465 4.25829 1.73785 4.41213 1.58401C4.56596 1.43017 4.77461 1.34375 4.99217 1.34375H5.26561C5.75029 1.34411 6.22112 1.50543 6.60418 1.80237C6.98724 2.09932 7.26084 2.51508 7.38201 2.98437H4.99217C4.77461 2.98437 4.56596 2.89794 4.41213 2.7441C4.25829 2.59026 4.17186 2.38162 4.17186 2.16406Z\" fill=\"#34D399\"/>\n\t\t\t\t</svg></span></div>

en: A WordPress plugin for Auto Archive Old Order for WooCommerce
tr_TR: WooCommerce için Eski Siparişleri Otomatik Arşivlemek için WordPress Eklentisi

en: Action Performed
tr_TR: Yapılan İşlem

en: Actions
tr_TR: Tindakan

en: Activate %s by your license key to get professional support and automatic update from your WordPress dashboard.
tr_TR: Aktifkan %s by your Lisensi key Ke get professional Dukungan and automatic Perbarui Dari your WordPress Kontrol Paneli.

en: Activate License
tr_TR: Aktifkan Lisensi

en: Activate WooCommerce
tr_TR: Aktifkan WooCommerce

en: Active Memberships Will Be Affected
tr_TR: Aktif Üyelikler Etkilenecek

en: Active Orders
tr_TR: Aktif Siparişler

en: Active Subscriptions Will Be Affected
tr_TR: Aktif Abonelikler Etkilenecek

en: Activity Logs
tr_TR: Aktivitas Log

en: Add Filter
tr_TR: Tambah Filter

en: Advanced Feature - Use Carefully
tr_TR: Gelişmiş Özellik - Dikkatli Kullanın

en: Advanced order filtering
tr_TR: Gelişmiş sipariş filtreleme

en: All the selected order statuses have to be deleted first, then you can disable this option. Would you like to clear all selected order statuses and disable this feature?
tr_TR: Semua Status pesanan yang dipilih harus dihapus terlebih dahulu, then you can disable this option. Apakah Anda ingin menghapus semua Status pesanan yang dipilih dan menonaktifkan fitur ini?

en: An efficient way to manage orders without repeated downloads
tr_TR: Sürekli indirme yapmadan siparişleri yönetmenin verimli yolu

en: An error occurred while syncing archive data
tr_TR: Terjadi kesalahan saat menyinkronkan data arsip

en: Apply
tr_TR: Terapkan

en: Apply Filter
tr_TR: Terapkan Filter

en: Archive
tr_TR: Arşivle

en: Archive Action
tr_TR: Arşivle Action

en: Archive Complete
tr_TR: Arsip Selesai

en: Archive Membership Orders
tr_TR: Arsipkan Pesanan Keanggotaan

en: Archive Now
tr_TR: Arsipkan Sekarang

en: Archive Old Orders
tr_TR: Arsipkan Pesanan Lama

en: Archive Options
tr_TR: Opsi Arsip

en: Archive Options Overview
tr_TR: Opsi Arsip Ringkasan

en: Archive Order
tr_TR: Arşivle Sipariş

en: Archive Overview
tr_TR: Ringkasan Arsip

en: Archive Range
tr_TR: Rentang Arsip

en: Archive Range:
tr_TR: Rentang Arsip:

en: Archive Settings
tr_TR: Pengaturan Arsip

en: Archive Statistics
tr_TR: Statistik Arsip

en: Archive Status:
tr_TR: Status Arsip:

en: Archive Storage
tr_TR: Penyimpanan Arsip

en: Archive Storage:
tr_TR: Penyimpanan Arsip:

en: Archive Subscription Orders
tr_TR: Arsipkan Pesanan Langganan

en: Archive Timeframe:
tr_TR: Kerangka Waktu Arsip:

en: Archive Your Old Orders Now!
tr_TR: Eski siparişlerinizi şimdi arşivleyin!

en: Archive by order status
tr_TR: Sipariş durumuna göre arşivle

en: Archive complete
tr_TR: Arsip Selesai

en: Archive data older than
tr_TR: Arsipkan data yang lebih lama arasında

en: Archive data synced successfully from Google Drive!
tr_TR: Data arsip berhasil disinkronkan arasında Google Drive!

en: Archive data to a remote MySQL database hosted on another server
tr_TR: Arsipkan data ke basis data MySQL jarak jauh yang dihosting di server lain

en: Archive data to a separate database within your current WordPress hosting environment
tr_TR: Arsipkan data ke basis data terpisah dalam lingkungan hosting WordPress Anda saat ini

en: Archive file path
tr_TR: Arşivle File Jalur

en: Archive if:
tr_TR: Arşivle if:

en: Archive locally on this web server without needing a cloud service
tr_TR: Arsipkan secara lokal di server web ini tanpa gerektirir layanan Cloud

en: Archive old orders and speed up your site now 🚀
tr_TR: Arsipkan Pesanan Lama ve sitenizi şimdi hızlandırın 🚀

en: Archive options not configured
tr_TR: Opsi Arsip not configured

en: Archive orders before
tr_TR: Önce siparişleri arşivle

en: Archive the order if any product belongs to at least one of the selected categories.
tr_TR: Seçilen kategorilerden en az birine ait bir ürün varsa siparişi arşivleyin.

en: Archive the order only if every product belongs to at least one selected category.
tr_TR: Siparişi yalnızca her ürün en az bir seçili kategoriye aitse arşivleyin.

en: Archive the order only if it contains at least one product from each selected category, and all products in the order belong to the selected categories. Orders with extra products from other categories will not be archived.
tr_TR: Siparişi yalnızca her seçili kategoriden en az bir ürün içeriyorsa ve siparişteki tüm ürünler seçili kategorilere aitse arşivleyin. Diğer kategorilerden ek ürün içeren siparişler arşivlenmeyecektir.

en: Archive the order only if the order contains at least one product from each selected category, extra products are allowed.
tr_TR: Siparişi yalnızca her seçili kategoriden en az bir ürün içeriyorsa arşivleyin, ek ürünlere izin verilir.

en: ArchiveMaster Support Request
tr_TR: Permintaan Dukungan ArchiveMaster

en: Archived
tr_TR: Arşivlendi

en: Archived Database
tr_TR: Basis Data yang Diarsipkan

en: Archived Order Examples:
tr_TR: Arşivlenmiş Sipariş Örnekleri:

en: Archived Orders
tr_TR: Pesanan yang Diarsipkan

en: Archived Orders Examples:
tr_TR: Arşivlenmiş Sipariş Örnekleri:

en: Archived Orders feature is not enabled.
tr_TR: Fitur Pesanan yang Diarsipkan tidak diaktifkan.

en: Archived data recovered successfully
tr_TR: Arşivlendi data recovered successfully

en: Archives old data by storing it locally on your server in a separate database file. This keeps your live database lightweight and optimized, similar to remote cloud archiving, but without needing a cloud service.
tr_TR: Mengarsipkan data lama dengan menyimpannya secara lokal di server Anda dalam File basis data terpisah. Ini membuat basis data langsung Anda ringan dan dioptimalkan, mirip dengan pengarsipan Cloud jarak jauh, tetapi tanpa gerektirir layanan Cloud.

en: Archiving order
tr_TR: Sipariş arşivleniyor

en: Are you sure to archive these?
tr_TR: Apakah Anda yakin ingin mengarsipkan ini?

en: Are you sure to cancel the archiving process? To bring back the orders that have already been archived to the remote database, unarchive them from the orders page.
tr_TR: Apakah Anda yakin ingin membatalkan proses pengarsipan? Untuk mengembalikan pesanan yang sudah diarsipkan ke basis data jarak jauh, batalkan pengarsipannya arasında halaman pesanan.

en: Are you sure to cancel the unarchiving process?
tr_TR: Apakah Anda yakin ingin membatalkan proses pembatalan pengarsipan?

en: Are you sure you want to cancel the archiving process?
tr_TR: Apakah Anda yakin ingin membatalkan proses pengarsipan?

en: Are you sure you want to cancel the exporting process ?
tr_TR: Dışa aktarma işlemini iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete %s selected orders? This action cannot be undone.
tr_TR: Are you sure you want Ke Hapus permanen %s Dipilih Siparişler? This action cannot be undone.

en: Ascending
tr_TR: Naik

en: At least one product belongs to any selected category
tr_TR: Setidaknya satu produk termasuk dalam kategori yang dipilih

en: Auto Archive Schedule:
tr_TR: Jadwal Arsip Otomatis:

en: Auto archive interval
tr_TR: Otomatik arşiv aralığı

en: Avoid repeated exports and outdated files
tr_TR: Sürekli dışa aktarmadan ve eski dosyalardan kaçının

en: Back
tr_TR: Kembali

en: Back to Settings
tr_TR: Kembali Ke Ayarlar

en: But
tr_TR: Fakat

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cancel Archiving Process?
tr_TR: İptal Archiving Process?

en: Cancel Archiving?
tr_TR: İptal Archiving?

en: Cancel Exporting
tr_TR: Batalkan Ekspor

en: Cancel Exporting?
tr_TR: Batalkan Ekspor?

en: Cancel Unarchiving
tr_TR: Batalkan Pembatalan Pengarsipan

en: Cancel Unarchiving Process?
tr_TR: Batalkan Proses Pembatalan Pengarsipan?

en: Cannot Disable Archive by Order Status
tr_TR: Sipariş Durumuna Göre Arşivi Devre Dışı Bırakılamıyor

en: Changing the archive storage will update the location of your archived database. Depending on the selected storage type, your existing archived data may or may not be moved to the new location. Are you sure you want to proceed?
tr_TR: Mengubah penyimpanan arsip akan memperbarui lokasi basis data yang diarsipkan. Tergantung pada jenis penyimpanan yang dipilih, data yang diarsipkan yang ada mungkin atau tidak akan dipindahkan ke lokasi baru. Apakah Anda yakin ingin melanjutkan?

en: Check out our documentation
tr_TR: Lihat dokumentasi kami

en: Check the ArchiveMaster playlist to become an expert ArchiveMaster user
tr_TR: Periksa playlist ArchiveMaster untuk menjadi pengguna ArchiveMaster ahli

en: Choose how you want to contact support
tr_TR: Pilih cara Anda ingin menghubungi dukungan

en: Clear Filter
tr_TR: Hapus Filter

en: Clear Search
tr_TR: Hapus Cari

en: Clear Statuses & Disable
tr_TR: Hapus Statuses & Disable

en: Click here to view them
tr_TR: Klik di sini untuk melihatnya

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Close & Skip Unarchiving
tr_TR: Tutup & Lewati Pembatalan Pengarsipan

en: Completed
tr_TR: Selesai

en: Configure Connection
tr_TR: Konfigurasi Connection

en: Configure Custom MySQL Database
tr_TR: Konfigurasi Basis Data MySQL Kustom

en: Configure Now
tr_TR: Konfigurasi Sekarang

en: Confirm
tr_TR: Konfirmasi

en: Confirm Permanent Deletion
tr_TR: Konfirmasi Permanent Deletion

en: Congratulations!
tr_TR: Tebrikler!

en: Connect
tr_TR: Hubungkan

en: Connect to Google Drive
tr_TR: Hubungkan Ke Google Drive

en: Connect to RDS
tr_TR: Hubungkan Ke RDS

en: Connect to external MySQL database
tr_TR: Hubungkan ke basis data MySQL eksternal

en: Connect to your AWS RDS instance
tr_TR: Hubungkan Ke your AWS RDS instance

en: Connect to your current or remote MySQL database
tr_TR: Hubungkan ke basis data MySQL Anda saat ini atau jarak jauh

en: Connected
tr_TR: Terhubung

en: Connected to :
tr_TR: Terhubung Ke :

en: Connected to MySQL
tr_TR: Terhubung Ke MySQL

en: Connected to RDS
tr_TR: Terhubung Ke RDS

en: Connecting to Remote Database
tr_TR: Menghubungkan ke Basis Data Jarak Jauh

en: Connection Failed
tr_TR: Koneksi Gagal

en: Connection Success
tr_TR: Koneksi Berhasil

en: Connection Successful!
tr_TR: Koneksi Berhasilful!

en: Contact Support
tr_TR: Hubungi Dukungan

en: Copy our support email address to your clipboard
tr_TR: Salin alamat email dukungan kami ke clipboard Anda

en: Couldn't connect to your database
tr_TR: Veritabanınıza bağlanılamadı

en: Create, edit, manage multiple orders at once
tr_TR: Aynı anda birden fazla sipariş oluşturun, düzenleyin ve yönetin

en: Creating database and tables...
tr_TR: Membuat basis data dan tabel...

en: Currently Active
tr_TR: Saat Ini Aktif

en: Custom
tr_TR: Kustom

en: Custom MySQL Database
tr_TR: Basis Data MySQL Kustom

en: Custom Post Type
tr_TR: Jenis Posting Kustom

en: Custom date
tr_TR: Tanggal kustom

en: Customer
tr_TR: Pelanggan

en: Customer Type
tr_TR: Pelanggan Jenis

en: Daily
tr_TR: Harian

en: Dashboard
tr_TR: Kontrol Paneli

en: Database
tr_TR: Basis Data

en: Database Connected
tr_TR: Basis Data Terhubung

en: Database Name
tr_TR: Veritabanı Adı

en: Database Ready
tr_TR: Basis Data Ready

en: Database connection validated.
tr_TR: Basis Data connection validated.

en: Database password
tr_TR: Basis Data Kata Sandi

en: Database username
tr_TR: Basis Data Nama Pengguna

en: Date
tr_TR: Tanggal

en: Days
tr_TR: Hari

en: Deactivate License
tr_TR: Nonaktifkan Lisensi

en: Deleting Unarchived order
tr_TR: Arşivden çıkarılmamış sipariş siliniyor

en: Descending
tr_TR: Turun

en: Did you know that there is a Facebook community for ArchiveMaster users like you? Feel free to join to be involved in the discussion.
tr_TR: Tahukah Anda bahwa ada komunitas Facebook untuk pengguna ArchiveMaster seperti Anda? Jangan ragu untuk bergabung dan terlibat dalam diskusi.

en: DigitalOcean Database
tr_TR: DigitalOcean Basis Data

en: Disabled
tr_TR: Dinonaktifkan

en: Disconnect
tr_TR: Putuskan

en: Do You Want to Disconnect Google Drive?
tr_TR: Apakah Anda Ingin Memutuskan Google Drive?

en: Do you want to switch archive storage?
tr_TR: Apakah Anda ingin mengubah penyimpanan arsip?

en: Do you want to unarchive all the orders?
tr_TR: Tüm siparişlerin arşivden çıkarılmasını iptal etmek istiyor musunuz?

en: Documentation
tr_TR: Dokumentasi

en: Done
tr_TR: Selesai

en: Download File
tr_TR: Unduh File

en: Duplicate Orders Detected!
tr_TR: Pesanan Duplikat Terdeteksi!

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: Enable auto archive
tr_TR: Aktifkan arsip otomatis

en: Enable related order metadata archiving
tr_TR: İlgili sipariş meta verilerinin arşivlenmesini etkinleştir

en: Enable this feature to archive related order metadata along with orders
tr_TR: Siparişlerle birlikte ilgili sipariş meta verilerini arşivlemek için bu özelliği etkinleştirin

en: Enable this feature to use advanced criteria matching and archive orders that meet those...
tr_TR: Aktifkan fitur ini untuk menggunakan pencocokan kriteria lanjutan dan mengarsipkan pesanan yang memenuhi kriteria tersebut...

en: Enable this option to archive orders based on their status
tr_TR: Siparişleri durumlarına göre arşivlemek için bu seçeneği etkinleştirin

en: Enabling this feature adds an option in WooCommerce Analytics to include archived data when viewing reports
tr_TR: Bu özelliği etkinleştirmek, raporları görüntülerken arşivlenmiş verileri dahil etmek için WooCommerce Analytics\'te bir seçenek ekler

en: Enabling this will archive selected custom order metadata. Some metadata may be required by other plugins, and archiving it could cause those plugins to stop working or behave incorrectly. To learn more about it, read the documentation
tr_TR: Bunu etkinleştirmek, seçilen özel sipariş meta verilerini arşivleyecektir. Bazı meta veriler diğer eklentiler tarafından gerekli olabilir ve arşivleme bu eklentilerin çalışmayı durdurmasına veya yanlış davranmasına neden olabilir. Daha fazla bilgi için belgeleri okuyun

en: Enter database name
tr_TR: Masukkan nama basis data

en: Enter endpoint URL
tr_TR: Masukkan URL endpoint

en: Enter password
tr_TR: Masukkan kata sandi

en: Enter port number
tr_TR: Masukkan nomor Port

en: Enter the endpoint URL of your RDS instance
tr_TR: Masukkan URL endpoint instance RDS Anda

en: Enter the exported file name
tr_TR: Masukkan nama File yang diekspor

en: Enter the file name for the exported file
tr_TR: Masukkan nama File untuk File yang diekspor

en: Enter the name of the database you want to create for archiving
tr_TR: Masukkan nama basis data yang ingin Anda buat untuk pengarsipan

en: Enter the password for your RDS database
tr_TR: Masukkan kata sandi untuk basis data RDS Anda

en: Enter the path where archive files will be stored
tr_TR: Masukkan jalur di mana File arsip akan disimpan

en: Enter the port number for your RDS instance (default: 3306)
tr_TR: Masukkan nomor Port untuk instance RDS Anda (default: 3306)

en: Enter the username for your RDS database
tr_TR: Masukkan nama pengguna untuk basis data RDS Anda

en: Enter username
tr_TR: Masukkan nama pengguna

en: Enter your license key to activate
tr_TR: Masukkan kunci lisensi Anda untuk mengaktifkan

en: Error cancelling export process
tr_TR: Kesalahan saat membatalkan proses ekspor

en: Error cancelling unarchive process
tr_TR: Kesalahan saat membatalkan proses pembatalan pengarsipan

en: Error:
tr_TR: Kesalahan:

en: Every product in the order must belong to at least one selected category
tr_TR: Setiap produk dalam pesanan harus termasuk dalam setidaknya satu kategori yang dipilih

en: Exclude active membership orders from archiving
tr_TR: Arşivlemeden aktif üyelik siparişlerini hariç tut

en: Exclude active subscriptions orders from archiving
tr_TR: Arşivlemeden aktif abonelik siparişlerini hariç tut

en: Explore live sync
tr_TR: Canlı senkronizasyonu keşfedin

en: Export
tr_TR: Ekspor

en: Export Archived Orders
tr_TR: Ekspor Pesanan yang Diarsipkan

en: Export Data
tr_TR: Ekspor Data

en: Export Failed
tr_TR: Ekspor Gagal

en: Export Now
tr_TR: Ekspor Sekarang

en: Export Orders
tr_TR: Ekspor Pesanan

en: Export Success
tr_TR: Ekspor Berhasil

en: Export canceled successfully
tr_TR: Ekspor canceled successfully

en: Export orders
tr_TR: Ekspor Pesanan

en: Export your orders in a csv, json, xml, or other popular formats
tr_TR: Siparişleri dışa aktar Anda dalam format csv, json, xml, atau format populer lainnya

en: Exported file name
tr_TR: Nama File yang diekspor

en: Exporting
tr_TR: Dışa aktarma

en: Exporting (%s)%....
tr_TR: Dışa aktarma (%s)%....

en: Exporting Completed
tr_TR: Ekspor Selesai

en: Exporting in progress. You can't access this feature until it's completed or cancelled
tr_TR: Ekspor sedang berlangsung. Anda tidak dapat mengakses fitur ini sampai selesai atau dibatalkan

en: Exporting the archived orders can take time. You can continue to use your site as usual
tr_TR: Dışa aktarma pesanan yang diarsipkan dapat memakan waktu. Anda dapat terus menggunakan situs Anda seperti biasa

en: Failed to activate license. Please try again.
tr_TR: Gagal Ke Aktifkan Lisensi. Lütfen try again.

en: Failed to create SQLite database file for archiving. Please check file permissions.
tr_TR: Gagal membuat File basis data SQLite untuk pengarsipan. Lütfen periksa izin File.

en: Failed to deactivate license. Please try again.
tr_TR: Gagal Ke Nonaktifkan Lisensi. Lütfen try again.

en: Failed to delete orders. Please try again.
tr_TR: Gagal Ke Hapus Siparişler. Lütfen try again.

en: Failed to disconnect Google Drive
tr_TR: Gagal Ke Putuskan Google Drive

en: Failed to fetch archiving status
tr_TR: Gagal mengambil Status pengarsipan

en: Failed to recover archive data
tr_TR: Gagal Ke Pulihkan Arşivle data

en: Failed to restore the order.
tr_TR: Sipariş geri yüklenemedi.

en: Failed to save settings
tr_TR: Ayarlar kaydedilemedi

en: Failed to start archiving
tr_TR: Gagal Ke start archiving

en: Failed to start background archive process.
tr_TR: Gagal memulai proses arsip latar belakang.

en: Failed to start unarchive process
tr_TR: Gagal memulai proses pembatalan pengarsipan

en: Failed to sync archive data
tr_TR: Gagal Ke Sinkronkan Arşivle data

en: Filter by Product Category
tr_TR: Filter berdasarkan Kategori Produk

en: Filter by order status
tr_TR: Sipariş durumuna göre filtrele

en: From
tr_TR: Dari

en: From date
tr_TR: Dari Tanggal

en: Go to Dashboard
tr_TR: Buka Dasbor

en: Go to page:
tr_TR: Sayfaya git:

en: Google Drive connected!
tr_TR: Google Drive Terhubung!

en: Google Drive is not connected
tr_TR: Google Drive tidak terhubung

en: Handle large volumes of orders efficiently
tr_TR: Büyük sipariş hacimlerini verimli bir şekilde yönetin

en: Help & Documentation
tr_TR: Bantuan & Dokumentasi

en: Hi ArchiveMaster Support Team, please describe your issue here.
tr_TR: Halo Tim Dukungan ArchiveMaster, silakan jelaskan masalah Anda di sini.

en: Hours
tr_TR: Jam

en: How are you managing your %s active orders?
tr_TR: %s aktif siparişinizi nasıl yönetiyorsunuz?

en: How will you handle your current %s active orders?
tr_TR: Mevcut %s aktif siparişinizi nasıl yöneteceksiniz?

en: If this feature is turned on, customers can see their archived orders in their My Account page...
tr_TR: Bu özellik açıksa, müşteriler arşivlenmiş siparişlerini Hesabım sayfasında görebilir...

en: If you disconnect Google Drive, the archive storage will switch to local storage, and the archived data will also move to local storage. Do you want to proceed?
tr_TR: Google Drive'ı keserseniz, arşiv depolama yerel depolamaya geçecek ve arşivlenmiş veriler de yerel depolamaya taşınacaktır. Devam etmek istiyor musunuz?

en: If you get stuck while exploring a feature, feel free to check our docs for a step-by-step guide
tr_TR: Jika Anda terjebak saat menjelajahi fitur, jangan ragu untuk memeriksa dokumen kami untuk panduan langkah demi langkah

en: If you need help, feel free to contact our support team.
tr_TR: Jika Anda membutuhkan bantuan, jangan ragu untuk menghubungi tim dukungan kami.

en: If you turn off this option, membership orders will be archived. Your customers' recurring billing may stop working and membership management features may break.
tr_TR: Jika Anda mematikan opsi ini, pesanan keanggotaan akan diarsipkan. Penagihan berulang pelanggan Anda mungkin berhenti bekerja dan fitur manajemen keanggotaan mungkin rusak.

en: If you turn off this option, subscription orders will be archived. Your customers' recurring billing may stop working and subscription management features may break.
tr_TR: Jika Anda mematikan opsi ini, pesanan langganan akan diarsipkan. Penagihan berulang pelanggan Anda mungkin berhenti bekerja dan fitur manajemen langganan mungkin rusak.

en: Include archived orders data in WooCommerce analytics
tr_TR: WooCommerce analitiğinde arşivlenmiş sipariş verilerini dahil et

en: Install FlexOrder
tr_TR: FlexOrder'ı Kurun

en: Installing...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Keep orders synced with Google Sheets in real time
tr_TR: Siparişleri Google Sheets ile gerçek zamanlı olarak senkronize tutun

en: Label for the Archived Orders
tr_TR: Arşivlenmiş Siparişler için Etiket

en: Last Archived On:
tr_TR: Son Arşivlenme:

en: Learn how to fix this →
tr_TR: Pelajari cara memperbaikinya →

en: Leave empty to export all orders
tr_TR: Tüm siparişleri dışa aktarmak için boş bırakın

en: License Settings
tr_TR: Lisensi Ayarlar

en: License activated successfully!
tr_TR: Lisensi activated successfully!

en: License activation failed
tr_TR: Lisensi activation Gagal

en: License deactivated successfully!
tr_TR: Lisensi deactivated successfully!

en: License deactivation failed
tr_TR: Lisensi deactivation Gagal

en: Live Database
tr_TR: Basis Data Langsung

en: Local Storage
tr_TR: Lokal Penyimpanan

en: Logs
tr_TR: Kayıtlar

en: Manage multiple orders at once with a live Google Sheets workflow synced to WooCommerce
tr_TR: WooCommerce ile senkronize edilmiş canlı bir Google Sheets iş akışı ile aynı anda birden fazla siparişi yönetin

en: Manage orders smartly
tr_TR: Siparişleri akıllıca yönetin

en: Membership orders won't be archived to prevent issues with memberships
tr_TR: Pesanan keanggotaan tidak akan diarsipkan untuk mencegah masalah dengan keanggotaan

en: Minutes
tr_TR: Menit

en: Missing archived data!
tr_TR: Data yang diarsipkan hilang!

en: Modal Loading Failed
tr_TR: Gagal Memuat Modal

en: MySQL Database
tr_TR: MySQL Basis Data

en: MySQL database created and schema installed successfully.
tr_TR: Basis data MySQL dibuat dan skema berhasil diinstal.

en: Need help?
tr_TR: Need Bantuan?

en: Next
tr_TR: Berikutnya

en: No
tr_TR: Hayır

en: No %s orders found to export
tr_TR: Hayır %s Siparişler found Ke Ekspor

en: No archived data found
tr_TR: Arşivlenmiş veri bulunamadı

en: No archived orders found.
tr_TR: Hayır Pesanan yang Diarsipkan found.

en: No bulk action selected
tr_TR: Toplu işlem seçilmedi

en: No categories found
tr_TR: Hayır categories found

en: No connection set
tr_TR: Hayır connection set

en: No custom order metadata found
tr_TR: Özel sipariş meta verisi bulunamadı

en: No logs found
tr_TR: Hayır Log found

en: No order queed for archive
tr_TR: Arşivlenecek sıraya alınmış sipariş yok

en: No orders found
tr_TR: Sipariş bulunamadı

en: No orders found to Unarchive
tr_TR: Sipariş bulunamadı Ke Batalkan Pengarsipan

en: No orders selected.
tr_TR: Sipariş seçilmedi.

en: No orders to archive
tr_TR: Arşivlenecek sipariş yok

en: No valid orders to archive.
tr_TR: Arşivlenecek geçerli sipariş yok.

en: Not archived
tr_TR: Arşivlenmedi

en: Not connected
tr_TR: Bağlı değil

en: Not selected
tr_TR: Seçilmedi

en: Older than
tr_TR: Lebih lama arasında

en: Order
tr_TR: Sipariş

en: Order Archives
tr_TR: Sipariş Archives

en: Order Exporting
tr_TR: Sipariş Dışa aktarma

en: Order Status
tr_TR: Sipariş Status

en: Order can be archived
tr_TR: Sipariş Arşivlenebilir

en: Order contains products with exactly the selected categories
tr_TR: Pesanan berisi produk dengan kategori yang dipilih persis

en: Order restored successfully.
tr_TR: Sipariş restored successfully.

en: Order statuses to archive
tr_TR: Arşivlenecek sipariş durumları

en: Orders
tr_TR: Siparişler

en: Orders In Archived Database
tr_TR: Pesanan di Basis Data yang Diarsipkan

en: Orders In Live Database
tr_TR: Pesanan di Basis Data Langsung

en: Orders have been permanently deleted.
tr_TR: Siparişler have been Hapus permanend.

en: Orders to Archive
tr_TR: Arşivlenecek Siparişler

en: Orders with active memberships will not be archived
tr_TR: Pesanan dengan keanggotaan aktif tidak akan diarsipkan

en: Orders with active subscriptions will not be archived
tr_TR: Pesanan dengan langganan aktif tidak akan diarsipkan

en: Overview of Archive Options
tr_TR: Ringkasan Opsi Arsip

en: Password
tr_TR: Kata Sandi

en: Pending
tr_TR: Tertunda

en: Permanently delete
tr_TR: Kalıcı olarak sil

en: Please choose how you'd like to proceed with %s
tr_TR: Lütfen choose how you'd like Ke proceed with %s

en: Please click the 'Save Changes' button and save your order's archiving settings first
tr_TR: Lütfen klik tombol 'Simpan Perubahan' dan simpan pengaturan pengarsipan pesanan Anda terlebih dahulu

en: Please enter a license key
tr_TR: Lütfen masukkan kunci lisensi

en: Please log in to view your archived orders.
tr_TR: Lütfen masuk untuk melihat pesanan yang diarsipkan.

en: Please select categories
tr_TR: Lütfen Pilih categories

en: Please select filters
tr_TR: Lütfen Pilih filters

en: Post Type:
tr_TR: Post Jenis:

en: Post not found in the remote database.
tr_TR: Posting tidak ditemukan di basis data jarak jauh.

en: Previous
tr_TR: Sebelumnya

en: Pro Tip
tr_TR: Profesyonel İpucu

en: Proceed to Unarchiving
tr_TR: Lanjutkan ke Pembatalan Pengarsipan

en: Processing
tr_TR: Memproses

en: Product Category
tr_TR: Produk Category

en: Product Tags
tr_TR: Produk Tags

en: Product Type
tr_TR: Produk Jenis

en: Product not found
tr_TR: Produk not found

en: Queued Orders
tr_TR: Pesanan dalam Antrian

en: RDS is not configure
tr_TR: RDS is not Konfigurasi

en: RDS is not configured
tr_TR: RDS tidak dikonfigurasi

en: Read the MySQL connection guide →
tr_TR: Baca panduan koneksi MySQL →

en: Ready to Archive
tr_TR: Arşivlemeye Hazır

en: Recover Archive Data
tr_TR: Pulihkan Arşivle Data

en: Remote Database:
tr_TR: Jarak Jauh Basis Data:

en: Remote database connection not available.
tr_TR: Jarak Jauh Basis Data connection not available.

en: Remote database is not connected. Please check your database settings.
tr_TR: Basis data jarak jauh tidak terhubung. Lütfen periksa pengaturan basis data Anda.

en: Remove
tr_TR: Hapus

en: Remove filter?
tr_TR: Hapus Filter?

en: Restore
tr_TR: Pulihkan

en: SQLite PDO extension is not loaded. Please enable SQLite support.
tr_TR: Ekstensi SQLite PDO tidak dimuat. Lütfen etkinleştirin dukungan SQLite.

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Search Orders
tr_TR: Cari Siparişler

en: Search and select order metadata
tr_TR: Sipariş meta verilerini arayın ve seçin

en: Search orders...
tr_TR: Cari Siparişler...

en: Seconds
tr_TR: Detik

en: Select & add filters
tr_TR: Pilih & Tambah filters

en: Select Action
tr_TR: Pilih Action

en: Select Archive Storage
tr_TR: Pilih Penyimpanan Arsip

en: Select Date
tr_TR: Pilih Tanggal

en: Select Storage
tr_TR: Pilih Penyimpanan

en: Select archive range
tr_TR: Pilih rentang arsip

en: Select auto archive schedule
tr_TR: Pilih jadwal arsip otomatis

en: Select categories
tr_TR: Pilih categories

en: Select date range
tr_TR: Pilih Tanggal Rentang

en: Select filter criteria to archive orders based on specific conditions
tr_TR: Pilih kriteria Filter untuk mengarsipkan pesanan berdasarkan kondisi tertentu

en: Select how much older data you want to archive. Eg: If you select 1 month, then all the orders older than 1 month will be archived. If you select a custom date then all the orders from the beginning of your store to that selected date will be archived.
tr_TR: Pilih berapa banyak data lama yang ingin Anda arsipkan. Misalnya: Jika Anda memilih 1 bulan, maka semua pesanan yang lebih lama arasında 1 bulan akan diarsipkan. Jika Anda memilih tanggal kustom maka semua pesanan arasında awal toko Anda hingga tanggal yang dipilih akan diarsipkan.

en: Select order statuses
tr_TR: Sipariş durumunu seçin

en: Select the date range for exporting orders
tr_TR: Pilih rentang tanggal untuk mengekspor pesanan

en: Select the export format
tr_TR: Pilih format ekspor

en: Select the format for exporting orders
tr_TR: Pilih format untuk mengekspor pesanan

en: Select the schedule to auto archive. Eg: If you select 7 days, then after each 7 days the data will be auto archived
tr_TR: Pilih jadwal untuk arsip otomatis. Misalnya: Jika Anda memilih 7 hari, maka setelah setiap 7 hari data akan diarsipkan secara otomatis

en: Select the type of sorting order
tr_TR: Pilih jenis urutan pengurutan

en: Select where you want to store the archived file
tr_TR: Pilih di mana Anda ingin menyimpan File yang diarsipkan

en: Select where you want to store your archived data
tr_TR: Arşivlenmiş verilerinizi nerede saklamak istediğinizi seçin

en: Select which order statuses you want to archive
tr_TR: Sipariş durumunu seçin yang ingin Anda arsipkan

en: Selected categories:
tr_TR: Seçilen kategoriler:

en: Set As Active
tr_TR: Tetapkan sebagai Aktif

en: Set the label for the archived orders page for your customers
tr_TR: Tetapkan label untuk halaman pesanan yang diarsipkan untuk pelanggan Anda

en: Setting up Custom MySQL...
tr_TR: Mengatur MySQL Kustom...

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings saved!
tr_TR: Ayarlar kaydedildi!

en: Setup completed
tr_TR: Pengaturan selesai

en: Setup failed
tr_TR: Pengaturan gagal

en: Show archived orders on My Account page for customers
tr_TR: Müşteriler için Hesabım sayfasında arşivlenmiş siparişleri göster

en: Showing %1$s of %2$s orders
tr_TR: %2$s siparişten %1$s tanesi gösteriliyor

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s results
tr_TR: %3$s sonuçtan %1$s - %2$s arası gösteriliyor

en: Smart Way to Manage Orders
tr_TR: Sipariş Yönetmenin Akıllı Yolu

en: Some of the orders have already been unarchived. You can archive them again from the WooCommerce orders page.
tr_TR: Beberapa pesanan sudah dibatalkan pengarsipannya. Anda dapat mengarsipkannya lagi arasında halaman pesanan WooCommerce.

en: Some of your orders have been archived.
tr_TR: Beberapa pesanan Anda telah diarsipkan.

en: Sort orders
tr_TR: Urutkan Siparişler

en: Start typing...
tr_TR: Yazmaya başlayın...

en: Step by Step Guide
tr_TR: Panduan Langkah demi Langkah

en: Stop Managing %s Active Orders One by One
tr_TR: %s aktif siparişinizi tek tek yönetmeyi bırakın

en: Stop Managing Your Orders One by One
tr_TR: Siparişlerinizi tek tek yönetmeyi bırakın

en: Subscriptions & Membership orders won't be archived to prevent issues with subscription & memberships
tr_TR: Pesanan Langganan & Keanggotaan tidak akan diarsipkan untuk mencegah masalah dengan langganan & keanggotaan

en: Subscriptions orders won't be archived to prevent issues with subscriptions
tr_TR: Pesanan langganan tidak akan diarsipkan untuk mencegah masalah dengan langganan

en: Success!
tr_TR: Başarılı!

en: Successfully Order Unarchived
tr_TR: Pesanan Berhasil Dibatalkan Pengarsipannya

en: Successfully connected to AWS RDS instance
tr_TR: Berhasil terhubung ke instance AWS RDS

en: Successfully connected to MySQL Database
tr_TR: Berhasil terhubung ke Basis Data MySQL

en: Support
tr_TR: Dukungan

en: Sync and manage WooCommerce orders in Google Sheets
tr_TR: WooCommerce siparişlerini Google Sheets ile senkronize edin ve yönetin

en: Sync from Google Drive
tr_TR: Sinkronkan Dari Google Drive

en: T-shirts, Shoes, Gadgets
tr_TR: Tişörtler, Ayakkabılar, Gadget'lar

en: Template file not found.
tr_TR: File template tidak ditemukan.

en: The Archive Settings can't be accessed during archiving
tr_TR: Pengaturan Arsip tidak dapat diakses selama pengarsipan

en: The Archive Settings can't be accessed during unarchiving. Go to Archived Orders page to see the orders unarchiving progress
tr_TR: Pengaturan Arsip tidak dapat diakses selama pembatalan pengarsipan. Buka halaman Pesanan yang Diarsipkan untuk melihat kemajuan pembatalan pengarsipan pesanan

en: The Order database was switched by an archive database!
tr_TR: Basis data Pesanan diganti dengan basis data arsip!

en: The archive function will run automatically after the interval period
tr_TR: Fungsi arsip akan berjalan secara otomatis setelah periode Interval

en: The archived data has been restored successfully.
tr_TR: Data yang diarsipkan telah berhasil dipulihkan.

en: The archived orders data will be updated with the latest archive data from Google Drive. Do you want to proceed?
tr_TR: Data pesanan yang diarsipkan akan diperbarui dengan data arsip terbaru arasında Google Drive. Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: The archiving process has been cancelled. You can start archiving again from the dashboard.
tr_TR: Proses pengarsipan telah dibatalkan. Anda dapat memulai pengarsipan lagi arasında dasbor.

en: The archiving process is running in the background. You can continue using your site as usual.
tr_TR: Proses pengarsipan sedang berjalan di latar belakang. Anda dapat terus menggunakan situs Anda seperti biasa.

en: The filter selection will be lost. Are you sure to remove it?
tr_TR: Pilihan Filter akan hilang. Apakah Anda yakin ingin menghapusnya?

en: The local copy of your archived data is missing. Please recover it from the Google Drive to ensure a smooth access to your archived data.
tr_TR: Salinan lokal data yang diarsipkan Anda hilang. Lütfen pulihkan arasında Google Drive untuk memastikan akses yang lancar ke data yang diarsipkan.

en: The order contains at least one product from every selected category
tr_TR: Pesanan berisi setidaknya satu produk arasında setiap kategori yang dipilih

en: The username or password might be incorrect, or the user doesn't have the required access privileges.
tr_TR: Nama pengguna atau kata sandi mungkin salah, atau pengguna tidak memiliki hak akses yang diperlukan.

en: There is no log data available at the moment.
tr_TR: Şu anda log verisi mevcut değil.

en: These orders will be skipped and won't be unarchived
tr_TR: Pesanan ini akan dilewati dan tidak akan dibatalkan pengarsipannya

en: These orders will be unarchived with a new order ID to avoid conflict with existing orders
tr_TR: Pesanan ini akan dibatalkan pengarsipannya dengan ID pesanan baru untuk menghinarasında konflik dengan pesanan yang ada

en: This is an advanced feature intended only for users with proper knowledge. If you are not sure what this metadata is, you probably don't need this feature.
tr_TR: Bu, yalnızca uygun bilgiye sahip kullanıcılar için tasarlanmış gelişmiş bir özelliktir. Bu meta verinin ne olduğundan emin değilseniz, muhtemelen bu özelliğe ihtiyacınız yoktur.

en: This order ID is already exist in your live database. Unarchiving will change the order ID
tr_TR: ID pesanan ini sudah ada di basis data langsung Anda. Pembatalan pengarsipan akan mengubah ID pesanan

en: Time
tr_TR: Waktu

en: To
tr_TR: Ke

en: To date
tr_TR: Ke Tanggal

en: Tooltip information for this condition
tr_TR: Bu koşul için tooltip bilgisi

en: Try live sync instead of exporting manually
tr_TR: Manuel olarak dışa aktarmak yerine canlı senkronizasyonu deneyin

en: Type page number and press Enter to navigate
tr_TR: Sayfa numarası yazın ve gezinmek için Enter'a basın

en: Unarchive
tr_TR: Batalkan Pengarsipan

en: Unarchive All Order
tr_TR: Batalkan Pengarsipan Semua Pesanan

en: Unarchive a large number of orders will take time. You can continue using your site as usual
tr_TR: Membatalkan pengarsipan sejumlah besar pesanan akan memakan waktu. Anda dapat terus menggunakan situs Anda seperti biasa

en: Unarchive canceled successfully
tr_TR: Batalkan Pengarsipan canceled successfully

en: Unarchive orders
tr_TR: Siparişleri arşivden çıkar

en: Unarchive started successfully
tr_TR: Batalkan Pengarsipan started successfully

en: Unarchive with new ID
tr_TR: Batalkan pengarsipan dengan ID baru

en: Unarchiving
tr_TR: Membatalkan Pengarsipan

en: Unarchiving (%s)%%....
tr_TR: Membatalkan Pengarsipan (%s)%%....

en: Unarchiving Cancelled
tr_TR: Pembatalan Pengarsipan Dibatalkan

en: Unarchiving Order
tr_TR: Membatalkan Pengarsipan Pesanan

en: Unarchiving Order Complete
tr_TR: Pembatalan Pengarsipan Pesanan Selesai

en: Unarchiving has been completed. But some orders in your live store already have the same Order IDs as those you are trying to unarchive. Click on the button below to view and resolve the issue.
tr_TR: Pembatalan pengarsipan telah selesai. Tetapi beberapa canlı mağazanızdaki siparişler zaten aynı sipariş kimliklerine sahip dengan yang Anda coba batalkan pengarsipannya. Klik tombol di bawah untuk melihat dan menyelesaikan masalah.

en: Unarchiving in progress. You can't access this feature until it's completed or cancelled
tr_TR: Pembatalan pengarsipan sedang berlangsung. Anda tidak dapat mengakses fitur ini sampai selesai atau dibatalkan

en: Unsupported export format
tr_TR: Format ekspor tidak didukung

en: Unsupported order source
tr_TR: Sipariş kaynağı desteklenmiyor

en: Update archived orders data from Google Drive?
tr_TR: Perbarui data pesanan yang diarsipkan arasında Google Drive?

en: Update multiple orders at once
tr_TR: Aynı anda birden fazla siparişi güncelleyin

en: Upgrade
tr_TR: Tingkatkan

en: Upgrade Now
tr_TR: Şimdi Yükselt

en: Upgrade to Pro
tr_TR: Tingkatkan Ke Pro

en: Use current database connection
tr_TR: Gunakan koneksi basis data saat ini

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: Username
tr_TR: Nama Pengguna

en: View
tr_TR: Lihat

en: View & Fix Duplicate Orders
tr_TR: Lihat & Perbaiki Pesanan Duplikat

en: View More Details
tr_TR: Lihat Detail Lebih Lanjut

en: View order %s
tr_TR: Lihat Sipariş %s

en: View order number %s
tr_TR: Lihat Sipariş number %s

en: Welcome to ArchiveMaster
tr_TR: Selamat Datang Ke ArchiveMaster

en: WooCommerce Orders
tr_TR: WooCommerce Siparişler

en: Work from a live, organized view
tr_TR: Canlı ve düzenli bir görünümden çalışın

en: Work from a single, organized view of all active orders
tr_TR: Tüm aktif siparişlerin tek ve düzenli bir görünümünden çalışın

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You are also archiving membership orders. It will cause issues with memberships management. Go to
tr_TR: Anda juga mengarsipkan pesanan keanggotaan. Ini akan menyebabkan masalah dengan manajemen keanggotaan. Buka

en: You are also archiving subscriptions & membership orders. It will cause issues with subscription & memberships management. Go to
tr_TR: Anda juga mengarsipkan pesanan langganan & keanggotaan. Ini akan menyebabkan masalah dengan manajemen langganan & keanggotaan. Buka

en: You are also archiving subscriptions orders. It will cause issues with subscriptions management. Go to
tr_TR: Anda juga mengarsipkan pesanan langganan. Ini akan menyebabkan masalah dengan manajemen langganan. Buka

en: You can archive the orders that have already been archived. Unarchive again to unarchive the rest of the orders
tr_TR: Anda dapat mengarsipkan pesanan yang sudah diarsipkan. Batalkan pengarsipan lagi untuk membatalkan pengarsipan sisa pesanan

en: You can continue using your site as usual. The Unarchiving process will run in the background
tr_TR: Anda dapat terus menggunakan situs Anda seperti biasa. Proses Pembatalan Pengarsipan akan berjalan di latar belakang

en: You can restore the orders that have already been archived from the
tr_TR: Anda dapat memulihkan pesanan yang sudah diarsipkan arasında

en: You do not have permission to perform this action.
tr_TR: Anda tidak memiliki izin untuk melakukan tindakan ini.

en: You have selected order statuses that are currently configured for archiving. To disable the "Archive by order status" option, you must first remove all selected order statuses.
tr_TR: You have Dipilih Sipariş statuses that are currently configured for archiving. Ke disable the \"Sipariş durumuna göre arşivle\" option, you must first Hapus Semua Dipilih Sipariş statuses.

en: You must have to select the WooCommerce Post type to archive order
tr_TR: Anda harus memilih jenis Posting WooCommerce untuk mengarsipkan pesanan

en: You've been archiving well
tr_TR: Arşivleme işlemini başarıyla yapıyorsunuz

en: Your data is being archived...
tr_TR: Verileriniz arşivleniyor...

en: Your license is %s
tr_TR: Your Lisensi is %s

en: Your orders are archived
tr_TR: Siparişleriniz arşivlendi

en: Your orders have been archived
tr_TR: Siparişleriniz arşivlendi

en: before
tr_TR: Sebelum

en: can be archived
tr_TR: Arşivlenebilir

en: https://archivemaster.pro/
tr_TR: https://ArchiveMaster.pro/

en: of %s
tr_TR: / %s

en: orders have been archived
tr_TR: siparişler arşivlendi

en: orders-%y-%m-%1$d-%2$h-%3$s
tr_TR: Siparişler-%y-%m-%1$d-%2$h-%3$s

en: page to change it.
tr_TR: halaman untuk mengubahnya.

en: page. Archive again to archive the rest of the orders
tr_TR: halaman. Arsipkan lagi untuk mengarsipkan sisa pesanan

en: please select order
tr_TR: Lütfen Pilih Sipariş

en: read the documentation
tr_TR: belgeleri okuyun

en: to go to RDS portal
tr_TR: untuk membuka portal RDS

en: upgrade
tr_TR: Tingkatkan
