ArchiveMaster - en to ja translation catalogue (497 entries)

en: %1$d order has been queued for archiving in the background. | %1$d orders have been queued for archiving in the background.
ja[0]: %1$d 注文がキューに追加されました バックグラウンドでアーカイブするため.

en: %1$s out of %2$s orders are queued for archiving
ja: %1$s の %2$s 注文がアーカイブのキューに追加されています

en: %1$s out of %2$s orders have been archived
ja: %1$s の %2$s 注文がアーカイブされました

en: %1$s out of %2$s orders have been unarchived already
ja: %1$s の %2$s 注文は既にアーカイブ解除されています

en: %1$sArchiveMaster%2$s requires %1$s"WooCommerce"%2$s plugin to be active. Please activate WooCommerce to continue.
ja: %1$sArchiveMaster%2$s 必要 %1$s\"WooCommerce\"%2$s プラグインが有効である必要があります. 有効にしてください WooCommerce 続行するには.

en: %1$sArchiveMaster%2$s requires %1$s"WooCommerce"%2$s plugin to be installed and activated. Please install WooCommerce to continue.
ja: %1$sArchiveMaster%2$s 必要 %1$s\"WooCommerce\"%2$s プラグインをインストールして有効にする必要があります. インストールしてください WooCommerce 続行するには.

en: %d order could not be queued for archiving. | %d orders could not be queued for archiving.
ja[0]: %d 注文 アーカイブのキューに追加できません.

en: %d order was skipped (invalid or excluded). | %d orders were skipped (invalid or excluded).
ja[0]: %d 注文 スキップされました（無効または除外）.

en: %s orders export started successfully
ja: %s 注文のエクスポートが正常に開始されました

en: %s orders in your live store already have the same Order IDs as those you are trying to unarchive
ja: %s ライブストアの注文には既に同じ注文IDがあります dengan yang Anda coba batalkan pengarsipannya

en: (Accessories breaks the rule)
ja: （アクセサリーがルールに違反）

en: (Accessories not selected)
ja: （アクセサリーが選択されていない）

en: (Book is NOT in selected categories)
ja: （本は選択したカテゴリに含まれていません）

en: (Shoes missing)
ja: （靴が不足）

en: (T-shirt and Gadget missing)
ja: （Tシャツとガジェットが不足）

en: (T-shirt matches)
ja: （Tシャツが一致）

en: (all categories included)
ja: （すべてのカテゴリが含まれる）

en: (all products match)
ja: （すべての製品が一致）

en: (extra Book breaks the rule)
ja: （追加の本がルールに違反）

en: (extra Book doesn't break it)
ja: （追加の本はルールに違反しない）

en: (lowercase letters, numbers, and underscores only)
ja: (小文字、数字、アンダースコアのみ)

en: (matches exactly)
ja: （完全に一致）

en: (no product matches)
ja: （一致する製品なし）

en: 1 month
ja: 1か月

en: 1 year
ja: 1年

en: 12 hours
ja: 12時間

en: 15 days
ja: 15日

en: 2 hours
ja: 2時間

en: 3 days
ja: 3日

en: 3 months
ja: 3か月

en: 6 hours
ja: 6時間

en: 6 months
ja: 6か月

en: 7 days
ja: 7日

en: <div class="archm-upgrade-plan"><span class="archm-upgrade-icon-text">Upgrade Now</span><span class="archm-upgrade-icon"><svg width="16" height="18" viewBox="0 0 16 18" fill="none" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg">
    				<path d="M1.59613 7.90625H7.45314V17.75H4.06253C3.65525 17.7521 3.26172 17.6028 2.95848 17.3309C2.65525 17.059 2.46399 16.684 2.42191 16.2789L1.59613 7.90625Z" fill="#34D399"/>
    				<path d="M14.4039 7.90625L13.5672 16.2789C13.5251 16.684 13.3338 17.059 13.0306 17.3309C12.7274 17.6028 12.3338 17.7521 11.9266 17.75H8.54688V7.90625H14.4039Z" fill="#34D399"/>
    				<path d="M14.0156 2.98437H12.7304C12.8552 2.72885 12.9207 2.44842 12.9218 2.16406C12.9218 1.65642 12.7202 1.16957 12.3612 0.810614C12.0023 0.451659 11.5154 0.25 11.0078 0.25H10.7343C10.1925 0.250396 9.65927 0.384949 9.18214 0.641645C8.70501 0.898342 8.29887 1.26919 7.99997 1.72109C7.70108 1.26919 7.29494 0.898342 6.81781 0.641645C6.34068 0.384949 5.80741 0.250396 5.26561 0.25L4.99217 0.25C4.48453 0.25 3.99768 0.451659 3.63873 0.810614C3.27977 1.16957 3.07812 1.65642 3.07812 2.16406C3.07928 2.44842 3.14472 2.72885 3.26952 2.98437H1.98437C1.54925 2.98437 1.13195 3.15722 0.824276 3.46489C0.516601 3.77257 0.34375 4.18987 0.34375 4.62499V5.17186C0.34375 5.60698 0.516601 6.02428 0.824276 6.33195C1.13195 6.63963 1.54925 6.81248 1.98437 6.81248H14.0156C14.4507 6.81248 14.868 6.63963 15.1757 6.33195C15.4833 6.02428 15.6562 5.60698 15.6562 5.17186V4.62499C15.6562 4.18987 15.4833 3.77257 15.1757 3.46489C14.868 3.15722 14.4507 2.98437 14.0156 2.98437ZM10.7343 1.34375H11.0078C11.2253 1.34375 11.434 1.43017 11.5878 1.58401C11.7417 1.73785 11.8281 1.9465 11.8281 2.16406C11.8281 2.38162 11.7417 2.59026 11.5878 2.7441C11.434 2.89794 11.2253 2.98437 11.0078 2.98437H8.61794C8.73911 2.51508 9.0127 2.09932 9.39577 1.80237C9.77883 1.50543 10.2497 1.34411 10.7343 1.34375ZM4.17186 2.16406C4.17186 1.9465 4.25829 1.73785 4.41213 1.58401C4.56596 1.43017 4.77461 1.34375 4.99217 1.34375H5.26561C5.75029 1.34411 6.22112 1.50543 6.60418 1.80237C6.98724 2.09932 7.26084 2.51508 7.38201 2.98437H4.99217C4.77461 2.98437 4.56596 2.89794 4.41213 2.7441C4.25829 2.59026 4.17186 2.38162 4.17186 2.16406Z" fill="#34D399"/>
    				</svg></span></div>
ja: <div class=\"archm-アップグレード-plan\"><span class=\"archm-アップグレード-icon-text\">アップグレード Sekarang</span><span class=\"archm-アップグレード-icon\"><svg width=\"16\" height=\"18\" viewBox=\"0 0 16 18\" fill=\"なし\" xmlns=\"http://www.w3.org/2000/svg\">\n\t\t\t\t<パス d=\"M1.59613 7.90625H7.45314V17.75H4.06253C3.65525 17.7521 3.26172 17.6028 2.95848 17.3309C2.65525 17.059 2.46399 16.684 2.42191 16.2789L1.59613 7.90625Z\" fill=\"#34D399\"/>\n\t\t\t\t<パス d=\"M14.4039 7.90625L13.5672 16.2789C13.5251 16.684 13.3338 17.059 13.0306 17.3309C12.7274 17.6028 12.3338 17.7521 11.9266 17.75H8.54688V7.90625H14.4039Z\" fill=\"#34D399\"/>\n\t\t\t\t<パス d=\"M14.0156 2.98437H12.7304C12.8552 2.72885 12.9207 2.44842 12.9218 2.16406C12.9218 1.65642 12.7202 1.16957 12.3612 0.810614C12.0023 0.451659 11.5154 0.25 11.0078 0.25H10.7343C10.1925 0.250396 9.65927 0.384949 9.18214 0.641645C8.70501 0.898342 8.29887 1.26919 7.99997 1.72109C7.70108 1.26919 7.29494 0.898342 6.81781 0.641645C6.34068 0.384949 5.80741 0.250396 5.26561 0.25L4.99217 0.25C4.48453 0.25 3.99768 0.451659 3.63873 0.810614C3.27977 1.16957 3.07812 1.65642 3.07812 2.16406C3.07928 2.44842 3.14472 2.72885 3.26952 2.98437H1.98437C1.54925 2.98437 1.13195 3.15722 0.824276 3.46489C0.516601 3.77257 0.34375 4.18987 0.34375 4.62499V5.17186C0.34375 5.60698 0.516601 6.02428 0.824276 6.33195C1.13195 6.63963 1.54925 6.81248 1.98437 6.81248H14.0156C14.4507 6.81248 14.868 6.63963 15.1757 6.33195C15.4833 6.02428 15.6562 5.60698 15.6562 5.17186V4.62499C15.6562 4.18987 15.4833 3.77257 15.1757 3.46489C14.868 3.15722 14.4507 2.98437 14.0156 2.98437ZM10.7343 1.34375H11.0078C11.2253 1.34375 11.434 1.43017 11.5878 1.58401C11.7417 1.73785 11.8281 1.9465 11.8281 2.16406C11.8281 2.38162 11.7417 2.59026 11.5878 2.7441C11.434 2.89794 11.2253 2.98437 11.0078 2.98437H8.61794C8.73911 2.51508 9.0127 2.09932 9.39577 1.80237C9.77883 1.50543 10.2497 1.34411 10.7343 1.34375ZM4.17186 2.16406C4.17186 1.9465 4.25829 1.73785 4.41213 1.58401C4.56596 1.43017 4.77461 1.34375 4.99217 1.34375H5.26561C5.75029 1.34411 6.22112 1.50543 6.60418 1.80237C6.98724 2.09932 7.26084 2.51508 7.38201 2.98437H4.99217C4.77461 2.98437 4.56596 2.89794 4.41213 2.7441C4.25829 2.59026 4.17186 2.38162 4.17186 2.16406Z\" fill=\"#34D399\"/>\n\t\t\t\t</svg></span></div>

en: A WordPress plugin for Auto Archive Old Order for WooCommerce
ja: WooCommerce用の古い注文を自動アーカイブするWordPressプラグイン

en: Action Performed
ja: 実行されたアクション

en: Actions
ja: アクション

en: Activate %s by your license key to get professional support and automatic update from your WordPress dashboard.
ja: アクティブkan %s by your ライセンス key へ get professional サポート and automatic 更新 から your WordPress ダッシュボード.

en: Activate License
ja: アクティブkan ライセンス

en: Activate WooCommerce
ja: アクティブkan WooCommerce

en: Active Memberships Will Be Affected
ja: アクティブなメンバーシップに影響があります

en: Active Orders
ja: アクティブな注文

en: Active Subscriptions Will Be Affected
ja: アクティブなサブスクリプションに影響があります

en: Activity Logs
ja: アクティビティ Logs

en: Add Filter
ja: フィルターを追加

en: Advanced Feature - Use Carefully
ja: 高度な機能 - 注意して使用してください

en: Advanced order filtering
ja: 高度な注文フィルタリング

en: All the selected order statuses have to be deleted first, then you can disable this option. Would you like to clear all selected order statuses and disable this feature?
ja: 選択されたすべての注文ステータスを最初に削除する必要があります, then you can disable this option. 選択されたすべての注文ステータスをクリアして、この機能を無効にしますか？

en: An efficient way to manage orders without repeated downloads
ja: 繰り返しのダウンロードなしで注文を管理する効率的な方法

en: An error occurred while syncing archive data
ja: アーカイブデータの同期中にエラーが発生しました

en: Apply
ja: 適用

en: Apply Filter
ja: フィルターを適用

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Archive Action
ja: アーカイブ Action

en: Archive Complete
ja: アーカイブ完了

en: Archive Membership Orders
ja: メンバーシップ注文をアーカイブ

en: Archive Now
ja: 今すぐアーカイブ

en: Archive Old Orders
ja: 古い注文をアーカイブ

en: Archive Options
ja: オプション Arsip

en: Archive Options Overview
ja: オプション Arsip 概要

en: Archive Order
ja: アーカイブ 注文

en: Archive Overview
ja: アーカイブサマリー

en: Archive Range
ja: アーカイブ範囲

en: Archive Range:
ja: アーカイブ範囲:

en: Archive Settings
ja: アーカイブ設定

en: Archive Statistics
ja: 統計 Arsip

en: Archive Status:
ja: アーカイブ Status:

en: Archive Storage
ja: アーカイブストレージ

en: Archive Storage:
ja: アーカイブストレージ:

en: Archive Subscription Orders
ja: サブスクリプション注文をアーカイブ

en: Archive Timeframe:
ja: へrangka 時間 Arsip:

en: Archive Your Old Orders Now!
ja: 古い注文を今すぐアーカイブ！

en: Archive by order status
ja: 注文ステータスでアーカイブ

en: Archive complete
ja: アーカイブ完了

en: Archive data older than
ja: より古いデータをアーカイブ

en: Archive data synced successfully from Google Drive!
ja: Google Driveからアーカイブデータが正常に同期されました！

en: Archive data to a remote MySQL database hosted on another server
ja: 別のサーバーでホストされているリモートMySQLデータベースにデータをアーカイブ

en: Archive data to a separate database within your current WordPress hosting environment
ja: 現在のWordPressホスティング環境内の別のデータベースにデータをアーカイブ

en: Archive file path
ja: アーカイブ file パス

en: Archive if:
ja: アーカイブ if:

en: Archive locally on this web server without needing a cloud service
ja: クラウドサービスを必要とせずに、このWebサーバー上でローカルにアーカイブ

en: Archive old orders and speed up your site now 🚀
ja: 古い注文をアーカイブ サイトを今すぐ高速化 🚀

en: Archive options not configured
ja: オプション Arsip not configured

en: Archive orders before
ja: 前に注文をアーカイブ

en: Archive the order if any product belongs to at least one of the selected categories.
ja: 選択したカテゴリのいずれかに少なくとも1つの製品が属する場合、注文をアーカイブします。

en: Archive the order only if every product belongs to at least one selected category.
ja: 注文内のすべての製品が少なくとも1つの選択したカテゴリに属する場合にのみ注文をアーカイブします。

en: Archive the order only if it contains at least one product from each selected category, and all products in the order belong to the selected categories. Orders with extra products from other categories will not be archived.
ja: 選択した各カテゴリから少なくとも1つの製品が含まれ、注文内のすべての製品が選択したカテゴリに属する場合にのみ注文をアーカイブします。他のカテゴリの追加製品を含む注文はアーカイブされません。

en: Archive the order only if the order contains at least one product from each selected category, extra products are allowed.
ja: 選択した各カテゴリから少なくとも1つの製品が含まれる場合にのみ注文をアーカイブします。追加の製品は許可されます。

en: ArchiveMaster Support Request
ja: ArchiveMasterサポートリクエスト

en: Archived
ja: アーカイブ済み

en: Archived Database
ja: アーカイブされたデータベース

en: Archived Order Examples:
ja: アーカイブされた注文の例：

en: Archived Orders
ja: アーカイブされた注文

en: Archived Orders Examples:
ja: アーカイブされた注文の例：

en: Archived Orders feature is not enabled.
ja: アーカイブされた注文機能が有効になっていません。

en: Archived data recovered successfully
ja: アーカイブ済み data recovered successfully

en: Archives old data by storing it locally on your server in a separate database file. This keeps your live database lightweight and optimized, similar to remote cloud archiving, but without needing a cloud service.
ja: 古いデータをサーバー上の別のデータベースファイルにローカルに保存してアーカイブします。これにより、ライブデータベースが軽量で最適化され、リモートクラウドアーカイブと同様ですが、クラウドサービスは必要ありません。

en: Archiving order
ja: 注文をアーカイブ中

en: Are you sure to archive these?
ja: これらをアーカイブしてもよろしいですか？

en: Are you sure to cancel the archiving process? To bring back the orders that have already been archived to the remote database, unarchive them from the orders page.
ja: アーカイブプロセスをキャンセルしてもよろしいですか？ リモートデータベースに既にアーカイブされた注文を戻すには、注文ページからアーカイブを解除してください。

en: Are you sure to cancel the unarchiving process?
ja: アーカイブ解除プロセスをキャンセルしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to cancel the archiving process?
ja: アーカイブプロセスをキャンセルしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to cancel the exporting process ?
ja: エクスポートプロセスをキャンセルしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to permanently delete %s selected orders? This action cannot be undone.
ja: Are you sure you want へ 完全に削除 %s 選択済み 注文? This action cannot be undone.

en: Ascending
ja: 昇順

en: At least one product belongs to any selected category
ja: 少なくとも1つの製品が選択されたカテゴリに含まれています

en: Auto Archive Schedule:
ja: スケジュール Arsip Otomatis:

en: Auto archive interval
ja: 自動アーカイブ間隔

en: Avoid repeated exports and outdated files
ja: 繰り返しのエクスポートや古いファイルを回避

en: Back
ja: 戻る

en: Back to Settings
ja: 戻る へ 設定

en: But
ja: しかし

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Archiving Process?
ja: キャンセル Archiving Process?

en: Cancel Archiving?
ja: キャンセル Archiving?

en: Cancel Exporting
ja: エクスポートをキャンセル

en: Cancel Exporting?
ja: エクスポートをキャンセルしますか？

en: Cancel Unarchiving
ja: アーカイブ解除をキャンセル

en: Cancel Unarchiving Process?
ja: アーカイブ解除プロセスをキャンセルしますか？

en: Cannot Disable Archive by Order Status
ja: Cannot Disable 注文ステータスでアーカイブ

en: Changing the archive storage will update the location of your archived database. Depending on the selected storage type, your existing archived data may or may not be moved to the new location. Are you sure you want to proceed?
ja: アーカイブストレージを変更すると、アーカイブされたデータベースの場所が更新されます。選択したストレージタイプに応じて、既存のアーカイブされたデータが新しい場所に移動する場合と移動しない場合があります。続行してもよろしいですか？

en: Check out our documentation
ja: ドキュメントを確認

en: Check the ArchiveMaster playlist to become an expert ArchiveMaster user
ja: ArchiveMasterのプレイリストを確認して、ArchiveMasterのエキスパートユーザーになりましょう

en: Choose how you want to contact support
ja: サポートへの連絡方法を選択

en: Clear Filter
ja: クリア Filter

en: Clear Search
ja: クリア 検索

en: Clear Statuses & Disable
ja: クリア Statuses & Disable

en: Click here to view them
ja: ここをクリックして表示

en: Close
ja: 閉じる

en: Close & Skip Unarchiving
ja: 閉じる＆アーカイブ解除をスキップ

en: Completed
ja: 完了

en: Configure Connection
ja: 設定 Connection

en: Configure Custom MySQL Database
ja: 設定 カスタムMySQLデータベース

en: Configure Now
ja: 設定 Sekarang

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm Permanent Deletion
ja: 確認 Permanent Deletion

en: Congratulations!
ja: おめでとうございます！

en: Connect
ja: 接続

en: Connect to Google Drive
ja: 接続 へ Google Drive

en: Connect to RDS
ja: 接続 へ RDS

en: Connect to external MySQL database
ja: 外部MySQLデータベースに接続

en: Connect to your AWS RDS instance
ja: 接続 へ your AWS RDS instance

en: Connect to your current or remote MySQL database
ja: 現在またはリモートのMySQLデータベースに接続

en: Connected
ja: 接続済み

en: Connected to :
ja: 接続済み へ :

en: Connected to MySQL
ja: 接続済み へ MySQL

en: Connected to RDS
ja: 接続済み へ RDS

en: Connecting to Remote Database
ja: リモートデータベースに接続中

en: Connection Failed
ja: 接続失敗

en: Connection Success
ja: 接続成功

en: Connection Successful!
ja: 接続成功ful!

en: Contact Support
ja: サポートに連絡

en: Copy our support email address to your clipboard
ja: サポートメールアドレスをクリップボードにコピー

en: Couldn't connect to your database
ja: データベースに接続できませんでした

en: Create, edit, manage multiple orders at once
ja: 複数の注文を一度に作成、編集、管理

en: Creating database and tables...
ja: データベースとテーブルを作成中...

en: Currently Active
ja: 現在アクティブ

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom MySQL Database
ja: カスタムMySQLデータベース

en: Custom Post Type
ja: カスタム投稿タイプ

en: Custom date
ja: カスタム日付

en: Customer
ja: 顧客

en: Customer Type
ja: 顧客 種類

en: Daily
ja: 毎日

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Database
ja: データベース

en: Database Connected
ja: データベース 接続済み

en: Database Name
ja: データベース名

en: Database Ready
ja: データベース Ready

en: Database connection validated.
ja: データベース connection validated.

en: Database password
ja: データベース パスワード

en: Database username
ja: データベース ユーザー名

en: Date
ja: 日付

en: Days
ja: 日

en: Deactivate License
ja: 無効化 ライセンス

en: Deleting Unarchived order
ja: アーカイブされていない注文を削除中

en: Descending
ja: 降順

en: Did you know that there is a Facebook community for ArchiveMaster users like you? Feel free to join to be involved in the discussion.
ja: ArchiveMasterユーザー向けのFacebookコミュニティがあることをご存知ですか？お気軽に参加してディスカッションに参加してください。

en: DigitalOcean Database
ja: DigitalOcean データベース

en: Disabled
ja: 無効

en: Disconnect
ja: 切断

en: Do You Want to Disconnect Google Drive?
ja: Google Driveを切断しますか？

en: Do you want to switch archive storage?
ja: アーカイブストレージを変更しますか？

en: Do you want to unarchive all the orders?
ja: すべての注文のアーカイブを解除しますか？

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Done
ja: 完了

en: Download File
ja: ダウンロード File

en: Duplicate Orders Detected!
ja: 重複注文が検出されました！

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable auto archive
ja: アクティブkan arsip otomatis

en: Enable related order metadata archiving
ja: 関連注文メタデータのアーカイブを有効化

en: Enable this feature to archive related order metadata along with orders
ja: この機能を有効にすると、注文と一緒に関連注文メタデータをアーカイブします

en: Enable this feature to use advanced criteria matching and archive orders that meet those...
ja: 高度な基準マッチングを使用して、その基準を満たす注文をアーカイブするには、この機能を有効にしてください...

en: Enable this option to archive orders based on their status
ja: このオプションを有効にして、ステータスに基づいて注文をアーカイブ

en: Enabling this feature adds an option in WooCommerce Analytics to include archived data when viewing reports
ja: この機能を有効にすると、WooCommerce分析にレポート表示時にアーカイブされたデータを含めるオプションが追加されます

en: Enabling this will archive selected custom order metadata. Some metadata may be required by other plugins, and archiving it could cause those plugins to stop working or behave incorrectly. To learn more about it, read the documentation
ja: これを有効にすると、選択したカスタム注文メタデータがアーカイブされます。一部のメタデータは他のプラグインで必要になる場合があり、アーカイブするとそれらのプラグインが動作しなくなるか、正しく動作しなくなる可能性があります。詳細はドキュメントをお読みください

en: Enter database name
ja: データベース名を入力

en: Enter endpoint URL
ja: エンドポイントURLを入力

en: Enter password
ja: パスワードを入力

en: Enter port number
ja: ポート番号を入力

en: Enter the endpoint URL of your RDS instance
ja: エンドポイントURLを入力 instance RDS Anda

en: Enter the exported file name
ja: エクスポートするファイル名を入力

en: Enter the file name for the exported file
ja: エクスポートするファイルのファイル名を入力

en: Enter the name of the database you want to create for archiving
ja: アーカイブ用に作成するデータベース名を入力

en: Enter the password for your RDS database
ja: RDSデータベースのパスワードを入力

en: Enter the path where archive files will be stored
ja: アーカイブファイルが保存されるパスを入力

en: Enter the port number for your RDS instance (default: 3306)
ja: RDSインスタンスのポート番号を入力（デフォルト: 3306）

en: Enter the username for your RDS database
ja: RDSデータベースのユーザー名を入力

en: Enter username
ja: ユーザー名を入力

en: Enter your license key to activate
ja: アクティブ化するライセンスキーを入力

en: Error cancelling export process
ja: エクスポートプロセスのキャンセル中にエラーが発生しました

en: Error cancelling unarchive process
ja: アーカイブ解除プロセスのキャンセル中にエラーが発生しました

en: Error:
ja: エラー:

en: Every product in the order must belong to at least one selected category
ja: 注文内のすべての製品が、選択された少なくとも1つのカテゴリに属している必要があります

en: Exclude active membership orders from archiving
ja: アクティブなメンバーシップ注文をアーカイブから除外

en: Exclude active subscriptions orders from archiving
ja: アクティブなサブスクリプション注文をアーカイブから除外

en: Explore live sync
ja: ライブ同期を探索

en: Export
ja: エクスポート

en: Export Archived Orders
ja: アーカイブされた注文をエクスポート

en: Export Data
ja: データをエクスポート

en: Export Failed
ja: エクスポート失敗

en: Export Now
ja: 今すぐエクスポート

en: Export Orders
ja: 注文をエクスポート

en: Export Success
ja: エクスポート成功

en: Export canceled successfully
ja: エクスポート canceled successfully

en: Export orders
ja: 注文をエクスポート

en: Export your orders in a csv, json, xml, or other popular formats
ja: csv、json、xml、またはその他の一般的な形式で注文をエクスポート

en: Exported file name
ja: エクスポートされたファイル名

en: Exporting
ja: エクスポート中

en: Exporting (%s)%....
ja: エクスポート中 (%s)%....

en: Exporting Completed
ja: エクスポート完了

en: Exporting in progress. You can't access this feature until it's completed or cancelled
ja: エクスポートが進行中です。完了またはキャンセルされるまで、この機能にアクセスできません

en: Exporting the archived orders can take time. You can continue to use your site as usual
ja: アーカイブされた注文のエクスポートには時間がかかる場合があります。通常通りサイトを使用し続けることができます

en: Failed to activate license. Please try again.
ja: 失敗 へ アクティブkan ライセンス. お願いします try again.

en: Failed to create SQLite database file for archiving. Please check file permissions.
ja: アーカイブ用のSQLiteデータベースファイルの作成に失敗しました。ファイルの権限を確認してください。

en: Failed to deactivate license. Please try again.
ja: 失敗 へ 無効化 ライセンス. お願いします try again.

en: Failed to delete orders. Please try again.
ja: 失敗 へ 削除 注文. お願いします try again.

en: Failed to disconnect Google Drive
ja: 失敗 へ 切断 Google Drive

en: Failed to fetch archiving status
ja: アーカイブステータスの取得に失敗しました

en: Failed to recover archive data
ja: 失敗 へ 復元 アーカイブ data

en: Failed to restore the order.
ja: 注文の復元に失敗しました。

en: Failed to save settings
ja: 設定の保存に失敗しました

en: Failed to start archiving
ja: 失敗 へ start archiving

en: Failed to start background archive process.
ja: バックグラウンドアーカイブプロセスの開始に失敗しました。

en: Failed to start unarchive process
ja: アーカイブ解除プロセスの開始に失敗しました

en: Failed to sync archive data
ja: 失敗 へ 同期 アーカイブ data

en: Filter by Product Category
ja: Filter by 製品 Category

en: Filter by order status
ja: Filter by 注文 status

en: From
ja: から

en: From date
ja: から 日付

en: Go to Dashboard
ja: ダッシュボードに移動

en: Go to page:
ja: ページへ移動:

en: Google Drive connected!
ja: Google Drive 接続済み!

en: Google Drive is not connected
ja: Google Driveが接続されていません

en: Handle large volumes of orders efficiently
ja: 大量の注文を効率的に処理

en: Help & Documentation
ja: ヘルプ & ドキュメント

en: Hi ArchiveMaster Support Team, please describe your issue here.
ja: ArchiveMasterサポートチームの皆様、ここに問題を説明してください。

en: Hours
ja: 時間

en: How are you managing your %s active orders?
ja: 現在、%s件のアクティブな注文をどのように管理していますか？

en: How will you handle your current %s active orders?
ja: 現在、%s件あるアクティブな注文をどのように処理しますか？

en: If this feature is turned on, customers can see their archived orders in their My Account page...
ja: この機能を有効にすると、顧客は「マイアカウント」ページでアーカイブされた注文を確認できます...

en: If you disconnect Google Drive, the archive storage will switch to local storage, and the archived data will also move to local storage. Do you want to proceed?
ja: Google Driveを切断する場合, penyimpanan arsip akan beralih ke penyimpanan lokal, dan data yang diarsipkan juga akan dipindahkan ke penyimpanan lokal. Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: If you get stuck while exploring a feature, feel free to check our docs for a step-by-step guide
ja: 機能を探索中に問題が発生した場合は、ステップバイステップガイドのためにドキュメントを確認してください

en: If you need help, feel free to contact our support team.
ja: サポートが必要な場合は、お気軽にサポートチームにお問い合わせください。

en: If you turn off this option, membership orders will be archived. Your customers' recurring billing may stop working and membership management features may break.
ja: このオプションをオフにすると、メンバーシップ注文がアーカイブされます。顧客の定期請求が停止し、メンバーシップ管理機能が壊れる可能性があります。

en: If you turn off this option, subscription orders will be archived. Your customers' recurring billing may stop working and subscription management features may break.
ja: このオプションをオフにすると、サブスクリプション注文がアーカイブされます。顧客の定期請求が停止し、サブスクリプション管理機能が壊れる可能性があります。

en: Include archived orders data in WooCommerce analytics
ja: WooCommerce分析にアーカイブされた注文データを含める

en: Install FlexOrder
ja: FlexOrderをインストール

en: Installing...
ja: インストール中...

en: Keep orders synced with Google Sheets in real time
ja: Googleスプレッドシートと注文をリアルタイムで同期

en: Label for the Archived Orders
ja: アーカイブされた注文のラベル

en: Last Archived On:
ja: 最後にアーカイブされた日時:

en: Learn how to fix this →
ja: 修正方法を学ぶ →

en: Leave empty to export all orders
ja: すべての注文をエクスポートするには空のままにします

en: License Settings
ja: ライセンス 設定

en: License activated successfully!
ja: ライセンス activated successfully!

en: License activation failed
ja: ライセンス activation 失敗

en: License deactivated successfully!
ja: ライセンス deactivated successfully!

en: License deactivation failed
ja: ライセンス deactivation 失敗

en: Live Database
ja: データベース Langsung

en: Local Storage
ja: ローカル ストレージ

en: Logs
ja: ログ

en: Manage multiple orders at once with a live Google Sheets workflow synced to WooCommerce
ja: WooCommerceと同期したライブGoogleスプレッドシートワークフローで、一度に複数の注文を管理

en: Manage orders smartly
ja: 注文をスマートに管理

en: Membership orders won't be archived to prevent issues with memberships
ja: メンバーシップの問題を防ぐため、メンバーシップ注文はアーカイブされません

en: Minutes
ja: 分

en: Missing archived data!
ja: アーカイブされたデータが見つかりません！

en: Modal Loading Failed
ja: モーダルの読み込みに失敗しました

en: MySQL Database
ja: MySQL データベース

en: MySQL database created and schema installed successfully.
ja: MySQLデータベースが作成され、スキーマが正常にインストールされました。

en: Need help?
ja: Need ヘルプ?

en: Next
ja: 次へ

en: No
ja: いいえ

en: No %s orders found to export
ja: いいえ %s 注文 found へ エクスポート

en: No archived data found
ja: アーカイブされたデータが見つかりませんでした

en: No archived orders found.
ja: いいえ アーカイブされた注文 found.

en: No bulk action selected
ja: 一括アクションが選択されていません

en: No categories found
ja: いいえ categories found

en: No connection set
ja: いいえ connection set

en: No custom order metadata found
ja: カスタム注文メタデータが見つかりません

en: No logs found
ja: いいえ logs found

en: No order queed for archive
ja: アーカイブのキューに追加された注文がありません

en: No orders found
ja: 注文が見つかりませんでした

en: No orders found to Unarchive
ja: 注文が見つかりませんでした へ アーカイブ解除

en: No orders selected.
ja: 注文が選択されていません。

en: No orders to archive
ja: アーカイブする注文がありません

en: No valid orders to archive.
ja: アーカイブする有効な注文がありません。

en: Not archived
ja: 未アーカイブ

en: Not connected
ja: 接続されていません

en: Not selected
ja: 選択されていません

en: Older than
ja: Lebih lama の

en: Order
ja: 注文

en: Order Archives
ja: 注文 Archives

en: Order Exporting
ja: 注文 エクスポート中

en: Order Status
ja: 注文 Status

en: Order can be archived
ja: 注文 アーカイブ可能

en: Order contains products with exactly the selected categories
ja: 注文には選択されたカテゴリと完全に一致する製品が含まれています

en: Order restored successfully.
ja: 注文 restored successfully.

en: Order statuses to archive
ja: アーカイブする注文ステータス

en: Orders
ja: 注文

en: Orders In Archived Database
ja: Pesanan di アーカイブされたデータベース

en: Orders In Live Database
ja: ライブデータベースの注文

en: Orders have been permanently deleted.
ja: 注文 have been 完全に削除d.

en: Orders to Archive
ja: アーカイブする注文

en: Orders with active memberships will not be archived
ja: アクティブなメンバーシップを持つ注文はアーカイブされません

en: Orders with active subscriptions will not be archived
ja: アクティブなサブスクリプションを持つ注文はアーカイブされません

en: Overview of Archive Options
ja: アーカイブオプションの概要

en: Password
ja: パスワード

en: Pending
ja: 保留中

en: Permanently delete
ja: 完全に削除

en: Please choose how you'd like to proceed with %s
ja: お願いします choose how you'd like へ proceed with %s

en: Please click the 'Save Changes' button and save your order's archiving settings first
ja: お願いします klik tombol 'Simpan Perubahan' dan simpan pengaturan pengarsipan pesanan Anda terlebih dahulu

en: Please enter a license key
ja: ライセンスキーを入力してください

en: Please log in to view your archived orders.
ja: アーカイブされた注文を表示するにはログインしてください。

en: Please select categories
ja: お願いします 選択 categories

en: Please select filters
ja: お願いします 選択 filters

en: Post Type:
ja: Post 種類:

en: Post not found in the remote database.
ja: リモートデータベースで投稿が見つかりませんでした。

en: Previous
ja: 前へ

en: Pro Tip
ja: プロのヒント

en: Proceed to Unarchiving
ja: アーカイブ解除に進む

en: Processing
ja: 処理中

en: Product Category
ja: 製品 Category

en: Product Tags
ja: 製品 Tags

en: Product Type
ja: 製品 種類

en: Product not found
ja: 製品 not found

en: Queued Orders
ja: キューに入った注文

en: RDS is not configure
ja: RDS is not 設定

en: RDS is not configured
ja: RDSが設定されていません

en: Read the MySQL connection guide →
ja: MySQL接続ガイドを読む →

en: Ready to Archive
ja: アーカイブの準備完了

en: Recover Archive Data
ja: 復元 アーカイブ Data

en: Remote Database:
ja: リモート データベース:

en: Remote database connection not available.
ja: リモート データベース connection not available.

en: Remote database is not connected. Please check your database settings.
ja: リモートデータベースが接続されていません。データベース設定を確認してください。

en: Remove
ja: 削除

en: Remove filter?
ja: 削除 filter?

en: Restore
ja: 復元

en: SQLite PDO extension is not loaded. Please enable SQLite support.
ja: SQLite PDO拡張機能が読み込まれていません。SQLiteサポートを有効にしてください。

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Search Orders
ja: 検索 注文

en: Search and select order metadata
ja: 注文メタデータを検索して選択

en: Search orders...
ja: 検索 注文...

en: Seconds
ja: 秒

en: Select & add filters
ja: 選択 & 追加 filters

en: Select Action
ja: 選択 Action

en: Select Archive Storage
ja: 選択 アーカイブストレージ

en: Select Date
ja: 選択 日付

en: Select Storage
ja: 選択 ストレージ

en: Select archive range
ja: 選択 rentang arsip

en: Select auto archive schedule
ja: 選択 jadwal arsip otomatis

en: Select categories
ja: 選択 categories

en: Select date range
ja: 選択 日付 範囲

en: Select filter criteria to archive orders based on specific conditions
ja: 特定の条件に基づいて注文をアーカイブするフィルター基準を選択

en: Select how much older data you want to archive. Eg: If you select 1 month, then all the orders older than 1 month will be archived. If you select a custom date then all the orders from the beginning of your store to that selected date will be archived.
ja: アーカイブする古いデータの量を選択してください。例：1か月を選択した場合、1か月より古いすべての注文がアーカイブされます。カスタム日付を選択した場合、ストアの開始から選択した日付までのすべての注文がアーカイブされます。

en: Select order statuses
ja: 注文ステータスを選択

en: Select the date range for exporting orders
ja: 注文をエクスポートする日付範囲を選択

en: Select the export format
ja: エクスポート形式を選択

en: Select the format for exporting orders
ja: 注文をエクスポートする形式を選択

en: Select the schedule to auto archive. Eg: If you select 7 days, then after each 7 days the data will be auto archived
ja: 自動アーカイブのスケジュールを選択してください。例：7日を選択した場合、7日ごとにデータが自動的にアーカイブされます

en: Select the type of sorting order
ja: 並べ替え順序のタイプを選択

en: Select where you want to store the archived file
ja: アーカイブファイルを保存する場所を選択

en: Select where you want to store your archived data
ja: アーカイブデータの保存場所を選択

en: Select which order statuses you want to archive
ja: 注文ステータスを選択 yang ingin Anda arsipkan

en: Selected categories:
ja: 選択したカテゴリ：

en: Set As Active
ja: アクティブに設定

en: Set the label for the archived orders page for your customers
ja: 顧客向けのアーカイブされた注文ページのラベルを設定

en: Setting up Custom MySQL...
ja: カスタムMySQLを設定中...

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved!
ja: 設定が保存されました！

en: Setup completed
ja: 設定完了

en: Setup failed
ja: 設定失敗

en: Show archived orders on My Account page for customers
ja: 顧客のマイアカウントページにアーカイブされた注文を表示

en: Showing %1$s of %2$s orders
ja: %2$s件の注文のうち%1$s件を表示

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s results
ja: %3$s件の結果の%1$s件目から%2$s件目を表示

en: Smart Way to Manage Orders
ja: 注文を管理するスマートな方法

en: Some of the orders have already been unarchived. You can archive them again from the WooCommerce orders page.
ja: 一部の注文は既にアーカイブ解除されています。WooCommerceの注文ページから再度アーカイブできます。

en: Some of your orders have been archived.
ja: 一部の注文がアーカイブされました。

en: Sort orders
ja: 並べ替え 注文

en: Start typing...
ja: 入力開始...

en: Step by Step Guide
ja: ステップバイステップガイド

en: Stop Managing %s Active Orders One by One
ja: アクティブな注文%s件を一つずつ管理するのをやめましょう

en: Stop Managing Your Orders One by One
ja: 注文を一つずつ管理するのをやめましょう

en: Subscriptions & Membership orders won't be archived to prevent issues with subscription & memberships
ja: サブスクリプションとメンバーシップの問題を防ぐため、サブスクリプションとメンバーシップ注文はアーカイブされません

en: Subscriptions orders won't be archived to prevent issues with subscriptions
ja: サブスクリプションの問題を防ぐため、サブスクリプション注文はアーカイブされません

en: Success!
ja: 成功しました！

en: Successfully Order Unarchived
ja: 注文のアーカイブ解除に成功しました

en: Successfully connected to AWS RDS instance
ja: AWS RDSインスタンスへの接続に成功しました

en: Successfully connected to MySQL Database
ja: MySQLデータベースへの接続に成功しました

en: Support
ja: サポート

en: Sync and manage WooCommerce orders in Google Sheets
ja: WooCommerceの注文をGoogleスプレッドシートで同期・管理

en: Sync from Google Drive
ja: 同期 から Google Drive

en: T-shirts, Shoes, Gadgets
ja: Tシャツ、靴、ガジェット

en: Template file not found.
ja: テンプレートファイルが見つかりませんでした。

en: The Archive Settings can't be accessed during archiving
ja: アーカイブ中はアーカイブ設定にアクセスできません

en: The Archive Settings can't be accessed during unarchiving. Go to Archived Orders page to see the orders unarchiving progress
ja: アーカイブ解除中はアーカイブ設定にアクセスできません。アーカイブされた注文ページに移動して、注文のアーカイブ解除の進行状況を確認してください

en: The Order database was switched by an archive database!
ja: 注文データベースがアーカイブデータベースに切り替えられました！

en: The archive function will run automatically after the interval period
ja: アーカイブ機能は間隔期間後に自動的に実行されます

en: The archived data has been restored successfully.
ja: アーカイブされたデータが正常に復元されました。

en: The archived orders data will be updated with the latest archive data from Google Drive. Do you want to proceed?
ja: アーカイブされた注文データがGoogle Driveの最新のアーカイブデータで更新されます。続行しますか？

en: The archiving process has been cancelled. You can start archiving again from the dashboard.
ja: アーカイブプロセスがキャンセルされました。ダッシュボードから再度アーカイブを開始できます。

en: The archiving process is running in the background. You can continue using your site as usual.
ja: Proses pengarsipan sedang berjalan di latar belakang. Anda dapat terus menggunakan situs Anda seperti biasa.

en: The filter selection will be lost. Are you sure to remove it?
ja: フィルターの選択が失われます。削除してもよろしいですか？

en: The local copy of your archived data is missing. Please recover it from the Google Drive to ensure a smooth access to your archived data.
ja: アーカイブされたデータのローカルコピーがありません。アーカイブされたデータへのスムーズなアクセスを確保するために、Google Driveから復元してください。

en: The order contains at least one product from every selected category
ja: 注文には、選択された各カテゴリから少なくとも1つの製品が含まれています

en: The username or password might be incorrect, or the user doesn't have the required access privileges.
ja: ユーザー名またはパスワードが間違っているか、ユーザーに必要なアクセス権限がありません。

en: There is no log data available at the moment.
ja: 現在ログデータは利用できません。

en: These orders will be skipped and won't be unarchived
ja: これらの注文はスキップされ、アーカイブ解除されません

en: These orders will be unarchived with a new order ID to avoid conflict with existing orders
ja: これらの注文は、既存の注文との競合を避けるために新しい注文IDでアーカイブ解除されます

en: This is an advanced feature intended only for users with proper knowledge. If you are not sure what this metadata is, you probably don't need this feature.
ja: これは適切な知識を持つユーザーのみを対象とした高度な機能です。このメタデータが何かわからない場合は、この機能は必要ないかもしれません。

en: This order ID is already exist in your live database. Unarchiving will change the order ID
ja: この注文IDは既にライブデータベースに存在します。アーカイブ解除により注文IDが変更されます

en: Time
ja: 時間

en: To
ja: へ

en: To date
ja: へ 日付

en: Tooltip information for this condition
ja: この条件のツールチップ情報

en: Try live sync instead of exporting manually
ja: 手動でエクスポートする代わりに、ライブ同期を試してみてください

en: Type page number and press Enter to navigate
ja: ページ番号を入力してEnterキーを押して移動

en: Unarchive
ja: アーカイブ解除

en: Unarchive All Order
ja: すべての注文をアーカイブ解除

en: Unarchive a large number of orders will take time. You can continue using your site as usual
ja: 大量の注文のアーカイブ解除には時間がかかります。通常通りサイトを使用し続けることができます

en: Unarchive canceled successfully
ja: アーカイブ解除 canceled successfully

en: Unarchive orders
ja: 注文のアーカイブ解除

en: Unarchive started successfully
ja: アーカイブ解除 started successfully

en: Unarchive with new ID
ja: 新しいIDでアーカイブ解除

en: Unarchiving
ja: アーカイブ解除中

en: Unarchiving (%s)%%....
ja: アーカイブ解除中 (%s)%%....

en: Unarchiving Cancelled
ja: アーカイブ解除がキャンセルされました

en: Unarchiving Order
ja: 注文のアーカイブ解除中

en: Unarchiving Order Complete
ja: 注文のアーカイブ解除完了

en: Unarchiving has been completed. But some orders in your live store already have the same Order IDs as those you are trying to unarchive. Click on the button below to view and resolve the issue.
ja: アーカイブ解除が完了しました。ただし、ライブストアの一部の注文には既に同じ注文IDがあります。問題を表示して解決するには、下のボタンをクリックしてください。

en: Unarchiving in progress. You can't access this feature until it's completed or cancelled
ja: アーカイブ解除が進行中です。完了またはキャンセルされるまで、この機能にアクセスできません

en: Unsupported export format
ja: サポートされていないエクスポート形式

en: Unsupported order source
ja: サポートされていない注文ソース

en: Update archived orders data from Google Drive?
ja: Google Driveからアーカイブされた注文データを更新しますか？

en: Update multiple orders at once
ja: 複数の注文を一度に更新

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upgrade Now
ja: アップグレード Sekarang

en: Upgrade to Pro
ja: アップグレード へ Pro

en: Use current database connection
ja: 現在のデータベース接続を使用

en: User
ja: ユーザー

en: Username
ja: ユーザー名

en: View
ja: 表示

en: View & Fix Duplicate Orders
ja: 重複注文を表示して修正

en: View More Details
ja: 表示 More Details

en: View order %s
ja: 表示 注文 %s

en: View order number %s
ja: 表示 注文 number %s

en: Welcome to ArchiveMaster
ja: ようこそ へ ArchiveMaster

en: WooCommerce Orders
ja: WooCommerce 注文

en: Work from a live, organized view
ja: ライブで整理されたビューから作業

en: Work from a single, organized view of all active orders
ja: すべてのアクティブな注文を整理された1つのビューで操作

en: Yes
ja: はい

en: You are also archiving membership orders. It will cause issues with memberships management. Go to
ja: メンバーシップ注文もアーカイブしています。これによりメンバーシップ管理に問題が発生します。移動

en: You are also archiving subscriptions & membership orders. It will cause issues with subscription & memberships management. Go to
ja: サブスクリプションとメンバーシップ注文もアーカイブしています。これによりサブスクリプションとメンバーシップ管理に問題が発生します。移動

en: You are also archiving subscriptions orders. It will cause issues with subscriptions management. Go to
ja: サブスクリプション注文もアーカイブしています。これによりサブスクリプション管理に問題が発生します。移動

en: You can archive the orders that have already been archived. Unarchive again to unarchive the rest of the orders
ja: 既にアーカイブされた注文をアーカイブできます。残りの注文のアーカイブを解除するには、再度アーカイブ解除してください

en: You can continue using your site as usual. The Unarchiving process will run in the background
ja: 通常通りサイトを使用し続けることができます。アーカイブ解除プロセスはバックグラウンドで実行されます

en: You can restore the orders that have already been archived from the
ja: 既にアーカイブされた注文を復元できます

en: You do not have permission to perform this action.
ja: このアクションを実行する権限がありません。

en: You have selected order statuses that are currently configured for archiving. To disable the "Archive by order status" option, you must first remove all selected order statuses.
ja: You have 選択済み 注文 statuses that are currently configured for archiving. へ disable the \"注文ステータスでアーカイブ\" option, you must first 削除 すべて 選択済み 注文 statuses.

en: You must have to select the WooCommerce Post type to archive order
ja: 注文をアーカイブするには、WooCommerce投稿タイプを選択する必要があります

en: You've been archiving well
ja: アーカイブが順調に進んでいます

en: Your data is being archived...
ja: データをアーカイブ中...

en: Your license is %s
ja: Your ライセンス is %s

en: Your orders are archived
ja: 注文がアーカイブされました

en: Your orders have been archived
ja: 注文はアーカイブされました

en: before
ja: 前

en: can be archived
ja: アーカイブ可能

en: https://archivemaster.pro/
ja: https://ArchiveMaster.pro/

en: of %s
ja: / %s

en: orders have been archived
ja: 注文がアーカイブされました

en: orders-%y-%m-%1$d-%2$h-%3$s
ja: 注文-%y-%m-%1$d-%2$h-%3$s

en: page to change it.
ja: ページで変更します。

en: page. Archive again to archive the rest of the orders
ja: ページ。残りの注文をアーカイブするには、再度アーカイブしてください

en: please select order
ja: お願いします 選択 注文

en: read the documentation
ja: ドキュメントを読む

en: to go to RDS portal
ja: RDSポータルに移動するには

en: upgrade
ja: アップグレード
