ArchiveMaster - en to ru_RU translation catalogue (497 entries)

en: %1$d order has been queued for archiving in the background. | %1$d orders have been queued for archiving in the background.
ru_RU[0]: %1$d заказ добавлен в очередь для архивации в фоновом режиме.

en: %1$s out of %2$s orders are queued for archiving
ru_RU: %1$s из %2$s заказы поставлены в очередь для архивирования

en: %1$s out of %2$s orders have been archived
ru_RU: %1$s из %2$s заказы архивированы

en: %1$s out of %2$s orders have been unarchived already
ru_RU: %1$s из %2$s заказы уже разархивированы

en: %1$sArchiveMaster%2$s requires %1$s"WooCommerce"%2$s plugin to be active. Please activate WooCommerce to continue.
ru_RU: %1$sArchiveMaster%2$s требует %1$s\"WooCommerce\"%2$s плагин должен быть активен. Пожалуйста, активируйте WooCommerce для продолжения.

en: %1$sArchiveMaster%2$s requires %1$s"WooCommerce"%2$s plugin to be installed and activated. Please install WooCommerce to continue.
ru_RU: %1$sArchiveMaster%2$s требует %1$s\"WooCommerce\"%2$s плагин должен быть установлен и активирован. Пожалуйста, установите WooCommerce для продолжения.

en: %d order could not be queued for archiving. | %d orders could not be queued for archiving.
ru_RU[0]: %d Заказ не может быть добавлен в очередь для архивирования.

en: %d order was skipped (invalid or excluded). | %d orders were skipped (invalid or excluded).
ru_RU[0]: %d Заказ пропущен (недействителен или исключен).

en: %s orders export started successfully
ru_RU: %s экспорт заказов успешно начат

en: %s orders in your live store already have the same Order IDs as those you are trying to unarchive
ru_RU: %s заказы в вашем активном магазине уже имеют те же идентификаторы заказов dengan yang Anda coba batalkan pengarsipannya

en: (Accessories breaks the rule)
ru_RU: (Аксессуары нарушают правило)

en: (Accessories not selected)
ru_RU: (Аксессуары не выбраны)

en: (Book is NOT in selected categories)
ru_RU: (Книга НЕ в выбранных категориях)

en: (Shoes missing)
ru_RU: (Обувь отсутствует)

en: (T-shirt and Gadget missing)
ru_RU: (Футболка и Гаджет отсутствуют)

en: (T-shirt matches)
ru_RU: (футболка совпадает)

en: (all categories included)
ru_RU: (все категории включены)

en: (all products match)
ru_RU: (все товары совпадают)

en: (extra Book breaks the rule)
ru_RU: (дополнительная Книга нарушает правило)

en: (extra Book doesn't break it)
ru_RU: (дополнительная Книга не нарушает)

en: (lowercase letters, numbers, and underscores only)
ru_RU: (только строчные буквы, цифры и подчеркивания)

en: (matches exactly)
ru_RU: (точное совпадение)

en: (no product matches)
ru_RU: (нет совпадающих товаров)

en: 1 month
ru_RU: 1 месяц

en: 1 year
ru_RU: 1 год

en: 12 hours
ru_RU: 12 часов

en: 15 days
ru_RU: 15 дней

en: 2 hours
ru_RU: 2 часа

en: 3 days
ru_RU: 3 дня

en: 3 months
ru_RU: 3 месяца

en: 6 hours
ru_RU: 6 часов

en: 6 months
ru_RU: 6 месяцев

en: 7 days
ru_RU: 7 дней

en: <div class="archm-upgrade-plan"><span class="archm-upgrade-icon-text">Upgrade Now</span><span class="archm-upgrade-icon"><svg width="16" height="18" viewBox="0 0 16 18" fill="none" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg">
    				<path d="M1.59613 7.90625H7.45314V17.75H4.06253C3.65525 17.7521 3.26172 17.6028 2.95848 17.3309C2.65525 17.059 2.46399 16.684 2.42191 16.2789L1.59613 7.90625Z" fill="#34D399"/>
    				<path d="M14.4039 7.90625L13.5672 16.2789C13.5251 16.684 13.3338 17.059 13.0306 17.3309C12.7274 17.6028 12.3338 17.7521 11.9266 17.75H8.54688V7.90625H14.4039Z" fill="#34D399"/>
    				<path d="M14.0156 2.98437H12.7304C12.8552 2.72885 12.9207 2.44842 12.9218 2.16406C12.9218 1.65642 12.7202 1.16957 12.3612 0.810614C12.0023 0.451659 11.5154 0.25 11.0078 0.25H10.7343C10.1925 0.250396 9.65927 0.384949 9.18214 0.641645C8.70501 0.898342 8.29887 1.26919 7.99997 1.72109C7.70108 1.26919 7.29494 0.898342 6.81781 0.641645C6.34068 0.384949 5.80741 0.250396 5.26561 0.25L4.99217 0.25C4.48453 0.25 3.99768 0.451659 3.63873 0.810614C3.27977 1.16957 3.07812 1.65642 3.07812 2.16406C3.07928 2.44842 3.14472 2.72885 3.26952 2.98437H1.98437C1.54925 2.98437 1.13195 3.15722 0.824276 3.46489C0.516601 3.77257 0.34375 4.18987 0.34375 4.62499V5.17186C0.34375 5.60698 0.516601 6.02428 0.824276 6.33195C1.13195 6.63963 1.54925 6.81248 1.98437 6.81248H14.0156C14.4507 6.81248 14.868 6.63963 15.1757 6.33195C15.4833 6.02428 15.6562 5.60698 15.6562 5.17186V4.62499C15.6562 4.18987 15.4833 3.77257 15.1757 3.46489C14.868 3.15722 14.4507 2.98437 14.0156 2.98437ZM10.7343 1.34375H11.0078C11.2253 1.34375 11.434 1.43017 11.5878 1.58401C11.7417 1.73785 11.8281 1.9465 11.8281 2.16406C11.8281 2.38162 11.7417 2.59026 11.5878 2.7441C11.434 2.89794 11.2253 2.98437 11.0078 2.98437H8.61794C8.73911 2.51508 9.0127 2.09932 9.39577 1.80237C9.77883 1.50543 10.2497 1.34411 10.7343 1.34375ZM4.17186 2.16406C4.17186 1.9465 4.25829 1.73785 4.41213 1.58401C4.56596 1.43017 4.77461 1.34375 4.99217 1.34375H5.26561C5.75029 1.34411 6.22112 1.50543 6.60418 1.80237C6.98724 2.09932 7.26084 2.51508 7.38201 2.98437H4.99217C4.77461 2.98437 4.56596 2.89794 4.41213 2.7441C4.25829 2.59026 4.17186 2.38162 4.17186 2.16406Z" fill="#34D399"/>
    				</svg></span></div>
ru_RU: <div class=\"archm-Tingkatkan-plan\"><span class=\"archm-Tingkatkan-icon-text\">Обновить сейчас</span><span class=\"archm-Tingkatkan-icon\"><svg width=\"16\" height=\"18\" viewBox=\"0 0 16 18\" fill=\"none\" xmlns=\"http://www.w3.org/2000/svg\">\n\t\t\t\t<path d=\"M1.59613 7.90625H7.45314V17.75H4.06253C3.65525 17.7521 3.26172 17.6028 2.95848 17.3309C2.65525 17.059 2.46399 16.684 2.42191 16.2789L1.59613 7.90625Z\" fill=\"#34D399\"/>\n\t\t\t\t<path d=\"M14.4039 7.90625L13.5672 16.2789C13.5251 16.684 13.3338 17.059 13.0306 17.3309C12.7274 17.6028 12.3338 17.7521 11.9266 17.75H8.54688V7.90625H14.4039Z\" fill=\"#34D399\"/>\n\t\t\t\t<path d=\"M14.0156 2.98437H12.7304C12.8552 2.72885 12.9207 2.44842 12.9218 2.16406C12.9218 1.65642 12.7202 1.16957 12.3612 0.810614C12.0023 0.451659 11.5154 0.25 11.0078 0.25H10.7343C10.1925 0.250396 9.65927 0.384949 9.18214 0.641645C8.70501 0.898342 8.29887 1.26919 7.99997 1.72109C7.70108 1.26919 7.29494 0.898342 6.81781 0.641645C6.34068 0.384949 5.80741 0.250396 5.26561 0.25L4.99217 0.25C4.48453 0.25 3.99768 0.451659 3.63873 0.810614C3.27977 1.16957 3.07812 1.65642 3.07812 2.16406C3.07928 2.44842 3.14472 2.72885 3.26952 2.98437H1.98437C1.54925 2.98437 1.13195 3.15722 0.824276 3.46489C0.516601 3.77257 0.34375 4.18987 0.34375 4.62499V5.17186C0.34375 5.60698 0.516601 6.02428 0.824276 6.33195C1.13195 6.63963 1.54925 6.81248 1.98437 6.81248H14.0156C14.4507 6.81248 14.868 6.63963 15.1757 6.33195C15.4833 6.02428 15.6562 5.60698 15.6562 5.17186V4.62499C15.6562 4.18987 15.4833 3.77257 15.1757 3.46489C14.868 3.15722 14.4507 2.98437 14.0156 2.98437ZM10.7343 1.34375H11.0078C11.2253 1.34375 11.434 1.43017 11.5878 1.58401C11.7417 1.73785 11.8281 1.9465 11.8281 2.16406C11.8281 2.38162 11.7417 2.59026 11.5878 2.7441C11.434 2.89794 11.2253 2.98437 11.0078 2.98437H8.61794C8.73911 2.51508 9.0127 2.09932 9.39577 1.80237C9.77883 1.50543 10.2497 1.34411 10.7343 1.34375ZM4.17186 2.16406C4.17186 1.9465 4.25829 1.73785 4.41213 1.58401C4.56596 1.43017 4.77461 1.34375 4.99217 1.34375H5.26561C5.75029 1.34411 6.22112 1.50543 6.60418 1.80237C6.98724 2.09932 7.26084 2.51508 7.38201 2.98437H4.99217C4.77461 2.98437 4.56596 2.89794 4.41213 2.7441C4.25829 2.59026 4.17186 2.38162 4.17186 2.16406Z\" fill=\"#34D399\"/>\n\t\t\t\t</svg></span></div>

en: A WordPress plugin for Auto Archive Old Order for WooCommerce
ru_RU: Плагин WordPress для автоматической архивации старых заказов для WooCommerce

en: Action Performed
ru_RU: Выполненное действие

en: Actions
ru_RU: Tindakan

en: Activate %s by your license key to get professional support and automatic update from your WordPress dashboard.
ru_RU: Aktifkan %s by your Lisensi key Ke get professional Dukungan and automatic Perbarui Dari your WordPress Панель управления.

en: Activate License
ru_RU: Aktifkan Lisensi

en: Activate WooCommerce
ru_RU: Aktifkan WooCommerce

en: Active Memberships Will Be Affected
ru_RU: Активные членства будут затронуты

en: Active Orders
ru_RU: Активные заказы

en: Active Subscriptions Will Be Affected
ru_RU: Активные подписки будут затронуты

en: Activity Logs
ru_RU: Aktivitas Log

en: Add Filter
ru_RU: Tambah Filter

en: Advanced Feature - Use Carefully
ru_RU: Расширенная функция - Используйте осторожно

en: Advanced order filtering
ru_RU: Расширенная фильтрация заказов

en: All the selected order statuses have to be deleted first, then you can disable this option. Would you like to clear all selected order statuses and disable this feature?
ru_RU: Все выбранные статусы заказов должны быть удалены сначала, then you can disable this option. Хотите очистить все выбранные статусы заказов и отключить эту функцию?

en: An efficient way to manage orders without repeated downloads
ru_RU: Эффективный способ управления заказами без повторных загрузок

en: An error occurred while syncing archive data
ru_RU: Произошла ошибка при синхронизации данных архива

en: Apply
ru_RU: Terapkan

en: Apply Filter
ru_RU: Terapkan Filter

en: Archive
ru_RU: Архивировать

en: Archive Action
ru_RU: Архивировать Action

en: Archive Complete
ru_RU: Arsip Selesai

en: Archive Membership Orders
ru_RU: Архивировать заказы членства

en: Archive Now
ru_RU: Arsipkan Sekarang

en: Archive Old Orders
ru_RU: Arsipkan Pesanan Lama

en: Archive Options
ru_RU: Opsi Arsip

en: Archive Options Overview
ru_RU: Opsi Arsip Ringkasan

en: Archive Order
ru_RU: Архивировать Заказ

en: Archive Overview
ru_RU: Ringkasan Arsip

en: Archive Range
ru_RU: Rentang Arsip

en: Archive Range:
ru_RU: Rentang Arsip:

en: Archive Settings
ru_RU: Pengaturan Arsip

en: Archive Statistics
ru_RU: Statistik Arsip

en: Archive Status:
ru_RU: Status Arsip:

en: Archive Storage
ru_RU: Penyimpanan Arsip

en: Archive Storage:
ru_RU: Penyimpanan Arsip:

en: Archive Subscription Orders
ru_RU: Архивировать заказы подписки

en: Archive Timeframe:
ru_RU: Kerangka Waktu Arsip:

en: Archive Your Old Orders Now!
ru_RU: Архивируйте свои старые заказы прямо сейчас!

en: Archive by order status
ru_RU: Архивировать по статусу заказа

en: Archive complete
ru_RU: Arsip Selesai

en: Archive data older than
ru_RU: Arsipkan data yang lebih lama из

en: Archive data synced successfully from Google Drive!
ru_RU: Data arsip berhasil disinkronkan из Google Drive!

en: Archive data to a remote MySQL database hosted on another server
ru_RU: Архивировать данные в удаленную базу данных MySQL, размещенную на другом сервере

en: Archive data to a separate database within your current WordPress hosting environment
ru_RU: Архивировать данные в отдельную базу данных в текущей среде хостинга WordPress

en: Archive file path
ru_RU: Архивировать File Jalur

en: Archive if:
ru_RU: Архивировать if:

en: Archive locally on this web server without needing a cloud service
ru_RU: Архивировать локально на этом веб-сервере без необходимости облачного сервиса

en: Archive old orders and speed up your site now 🚀
ru_RU: Arsipkan Pesanan Lama и ускорьте свой сайт прямо сейчас 🚀

en: Archive options not configured
ru_RU: Opsi Arsip not configured

en: Archive orders before
ru_RU: Архивировать заказы до

en: Archive the order if any product belongs to at least one of the selected categories.
ru_RU: Архивировать заказ, если любой товар принадлежит хотя бы одной из выбранных категорий.

en: Archive the order only if every product belongs to at least one selected category.
ru_RU: Архивировать заказ только если каждый товар принадлежит хотя бы одной выбранной категории.

en: Archive the order only if it contains at least one product from each selected category, and all products in the order belong to the selected categories. Orders with extra products from other categories will not be archived.
ru_RU: Архивировать заказ только если он содержит хотя бы один товар из каждой выбранной категории и все товары в заказе принадлежат выбранным категориям. Заказы с дополнительными товарами из других категорий не будут архивироваться.

en: Archive the order only if the order contains at least one product from each selected category, extra products are allowed.
ru_RU: Архивировать заказ только если он содержит хотя бы один товар из каждой выбранной категории, дополнительные товары допускаются.

en: ArchiveMaster Support Request
ru_RU: Запрос поддержки ArchiveMaster

en: Archived
ru_RU: Архивировано

en: Archived Database
ru_RU: Basis Data yang Diarsipkan

en: Archived Order Examples:
ru_RU: Примеры архивированных заказов:

en: Archived Orders
ru_RU: Pesanan yang Diarsipkan

en: Archived Orders Examples:
ru_RU: Примеры архивированных заказов:

en: Archived Orders feature is not enabled.
ru_RU: Функция архивированных заказов не включена.

en: Archived data recovered successfully
ru_RU: Архивировано data recovered successfully

en: Archives old data by storing it locally on your server in a separate database file. This keeps your live database lightweight and optimized, similar to remote cloud archiving, but without needing a cloud service.
ru_RU: Архивирует старые данные, сохраняя их локально на вашем сервере в отдельном файле базы данных. Это делает вашу живую базу данных легкой и оптимизированной, аналогично удаленной облачной архивации, но без необходимости облачного сервиса.

en: Archiving order
ru_RU: Архивирование заказа

en: Are you sure to archive these?
ru_RU: Вы уверены, что хотите архивировать это?

en: Are you sure to cancel the archiving process? To bring back the orders that have already been archived to the remote database, unarchive them from the orders page.
ru_RU: Вы уверены, что хотите отменить процесс архивации? Untuk mengembalikan pesanan yang sudah diarsipkan ke basis data jarak jauh, batalkan pengarsipannya из halaman pesanan.

en: Are you sure to cancel the unarchiving process?
ru_RU: Apakah Anda yakin ingin membatalkan proses pembatalan pengarsipan?

en: Are you sure you want to cancel the archiving process?
ru_RU: Вы уверены, что хотите отменить процесс архивации?

en: Are you sure you want to cancel the exporting process ?
ru_RU: Вы уверены, что хотите отменить процесс экспорта?

en: Are you sure you want to permanently delete %s selected orders? This action cannot be undone.
ru_RU: Are you sure you want Ke Hapus permanen %s Dipilih Заказы? This action cannot be undone.

en: Ascending
ru_RU: Naik

en: At least one product belongs to any selected category
ru_RU: По крайней мере один продукт принадлежит любой выбранной категории

en: Auto Archive Schedule:
ru_RU: Jadwal Arsip Otomatis:

en: Auto archive interval
ru_RU: Интервал автоматического архивирования

en: Avoid repeated exports and outdated files
ru_RU: Избегайте повторного экспорта и устаревших файлов

en: Back
ru_RU: Kembali

en: Back to Settings
ru_RU: Kembali Ke Настройки

en: But
ru_RU: Но

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Cancel Archiving Process?
ru_RU: Отмена Archiving Process?

en: Cancel Archiving?
ru_RU: Отмена Archiving?

en: Cancel Exporting
ru_RU: Batalkan Ekspor

en: Cancel Exporting?
ru_RU: Batalkan Ekspor?

en: Cancel Unarchiving
ru_RU: Batalkan Pembatalan Pengarsipan

en: Cancel Unarchiving Process?
ru_RU: Batalkan Proses Pembatalan Pengarsipan?

en: Cannot Disable Archive by Order Status
ru_RU: Невозможно отключить архив по статусу заказа

en: Changing the archive storage will update the location of your archived database. Depending on the selected storage type, your existing archived data may or may not be moved to the new location. Are you sure you want to proceed?
ru_RU: Mengubah penyimpanan arsip akan memperbarui lokasi basis data yang diarsipkan. Tergantung pada jenis penyimpanan yang dipilih, data yang diarsipkan yang ada mungkin atau tidak akan dipindahkan ke lokasi baru. Apakah Anda yakin ingin melanjutkan?

en: Check out our documentation
ru_RU: Lihat dokumentasi kami

en: Check the ArchiveMaster playlist to become an expert ArchiveMaster user
ru_RU: Periksa playlist ArchiveMaster untuk menjadi pengguna ArchiveMaster ahli

en: Choose how you want to contact support
ru_RU: Pilih cara Anda ingin menghubungi dukungan

en: Clear Filter
ru_RU: Hapus Filter

en: Clear Search
ru_RU: Hapus Cari

en: Clear Statuses & Disable
ru_RU: Hapus Statuses & Disable

en: Click here to view them
ru_RU: Klik di sini untuk melihatnya

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Close & Skip Unarchiving
ru_RU: Tutup & Lewati Pembatalan Pengarsipan

en: Completed
ru_RU: Selesai

en: Configure Connection
ru_RU: Konfigurasi Connection

en: Configure Custom MySQL Database
ru_RU: Konfigurasi Basis Data MySQL Kustom

en: Configure Now
ru_RU: Konfigurasi Sekarang

en: Confirm
ru_RU: Konfirmasi

en: Confirm Permanent Deletion
ru_RU: Konfirmasi Permanent Deletion

en: Congratulations!
ru_RU: Поздравляем!

en: Connect
ru_RU: Hubungkan

en: Connect to Google Drive
ru_RU: Hubungkan Ke Google Drive

en: Connect to RDS
ru_RU: Hubungkan Ke RDS

en: Connect to external MySQL database
ru_RU: Hubungkan ke basis data MySQL eksternal

en: Connect to your AWS RDS instance
ru_RU: Hubungkan Ke your AWS RDS instance

en: Connect to your current or remote MySQL database
ru_RU: Hubungkan ke basis data MySQL Anda saat ini atau jarak jauh

en: Connected
ru_RU: Terhubung

en: Connected to :
ru_RU: Terhubung Ke :

en: Connected to MySQL
ru_RU: Terhubung Ke MySQL

en: Connected to RDS
ru_RU: Terhubung Ke RDS

en: Connecting to Remote Database
ru_RU: Menghubungkan ke Basis Data Jarak Jauh

en: Connection Failed
ru_RU: Koneksi Gagal

en: Connection Success
ru_RU: Koneksi Berhasil

en: Connection Successful!
ru_RU: Koneksi Berhasilful!

en: Contact Support
ru_RU: Hubungi Dukungan

en: Copy our support email address to your clipboard
ru_RU: Salin alamat email dukungan kami ke clipboard Anda

en: Couldn't connect to your database
ru_RU: Не удалось подключиться к вашей базе данных

en: Create, edit, manage multiple orders at once
ru_RU: Создавайте, редактируйте и управляйте несколькими заказами одновременно

en: Creating database and tables...
ru_RU: Membuat basis data dan tabel...

en: Currently Active
ru_RU: Saat Ini Aktif

en: Custom
ru_RU: Kustom

en: Custom MySQL Database
ru_RU: Basis Data MySQL Kustom

en: Custom Post Type
ru_RU: Jenis Posting Kustom

en: Custom date
ru_RU: Tanggal kustom

en: Customer
ru_RU: Pelanggan

en: Customer Type
ru_RU: Pelanggan Jenis

en: Daily
ru_RU: Harian

en: Dashboard
ru_RU: Панель управления

en: Database
ru_RU: Basis Data

en: Database Connected
ru_RU: Basis Data Terhubung

en: Database Name
ru_RU: Имя базы данных

en: Database Ready
ru_RU: Basis Data Ready

en: Database connection validated.
ru_RU: Basis Data connection validated.

en: Database password
ru_RU: Basis Data Kata Sandi

en: Database username
ru_RU: Basis Data Nama Pengguna

en: Date
ru_RU: Tanggal

en: Days
ru_RU: Hari

en: Deactivate License
ru_RU: Nonaktifkan Lisensi

en: Deleting Unarchived order
ru_RU: Удаление неархивного заказа

en: Descending
ru_RU: Turun

en: Did you know that there is a Facebook community for ArchiveMaster users like you? Feel free to join to be involved in the discussion.
ru_RU: Tahukah Anda bahwa ada komunitas Facebook untuk pengguna ArchiveMaster seperti Anda? Jangan ragu untuk bergabung dan terlibat dalam diskusi.

en: DigitalOcean Database
ru_RU: DigitalOcean Basis Data

en: Disabled
ru_RU: Dinonaktifkan

en: Disconnect
ru_RU: Putuskan

en: Do You Want to Disconnect Google Drive?
ru_RU: Apakah Anda Ingin Memutuskan Google Drive?

en: Do you want to switch archive storage?
ru_RU: Apakah Anda ingin mengubah penyimpanan arsip?

en: Do you want to unarchive all the orders?
ru_RU: Вы уверены, что хотите отменить распаковку всех заказов?

en: Documentation
ru_RU: Dokumentasi

en: Done
ru_RU: Selesai

en: Download File
ru_RU: Unduh File

en: Duplicate Orders Detected!
ru_RU: Pesanan Duplikat Terdeteksi!

en: Enable
ru_RU: Включить

en: Enable auto archive
ru_RU: Aktifkan arsip otomatis

en: Enable related order metadata archiving
ru_RU: Включить архивацию связанных метаданных заказов

en: Enable this feature to archive related order metadata along with orders
ru_RU: Включите эту функцию для архивации связанных метаданных заказов вместе с заказами

en: Enable this feature to use advanced criteria matching and archive orders that meet those...
ru_RU: Aktifkan fitur ini untuk menggunakan pencocokan kriteria lanjutan dan mengarsipkan pesanan yang memenuhi kriteria tersebut...

en: Enable this option to archive orders based on their status
ru_RU: Включите эту опцию для архивирования заказов на основе их статуса

en: Enabling this feature adds an option in WooCommerce Analytics to include archived data when viewing reports
ru_RU: Включение этой функции добавляет опцию в WooCommerce Analytics для включения архивированных данных при просмотре отчетов

en: Enabling this will archive selected custom order metadata. Some metadata may be required by other plugins, and archiving it could cause those plugins to stop working or behave incorrectly. To learn more about it, read the documentation
ru_RU: Включение этой опции приведет к архивированию выбранных пользовательских метаданных заказа. Некоторые метаданные могут требоваться другими плагинами, и их архивирование может привести к прекращению работы или неправильной работе этих плагинов. Подробнее читайте в документации

en: Enter database name
ru_RU: Masukkan nama basis data

en: Enter endpoint URL
ru_RU: Masukkan URL endpoint

en: Enter password
ru_RU: Masukkan kata sandi

en: Enter port number
ru_RU: Masukkan nomor Port

en: Enter the endpoint URL of your RDS instance
ru_RU: Masukkan URL endpoint instance RDS Anda

en: Enter the exported file name
ru_RU: Masukkan nama File yang diekspor

en: Enter the file name for the exported file
ru_RU: Masukkan nama File untuk File yang diekspor

en: Enter the name of the database you want to create for archiving
ru_RU: Masukkan nama basis data yang ingin Anda buat untuk pengarsipan

en: Enter the password for your RDS database
ru_RU: Masukkan kata sandi untuk basis data RDS Anda

en: Enter the path where archive files will be stored
ru_RU: Masukkan jalur di mana File arsip akan disimpan

en: Enter the port number for your RDS instance (default: 3306)
ru_RU: Masukkan nomor Port untuk instance RDS Anda (default: 3306)

en: Enter the username for your RDS database
ru_RU: Masukkan nama pengguna untuk basis data RDS Anda

en: Enter username
ru_RU: Masukkan nama pengguna

en: Enter your license key to activate
ru_RU: Masukkan kunci lisensi Anda untuk mengaktifkan

en: Error cancelling export process
ru_RU: Kesalahan saat membatalkan proses ekspor

en: Error cancelling unarchive process
ru_RU: Kesalahan saat membatalkan proses pembatalan pengarsipan

en: Error:
ru_RU: Kesalahan:

en: Every product in the order must belong to at least one selected category
ru_RU: Setiap produk dalam pesanan harus termasuk dalam setidaknya satu kategori yang dipilih

en: Exclude active membership orders from archiving
ru_RU: Исключить активные заказы по членству из архивации

en: Exclude active subscriptions orders from archiving
ru_RU: Исключить активные заказы по подписке из архивации

en: Explore live sync
ru_RU: Изучить живую синхронизацию

en: Export
ru_RU: Ekspor

en: Export Archived Orders
ru_RU: Ekspor Pesanan yang Diarsipkan

en: Export Data
ru_RU: Ekspor Data

en: Export Failed
ru_RU: Ekspor Gagal

en: Export Now
ru_RU: Ekspor Sekarang

en: Export Orders
ru_RU: Ekspor Pesanan

en: Export Success
ru_RU: Ekspor Berhasil

en: Export canceled successfully
ru_RU: Ekspor canceled successfully

en: Export orders
ru_RU: Ekspor Pesanan

en: Export your orders in a csv, json, xml, or other popular formats
ru_RU: Экспорт заказов Anda dalam format csv, json, xml, atau format populer lainnya

en: Exported file name
ru_RU: Nama File yang diekspor

en: Exporting
ru_RU: Экспорт

en: Exporting (%s)%....
ru_RU: Экспорт (%s)%....

en: Exporting Completed
ru_RU: Ekspor Selesai

en: Exporting in progress. You can't access this feature until it's completed or cancelled
ru_RU: Ekspor sedang berlangsung. Anda tidak dapat mengakses fitur ini sampai selesai atau dibatalkan

en: Exporting the archived orders can take time. You can continue to use your site as usual
ru_RU: Экспорт pesanan yang diarsipkan dapat memakan waktu. Anda dapat terus menggunakan situs Anda seperti biasa

en: Failed to activate license. Please try again.
ru_RU: Gagal Ke Aktifkan Lisensi. Пожалуйста try again.

en: Failed to create SQLite database file for archiving. Please check file permissions.
ru_RU: Gagal membuat File basis data SQLite untuk pengarsipan. Пожалуйста periksa izin File.

en: Failed to deactivate license. Please try again.
ru_RU: Gagal Ke Nonaktifkan Lisensi. Пожалуйста try again.

en: Failed to delete orders. Please try again.
ru_RU: Gagal Ke Hapus Заказы. Пожалуйста try again.

en: Failed to disconnect Google Drive
ru_RU: Gagal Ke Putuskan Google Drive

en: Failed to fetch archiving status
ru_RU: Gagal mengambil Status pengarsipan

en: Failed to recover archive data
ru_RU: Gagal Ke Pulihkan Архивировать data

en: Failed to restore the order.
ru_RU: Не удалось восстановить заказ.

en: Failed to save settings
ru_RU: Не удалось сохранить настройки

en: Failed to start archiving
ru_RU: Gagal Ke start archiving

en: Failed to start background archive process.
ru_RU: Gagal memulai proses arsip latar belakang.

en: Failed to start unarchive process
ru_RU: Gagal memulai proses pembatalan pengarsipan

en: Failed to sync archive data
ru_RU: Gagal Ke Sinkronkan Архивировать data

en: Filter by Product Category
ru_RU: Filter berdasarkan Kategori Produk

en: Filter by order status
ru_RU: Фильтр по статусу заказа

en: From
ru_RU: Dari

en: From date
ru_RU: Dari Tanggal

en: Go to Dashboard
ru_RU: Buka Dasbor

en: Go to page:
ru_RU: Перейти на страницу:

en: Google Drive connected!
ru_RU: Google Drive Terhubung!

en: Google Drive is not connected
ru_RU: Google Drive tidak terhubung

en: Handle large volumes of orders efficiently
ru_RU: Эффективно обрабатывайте большие объемы заказов

en: Help & Documentation
ru_RU: Bantuan & Dokumentasi

en: Hi ArchiveMaster Support Team, please describe your issue here.
ru_RU: Halo Tim Dukungan ArchiveMaster, silakan jelaskan masalah Anda di sini.

en: Hours
ru_RU: Jam

en: How are you managing your %s active orders?
ru_RU: Как вы управляете своими %s активными заказами?

en: How will you handle your current %s active orders?
ru_RU: Как вы будете справляться с текущими %s активными заказами?

en: If this feature is turned on, customers can see their archived orders in their My Account page...
ru_RU: Если эта функция включена, клиенты могут видеть свои архивированные заказы на странице "Мой аккаунт"...

en: If you disconnect Google Drive, the archive storage will switch to local storage, and the archived data will also move to local storage. Do you want to proceed?
ru_RU: Если вы отключите Google Drive, penyimpanan arsip akan beralih ke penyimpanan lokal, dan data yang diarsipkan juga akan dipindahkan ke penyimpanan lokal. Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: If you get stuck while exploring a feature, feel free to check our docs for a step-by-step guide
ru_RU: Jika Anda terjebak saat menjelajahi fitur, jangan ragu untuk memeriksa dokumen kami untuk panduan langkah demi langkah

en: If you need help, feel free to contact our support team.
ru_RU: Jika Anda membutuhkan bantuan, jangan ragu untuk menghubungi tim dukungan kami.

en: If you turn off this option, membership orders will be archived. Your customers' recurring billing may stop working and membership management features may break.
ru_RU: Jika Anda mematikan opsi ini, pesanan keanggotaan akan diarsipkan. Penagihan berulang pelanggan Anda mungkin berhenti bekerja dan fitur manajemen keanggotaan mungkin rusak.

en: If you turn off this option, subscription orders will be archived. Your customers' recurring billing may stop working and subscription management features may break.
ru_RU: Jika Anda mematikan opsi ini, pesanan langganan akan diarsipkan. Penagihan berulang pelanggan Anda mungkin berhenti bekerja dan fitur manajemen langganan mungkin rusak.

en: Include archived orders data in WooCommerce analytics
ru_RU: Включить данные архивированных заказов в аналитику WooCommerce

en: Install FlexOrder
ru_RU: Установить FlexOrder

en: Installing...
ru_RU: Установка...

en: Keep orders synced with Google Sheets in real time
ru_RU: Синхронизируйте заказы с Google Таблицами в режиме реального времени

en: Label for the Archived Orders
ru_RU: Метка для архивированных заказов

en: Last Archived On:
ru_RU: Последний раз архивировано:

en: Learn how to fix this →
ru_RU: Pelajari cara memperbaikinya →

en: Leave empty to export all orders
ru_RU: Biarkan kosong untuk mengekspor semua pesanan

en: License Settings
ru_RU: Lisensi Настройки

en: License activated successfully!
ru_RU: Lisensi activated successfully!

en: License activation failed
ru_RU: Lisensi activation Gagal

en: License deactivated successfully!
ru_RU: Lisensi deactivated successfully!

en: License deactivation failed
ru_RU: Lisensi deactivation Gagal

en: Live Database
ru_RU: Basis Data Langsung

en: Local Storage
ru_RU: Lokal Penyimpanan

en: Logs
ru_RU: Журналы

en: Manage multiple orders at once with a live Google Sheets workflow synced to WooCommerce
ru_RU: Управляйте несколькими заказами одновременно с помощью рабочего процесса Google Таблиц в реальном времени, синхронизированного с WooCommerce

en: Manage orders smartly
ru_RU: Управляйте заказами разумно

en: Membership orders won't be archived to prevent issues with memberships
ru_RU: Pesanan keanggotaan tidak akan diarsipkan untuk mencegah masalah dengan keanggotaan

en: Minutes
ru_RU: Menit

en: Missing archived data!
ru_RU: Data yang diarsipkan hilang!

en: Modal Loading Failed
ru_RU: Gagal Memuat Modal

en: MySQL Database
ru_RU: MySQL Basis Data

en: MySQL database created and schema installed successfully.
ru_RU: Basis data MySQL dibuat dan skema berhasil diinstal.

en: Need help?
ru_RU: Need Bantuan?

en: Next
ru_RU: Berikutnya

en: No
ru_RU: Нет

en: No %s orders found to export
ru_RU: Нет %s Заказы found Ke Ekspor

en: No archived data found
ru_RU: Архивированные данные не найдены

en: No archived orders found.
ru_RU: Нет Pesanan yang Diarsipkan found.

en: No bulk action selected
ru_RU: Tidak ada tindakan massal yang dipilih

en: No categories found
ru_RU: Нет categories found

en: No connection set
ru_RU: Нет connection set

en: No custom order metadata found
ru_RU: Пользовательские метаданные заказа не найдены

en: No logs found
ru_RU: Нет Log found

en: No order queed for archive
ru_RU: Tidak ada pesanan yang diantrikan untuk diarsipkan

en: No orders found
ru_RU: Заказы не найдены

en: No orders found to Unarchive
ru_RU: Заказы не найдены Ke Batalkan Pengarsipan

en: No orders selected.
ru_RU: Tidak ada pesanan yang dipilih.

en: No orders to archive
ru_RU: Нет заказов для архивирования

en: No valid orders to archive.
ru_RU: Tidak ada pesanan yang valid untuk diarsipkan.

en: Not archived
ru_RU: Не архивировано

en: Not connected
ru_RU: Tidak terhubung

en: Not selected
ru_RU: Tidak dipilih

en: Older than
ru_RU: Lebih lama из

en: Order
ru_RU: Заказ

en: Order Archives
ru_RU: Заказ Archives

en: Order Exporting
ru_RU: Заказ Экспорт

en: Order Status
ru_RU: Заказ Status

en: Order can be archived
ru_RU: Заказ Может быть заархивирован

en: Order contains products with exactly the selected categories
ru_RU: Pesanan berisi produk dengan kategori yang dipilih persis

en: Order restored successfully.
ru_RU: Заказ restored successfully.

en: Order statuses to archive
ru_RU: Статусы заказов для архивирования

en: Orders
ru_RU: Заказы

en: Orders In Archived Database
ru_RU: Pesanan di Basis Data yang Diarsipkan

en: Orders In Live Database
ru_RU: Pesanan di Basis Data Langsung

en: Orders have been permanently deleted.
ru_RU: Заказы have been Hapus permanend.

en: Orders to Archive
ru_RU: Заказы для архивирования

en: Orders with active memberships will not be archived
ru_RU: Pesanan dengan keanggotaan aktif tidak akan diarsipkan

en: Orders with active subscriptions will not be archived
ru_RU: Pesanan dengan langganan aktif tidak akan diarsipkan

en: Overview of Archive Options
ru_RU: Ringkasan Opsi Arsip

en: Password
ru_RU: Kata Sandi

en: Pending
ru_RU: Tertunda

en: Permanently delete
ru_RU: Удалить навсегда

en: Please choose how you'd like to proceed with %s
ru_RU: Пожалуйста choose how you'd like Ke proceed with %s

en: Please click the 'Save Changes' button and save your order's archiving settings first
ru_RU: Пожалуйста klik tombol 'Simpan Perubahan' dan simpan pengaturan pengarsipan pesanan Anda terlebih dahulu

en: Please enter a license key
ru_RU: Пожалуйста masukkan kunci lisensi

en: Please log in to view your archived orders.
ru_RU: Пожалуйста masuk untuk melihat pesanan yang diarsipkan.

en: Please select categories
ru_RU: Пожалуйста Pilih categories

en: Please select filters
ru_RU: Пожалуйста Pilih filters

en: Post Type:
ru_RU: Post Jenis:

en: Post not found in the remote database.
ru_RU: Posting tidak ditemukan di basis data jarak jauh.

en: Previous
ru_RU: Sebelumnya

en: Pro Tip
ru_RU: Профессиональный совет

en: Proceed to Unarchiving
ru_RU: Lanjutkan ke Pembatalan Pengarsipan

en: Processing
ru_RU: Memproses

en: Product Category
ru_RU: Produk Category

en: Product Tags
ru_RU: Produk Tags

en: Product Type
ru_RU: Produk Jenis

en: Product not found
ru_RU: Produk not found

en: Queued Orders
ru_RU: Pesanan dalam Antrian

en: RDS is not configure
ru_RU: RDS is not Konfigurasi

en: RDS is not configured
ru_RU: RDS tidak dikonfigurasi

en: Read the MySQL connection guide →
ru_RU: Baca panduan koneksi MySQL →

en: Ready to Archive
ru_RU: Готово к архивированию

en: Recover Archive Data
ru_RU: Pulihkan Архивировать Data

en: Remote Database:
ru_RU: Jarak Jauh Basis Data:

en: Remote database connection not available.
ru_RU: Jarak Jauh Basis Data connection not available.

en: Remote database is not connected. Please check your database settings.
ru_RU: Basis data jarak jauh tidak terhubung. Пожалуйста periksa pengaturan basis data Anda.

en: Remove
ru_RU: Hapus

en: Remove filter?
ru_RU: Hapus Filter?

en: Restore
ru_RU: Pulihkan

en: SQLite PDO extension is not loaded. Please enable SQLite support.
ru_RU: Ekstensi SQLite PDO tidak dimuat. Пожалуйста, активируйте dukungan SQLite.

en: Save Changes
ru_RU: Сохранить изменения

en: Search Orders
ru_RU: Cari Заказы

en: Search and select order metadata
ru_RU: Поиск и выбор метаданных заказа

en: Search orders...
ru_RU: Cari Заказы...

en: Seconds
ru_RU: Detik

en: Select & add filters
ru_RU: Pilih & Tambah filters

en: Select Action
ru_RU: Pilih Action

en: Select Archive Storage
ru_RU: Pilih Penyimpanan Arsip

en: Select Date
ru_RU: Pilih Tanggal

en: Select Storage
ru_RU: Pilih Penyimpanan

en: Select archive range
ru_RU: Pilih rentang arsip

en: Select auto archive schedule
ru_RU: Pilih jadwal arsip otomatis

en: Select categories
ru_RU: Pilih categories

en: Select date range
ru_RU: Pilih Tanggal Rentang

en: Select filter criteria to archive orders based on specific conditions
ru_RU: Pilih kriteria Filter untuk mengarsipkan pesanan berdasarkan kondisi tertentu

en: Select how much older data you want to archive. Eg: If you select 1 month, then all the orders older than 1 month will be archived. If you select a custom date then all the orders from the beginning of your store to that selected date will be archived.
ru_RU: Pilih berapa banyak data lama yang ingin Anda arsipkan. Misalnya: Jika Anda memilih 1 bulan, maka semua pesanan yang lebih lama из 1 bulan akan diarsipkan. Jika Anda memilih tanggal kustom maka semua pesanan из awal toko Anda hingga tanggal yang dipilih akan diarsipkan.

en: Select order statuses
ru_RU: Выберите статус заказа

en: Select the date range for exporting orders
ru_RU: Pilih rentang tanggal untuk mengekspor pesanan

en: Select the export format
ru_RU: Pilih format ekspor

en: Select the format for exporting orders
ru_RU: Pilih format untuk mengekspor pesanan

en: Select the schedule to auto archive. Eg: If you select 7 days, then after each 7 days the data will be auto archived
ru_RU: Pilih jadwal untuk arsip otomatis. Misalnya: Jika Anda memilih 7 hari, maka setelah setiap 7 hari data akan diarsipkan secara otomatis

en: Select the type of sorting order
ru_RU: Pilih jenis urutan pengurutan

en: Select where you want to store the archived file
ru_RU: Pilih di mana Anda ingin menyimpan File yang diarsipkan

en: Select where you want to store your archived data
ru_RU: Выберите, где вы хотите хранить архивированные данные

en: Select which order statuses you want to archive
ru_RU: Выберите статус заказа yang ingin Anda arsipkan

en: Selected categories:
ru_RU: Выбранные категории:

en: Set As Active
ru_RU: Tetapkan sebagai Aktif

en: Set the label for the archived orders page for your customers
ru_RU: Tetapkan label untuk halaman pesanan yang diarsipkan untuk pelanggan Anda

en: Setting up Custom MySQL...
ru_RU: Mengatur MySQL Kustom...

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Settings saved!
ru_RU: Настройки сохранены!

en: Setup completed
ru_RU: Pengaturan selesai

en: Setup failed
ru_RU: Pengaturan gagal

en: Show archived orders on My Account page for customers
ru_RU: Показывать архивированные заказы на странице Мой аккаунт для клиентов

en: Showing %1$s of %2$s orders
ru_RU: Показано %1$s из %2$s заказов

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s results
ru_RU: Показано с %1$s по %2$s из %3$s результатов

en: Smart Way to Manage Orders
ru_RU: Умный способ управления заказами

en: Some of the orders have already been unarchived. You can archive them again from the WooCommerce orders page.
ru_RU: Beberapa pesanan sudah dibatalkan pengarsipannya. Anda dapat mengarsipkannya lagi из halaman pesanan WooCommerce.

en: Some of your orders have been archived.
ru_RU: Beberapa pesanan Anda telah diarsipkan.

en: Sort orders
ru_RU: Urutkan Заказы

en: Start typing...
ru_RU: Начните вводить...

en: Step by Step Guide
ru_RU: Panduan Langkah demi Langkah

en: Stop Managing %s Active Orders One by One
ru_RU: Перестаньте управлять своими %s активными заказами по одному

en: Stop Managing Your Orders One by One
ru_RU: Перестаньте управлять заказами по одному

en: Subscriptions & Membership orders won't be archived to prevent issues with subscription & memberships
ru_RU: Pesanan Langganan & Keanggotaan tidak akan diarsipkan untuk mencegah masalah dengan langganan & keanggotaan

en: Subscriptions orders won't be archived to prevent issues with subscriptions
ru_RU: Pesanan langganan tidak akan diarsipkan untuk mencegah masalah dengan langganan

en: Success!
ru_RU: Успешно!

en: Successfully Order Unarchived
ru_RU: Pesanan Berhasil Dibatalkan Pengarsipannya

en: Successfully connected to AWS RDS instance
ru_RU: Berhasil terhubung ke instance AWS RDS

en: Successfully connected to MySQL Database
ru_RU: Berhasil terhubung ke Basis Data MySQL

en: Support
ru_RU: Dukungan

en: Sync and manage WooCommerce orders in Google Sheets
ru_RU: Синхронизируйте и управляйте заказами WooCommerce в Google Таблицах

en: Sync from Google Drive
ru_RU: Sinkronkan Dari Google Drive

en: T-shirts, Shoes, Gadgets
ru_RU: Футболки, Обувь, Гаджеты

en: Template file not found.
ru_RU: File template tidak ditemukan.

en: The Archive Settings can't be accessed during archiving
ru_RU: Pengaturan Arsip tidak dapat diakses selama pengarsipan

en: The Archive Settings can't be accessed during unarchiving. Go to Archived Orders page to see the orders unarchiving progress
ru_RU: Pengaturan Arsip tidak dapat diakses selama pembatalan pengarsipan. Buka halaman Pesanan yang Diarsipkan untuk melihat kemajuan pembatalan pengarsipan pesanan

en: The Order database was switched by an archive database!
ru_RU: Basis data Pesanan diganti dengan basis data arsip!

en: The archive function will run automatically after the interval period
ru_RU: Fungsi arsip akan berjalan secara otomatis setelah periode Interval

en: The archived data has been restored successfully.
ru_RU: Data yang diarsipkan telah berhasil dipulihkan.

en: The archived orders data will be updated with the latest archive data from Google Drive. Do you want to proceed?
ru_RU: Data pesanan yang diarsipkan akan diperbarui dengan data arsip terbaru из Google Drive. Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: The archiving process has been cancelled. You can start archiving again from the dashboard.
ru_RU: Proses pengarsipan telah dibatalkan. Anda dapat memulai pengarsipan lagi из dasbor.

en: The archiving process is running in the background. You can continue using your site as usual.
ru_RU: Proses pengarsipan sedang berjalan di latar belakang. Anda dapat terus menggunakan situs Anda seperti biasa.

en: The filter selection will be lost. Are you sure to remove it?
ru_RU: Pilihan Filter akan hilang. Apakah Anda yakin ingin menghapusnya?

en: The local copy of your archived data is missing. Please recover it from the Google Drive to ensure a smooth access to your archived data.
ru_RU: Salinan lokal data yang diarsipkan Anda hilang. Пожалуйста pulihkan из Google Drive untuk memastikan akses yang lancar ke data yang diarsipkan.

en: The order contains at least one product from every selected category
ru_RU: Pesanan berisi setidaknya satu produk из setiap kategori yang dipilih

en: The username or password might be incorrect, or the user doesn't have the required access privileges.
ru_RU: Nama pengguna atau kata sandi mungkin salah, atau pengguna tidak memiliki hak akses yang diperlukan.

en: There is no log data available at the moment.
ru_RU: Tidak ada data Log yang tersedia saat ini.

en: These orders will be skipped and won't be unarchived
ru_RU: Pesanan ini akan dilewati dan tidak akan dibatalkan pengarsipannya

en: These orders will be unarchived with a new order ID to avoid conflict with existing orders
ru_RU: Pesanan ini akan dibatalkan pengarsipannya dengan ID pesanan baru untuk menghinиз konflik dengan pesanan yang ada

en: This is an advanced feature intended only for users with proper knowledge. If you are not sure what this metadata is, you probably don't need this feature.
ru_RU: Это расширенная функция, предназначенная только для пользователей с соответствующими знаниями. Если вы не уверены, что это за метаданные, вам, вероятно, не нужна эта функция.

en: This order ID is already exist in your live database. Unarchiving will change the order ID
ru_RU: ID pesanan ini sudah ada di basis data langsung Anda. Pembatalan pengarsipan akan mengubah ID pesanan

en: Time
ru_RU: Waktu

en: To
ru_RU: Ke

en: To date
ru_RU: Ke Tanggal

en: Tooltip information for this condition
ru_RU: Информация подсказки для этого условия

en: Try live sync instead of exporting manually
ru_RU: Попробуйте живую синхронизацию вместо ручного экспорта

en: Type page number and press Enter to navigate
ru_RU: Введите номер страницы и нажмите Enter для перехода

en: Unarchive
ru_RU: Batalkan Pengarsipan

en: Unarchive All Order
ru_RU: Batalkan Pengarsipan Semua Pesanan

en: Unarchive a large number of orders will take time. You can continue using your site as usual
ru_RU: Membatalkan pengarsipan sejumlah besar pesanan akan memakan waktu. Anda dapat terus menggunakan situs Anda seperti biasa

en: Unarchive canceled successfully
ru_RU: Batalkan Pengarsipan canceled successfully

en: Unarchive orders
ru_RU: Разархивировать заказы

en: Unarchive started successfully
ru_RU: Batalkan Pengarsipan started successfully

en: Unarchive with new ID
ru_RU: Batalkan pengarsipan dengan ID baru

en: Unarchiving
ru_RU: Membatalkan Pengarsipan

en: Unarchiving (%s)%%....
ru_RU: Membatalkan Pengarsipan (%s)%%....

en: Unarchiving Cancelled
ru_RU: Pembatalan Pengarsipan Dibatalkan

en: Unarchiving Order
ru_RU: Membatalkan Pengarsipan Pesanan

en: Unarchiving Order Complete
ru_RU: Pembatalan Pengarsipan Pesanan Selesai

en: Unarchiving has been completed. But some orders in your live store already have the same Order IDs as those you are trying to unarchive. Click on the button below to view and resolve the issue.
ru_RU: Pembatalan pengarsipan telah selesai. Tetapi beberapa заказы в вашем активном магазине уже имеют те же идентификаторы заказов dengan yang Anda coba batalkan pengarsipannya. Klik tombol di bawah untuk melihat dan menyelesaikan masalah.

en: Unarchiving in progress. You can't access this feature until it's completed or cancelled
ru_RU: Pembatalan pengarsipan sedang berlangsung. Anda tidak dapat mengakses fitur ini sampai selesai atau dibatalkan

en: Unsupported export format
ru_RU: Format ekspor tidak didukung

en: Unsupported order source
ru_RU: Sumber pesanan tidak didukung

en: Update archived orders data from Google Drive?
ru_RU: Perbarui data pesanan yang diarsipkan из Google Drive?

en: Update multiple orders at once
ru_RU: Обновляйте несколько заказов одновременно

en: Upgrade
ru_RU: Tingkatkan

en: Upgrade Now
ru_RU: Обновить сейчас

en: Upgrade to Pro
ru_RU: Tingkatkan Ke Pro

en: Use current database connection
ru_RU: Gunakan koneksi basis data saat ini

en: User
ru_RU: Пользователь

en: Username
ru_RU: Nama Pengguna

en: View
ru_RU: Lihat

en: View & Fix Duplicate Orders
ru_RU: Lihat & Perbaiki Pesanan Duplikat

en: View More Details
ru_RU: Lihat Detail Lebih Lanjut

en: View order %s
ru_RU: Lihat Заказ %s

en: View order number %s
ru_RU: Lihat Заказ number %s

en: Welcome to ArchiveMaster
ru_RU: Selamat Datang Ke ArchiveMaster

en: WooCommerce Orders
ru_RU: WooCommerce Заказы

en: Work from a live, organized view
ru_RU: Работайте в живом организованном представлении

en: Work from a single, organized view of all active orders
ru_RU: Работайте в едином организованном представлении всех активных заказов

en: Yes
ru_RU: Да

en: You are also archiving membership orders. It will cause issues with memberships management. Go to
ru_RU: Anda juga mengarsipkan pesanan keanggotaan. Ini akan menyebabkan masalah dengan manajemen keanggotaan. Buka

en: You are also archiving subscriptions & membership orders. It will cause issues with subscription & memberships management. Go to
ru_RU: Anda juga mengarsipkan pesanan langganan & keanggotaan. Ini akan menyebabkan masalah dengan manajemen langganan & keanggotaan. Buka

en: You are also archiving subscriptions orders. It will cause issues with subscriptions management. Go to
ru_RU: Anda juga mengarsipkan pesanan langganan. Ini akan menyebabkan masalah dengan manajemen langganan. Buka

en: You can archive the orders that have already been archived. Unarchive again to unarchive the rest of the orders
ru_RU: Anda dapat mengarsipkan pesanan yang sudah diarsipkan. Batalkan pengarsipan lagi untuk membatalkan pengarsipan sisa pesanan

en: You can continue using your site as usual. The Unarchiving process will run in the background
ru_RU: Anda dapat terus menggunakan situs Anda seperti biasa. Proses Pembatalan Pengarsipan akan berjalan di latar belakang

en: You can restore the orders that have already been archived from the
ru_RU: Anda dapat memulihkan pesanan yang sudah diarsipkan из

en: You do not have permission to perform this action.
ru_RU: Anda tidak memiliki izin untuk melakukan tindakan ini.

en: You have selected order statuses that are currently configured for archiving. To disable the "Archive by order status" option, you must first remove all selected order statuses.
ru_RU: You have Dipilih Заказ statuses that are currently configured for archiving. Ke disable the \"Архивировать по статусу заказа\" option, you must first Hapus Semua Dipilih Заказ statuses.

en: You must have to select the WooCommerce Post type to archive order
ru_RU: Anda harus memilih jenis Posting WooCommerce untuk mengarsipkan pesanan

en: You've been archiving well
ru_RU: Вы хорошо архивируете

en: Your data is being archived...
ru_RU: Ваши данные архивируются...

en: Your license is %s
ru_RU: Your Lisensi is %s

en: Your orders are archived
ru_RU: Ваши заказы архивированы

en: Your orders have been archived
ru_RU: Ваши заказы заархивированы

en: before
ru_RU: Sebelum

en: can be archived
ru_RU: Может быть заархивирован

en: https://archivemaster.pro/
ru_RU: https://ArchiveMaster.pro/

en: of %s
ru_RU: из %s

en: orders have been archived
ru_RU: заказы архивированы

en: orders-%y-%m-%1$d-%2$h-%3$s
ru_RU: Заказы-%y-%m-%1$d-%2$h-%3$s

en: page to change it.
ru_RU: halaman untuk mengubahnya.

en: page. Archive again to archive the rest of the orders
ru_RU: halaman. Arsipkan lagi untuk mengarsipkan sisa pesanan

en: please select order
ru_RU: Пожалуйста Pilih Заказ

en: read the documentation
ru_RU: читать документацию

en: to go to RDS portal
ru_RU: untuk membuka portal RDS

en: upgrade
ru_RU: Tingkatkan
