ArchiveMaster - en to fr_FR translation catalogue (501 entries)

note: %1$d is queued count, %2$d is total count
en: %1$d order has been queued for archiving in the background. | %1$d orders have been queued for archiving in the background.
fr_FR[0]: %1$d commande a été mise en file d'attente pour archivage en arrière-plan.

en: %1$s out of %2$s orders are queued for archiving
fr_FR: %1$s sur %2$s commandes sont en file d'attente pour archivage

en: %1$s out of %2$s orders have been archived
fr_FR: %1$s sur %2$s commandes ont été archivées

note: 1: Number of orders unarchived, 2: Total number of orders
en: %1$s out of %2$s orders have been unarchived already
fr_FR: %1$s sur %2$s commandes ont déjà été désarchivées

note: %1$s and %2$s are HTML tags for strong emphasis.
en: %1$sArchiveMaster%2$s requires %1$s"WooCommerce"%2$s plugin to be active. Please activate WooCommerce to continue.
fr_FR: %1$sArchiveMaster%2$s nécessite que le %1$s\"WooCommerce\"%2$s plugin soit actif. Veuillez activer WooCommerce pour continuer.

note: %1$s and %2$s are HTML tags for strong emphasis.
en: %1$sArchiveMaster%2$s requires %1$s"WooCommerce"%2$s plugin to be installed and activated. Please install WooCommerce to continue.
fr_FR: %1$sArchiveMaster%2$s nécessite que le %1$s\"WooCommerce\"%2$s plugin soit installé et activé. Veuillez installer WooCommerce pour continuer.

note: %d is the number of orders that failed
en: %d order could not be queued for archiving. | %d orders could not be queued for archiving.
fr_FR[0]: %d commande n'a pas pu être mise en file d'attente pour archivage.

note: %d is the number of skipped orders
en: %d order was skipped (invalid or excluded). | %d orders were skipped (invalid or excluded).
fr_FR[0]: %d commande a été ignorée (invalide ou exclue).
fr_FR[1]: %d commandes ont été ignorées (invalides ou exclues).

note: %s: source name (WooCommerce or archived)
en: %s orders export started successfully
fr_FR: %s export des commandes démarré avec succès

note: %s: Number of duplicate orders
en: %s orders in your live store already have the same Order IDs as those you are trying to unarchive
fr_FR: %s les commandes de votre boutique en direct ont déjà les mêmes identifiants de commande que celles que vous essayez de désarchiver

en: (Accessories breaks the rule)
fr_FR: (les Accessoires enfreignent la règle)

en: (Accessories not selected)
fr_FR: (Accessoires non sélectionnés)

en: (all categories included)
fr_FR: (toutes les catégories incluses)

en: (all products match)
fr_FR: (tous les produits correspondent)

en: (Book is NOT in selected categories)
fr_FR: (le Livre N'est PAS dans les catégories sélectionnées)

en: (extra Book breaks the rule)
fr_FR: (le Livre supplémentaire enfreint la règle)

en: (extra Book doesn't break it)
fr_FR: (le Livre supplémentaire ne l'enfreint pas)

en: (lowercase letters, numbers, and underscores only)
fr_FR: (lettres minuscules, chiffres et underscores uniquement)

en: (matches exactly)
fr_FR: (correspond exactement)

en: (no product matches)
fr_FR: (aucun produit ne correspond)

en: (Shoes missing)
fr_FR: (Chaussures manquantes)

en: (T-shirt and Gadget missing)
fr_FR: (T-shirt et Gadget manquants)

en: (T-shirt matches)
fr_FR: (le T-shirt correspond)

en: 1 month
fr_FR: 1 mois

en: 1 year
fr_FR: 1 an

en: 12 hours
fr_FR: 12 heures

en: 15 days
fr_FR: 15 jours

en: 2 hours
fr_FR: 2 heures

en: 3 days
fr_FR: 3 jours

en: 3 months
fr_FR: 3 mois

en: 6 hours
fr_FR: 6 heures

en: 6 months
fr_FR: 6 mois

en: 7 days
fr_FR: 7 jours

en: <div class="archm-upgrade-plan"><span class="archm-upgrade-icon-text">Upgrade Now</span><span class="archm-upgrade-icon"><svg width="16" height="18" viewBox="0 0 16 18" fill="none" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg">
    				<path d="M1.59613 7.90625H7.45314V17.75H4.06253C3.65525 17.7521 3.26172 17.6028 2.95848 17.3309C2.65525 17.059 2.46399 16.684 2.42191 16.2789L1.59613 7.90625Z" fill="#34D399"/>
    				<path d="M14.4039 7.90625L13.5672 16.2789C13.5251 16.684 13.3338 17.059 13.0306 17.3309C12.7274 17.6028 12.3338 17.7521 11.9266 17.75H8.54688V7.90625H14.4039Z" fill="#34D399"/>
    				<path d="M14.0156 2.98437H12.7304C12.8552 2.72885 12.9207 2.44842 12.9218 2.16406C12.9218 1.65642 12.7202 1.16957 12.3612 0.810614C12.0023 0.451659 11.5154 0.25 11.0078 0.25H10.7343C10.1925 0.250396 9.65927 0.384949 9.18214 0.641645C8.70501 0.898342 8.29887 1.26919 7.99997 1.72109C7.70108 1.26919 7.29494 0.898342 6.81781 0.641645C6.34068 0.384949 5.80741 0.250396 5.26561 0.25L4.99217 0.25C4.48453 0.25 3.99768 0.451659 3.63873 0.810614C3.27977 1.16957 3.07812 1.65642 3.07812 2.16406C3.07928 2.44842 3.14472 2.72885 3.26952 2.98437H1.98437C1.54925 2.98437 1.13195 3.15722 0.824276 3.46489C0.516601 3.77257 0.34375 4.18987 0.34375 4.62499V5.17186C0.34375 5.60698 0.516601 6.02428 0.824276 6.33195C1.13195 6.63963 1.54925 6.81248 1.98437 6.81248H14.0156C14.4507 6.81248 14.868 6.63963 15.1757 6.33195C15.4833 6.02428 15.6562 5.60698 15.6562 5.17186V4.62499C15.6562 4.18987 15.4833 3.77257 15.1757 3.46489C14.868 3.15722 14.4507 2.98437 14.0156 2.98437ZM10.7343 1.34375H11.0078C11.2253 1.34375 11.434 1.43017 11.5878 1.58401C11.7417 1.73785 11.8281 1.9465 11.8281 2.16406C11.8281 2.38162 11.7417 2.59026 11.5878 2.7441C11.434 2.89794 11.2253 2.98437 11.0078 2.98437H8.61794C8.73911 2.51508 9.0127 2.09932 9.39577 1.80237C9.77883 1.50543 10.2497 1.34411 10.7343 1.34375ZM4.17186 2.16406C4.17186 1.9465 4.25829 1.73785 4.41213 1.58401C4.56596 1.43017 4.77461 1.34375 4.99217 1.34375H5.26561C5.75029 1.34411 6.22112 1.50543 6.60418 1.80237C6.98724 2.09932 7.26084 2.51508 7.38201 2.98437H4.99217C4.77461 2.98437 4.56596 2.89794 4.41213 2.7441C4.25829 2.59026 4.17186 2.38162 4.17186 2.16406Z" fill="#34D399"/>
    				</svg></span></div>
fr_FR: <div class=\"archm-Mettre à niveau-plan\"><span class=\"archm-Mettre à niveau-icon-text\">Mettre à niveau maintenant</span><span class=\"archm-Mettre à niveau-icon\"><svg width=\"16\" height=\"18\" viewBox=\"0 0 16 18\" fill=\"Aucun\" xmlns=\"http://www.w3.org/2000/svg\">\n\t\t\t\t<Chemin d=\"M1.59613 7.90625H7.45314V17.75H4.06253C3.65525 17.7521 3.26172 17.6028 2.95848 17.3309C2.65525 17.059 2.46399 16.684 2.42191 16.2789L1.59613 7.90625Z\" fill=\"#34D399\"/>\n\t\t\t\t<Chemin d=\"M14.4039 7.90625L13.5672 16.2789C13.5251 16.684 13.3338 17.059 13.0306 17.3309C12.7274 17.6028 12.3338 17.7521 11.9266 17.75H8.54688V7.90625H14.4039Z\" fill=\"#34D399\"/>\n\t\t\t\t<Chemin d=\"M14.0156 2.98437H12.7304C12.8552 2.72885 12.9207 2.44842 12.9218 2.16406C12.9218 1.65642 12.7202 1.16957 12.3612 0.810614C12.0023 0.451659 11.5154 0.25 11.0078 0.25H10.7343C10.1925 0.250396 9.65927 0.384949 9.18214 0.641645C8.70501 0.898342 8.29887 1.26919 7.99997 1.72109C7.70108 1.26919 7.29494 0.898342 6.81781 0.641645C6.34068 0.384949 5.80741 0.250396 5.26561 0.25L4.99217 0.25C4.48453 0.25 3.99768 0.451659 3.63873 0.810614C3.27977 1.16957 3.07812 1.65642 3.07812 2.16406C3.07928 2.44842 3.14472 2.72885 3.26952 2.98437H1.98437C1.54925 2.98437 1.13195 3.15722 0.824276 3.46489C0.516601 3.77257 0.34375 4.18987 0.34375 4.62499V5.17186C0.34375 5.60698 0.516601 6.02428 0.824276 6.33195C1.13195 6.63963 1.54925 6.81248 1.98437 6.81248H14.0156C14.4507 6.81248 14.868 6.63963 15.1757 6.33195C15.4833 6.02428 15.6562 5.60698 15.6562 5.17186V4.62499C15.6562 4.18987 15.4833 3.77257 15.1757 3.46489C14.868 3.15722 14.4507 2.98437 14.0156 2.98437ZM10.7343 1.34375H11.0078C11.2253 1.34375 11.434 1.43017 11.5878 1.58401C11.7417 1.73785 11.8281 1.9465 11.8281 2.16406C11.8281 2.38162 11.7417 2.59026 11.5878 2.7441C11.434 2.89794 11.2253 2.98437 11.0078 2.98437H8.61794C8.73911 2.51508 9.0127 2.09932 9.39577 1.80237C9.77883 1.50543 10.2497 1.34411 10.7343 1.34375ZM4.17186 2.16406C4.17186 1.9465 4.25829 1.73785 4.41213 1.58401C4.56596 1.43017 4.77461 1.34375 4.99217 1.34375H5.26561C5.75029 1.34411 6.22112 1.50543 6.60418 1.80237C6.98724 2.09932 7.26084 2.51508 7.38201 2.98437H4.99217C4.77461 2.98437 4.56596 2.89794 4.41213 2.7441C4.25829 2.59026 4.17186 2.38162 4.17186 2.16406Z\" fill=\"#34D399\"/>\n\t\t\t\t</svg></span></div>

note: Description of the plugin
en: A WordPress plugin for Auto Archive Old Order for WooCommerce
fr_FR: Un plugin WordPress pour archiver automatiquement les anciennes commandes pour WooCommerce

en: Action Performed
fr_FR: Action effectuée

note: %s: Plugin name
en: Activate %s by your license key to get professional support and automatic update from your WordPress dashboard.
fr_FR: Activez %s avec votre clé de licence pour obtenir un support professionnel et des mises à jour automatiques depuis votre tableau de bord WordPress.

en: Activate License
fr_FR: Activer Licence

en: Activate WooCommerce
fr_FR: Activer WooCommerce

en: Active Memberships Will Be Affected
fr_FR: Les adhésions actives seront affectées

en: Active Orders
fr_FR: Commandes actives

en: Active Subscriptions Will Be Affected
fr_FR: Les abonnements actifs seront affectées

en: Activity Logs
fr_FR: Activité Journaux

en: Add Filter
fr_FR: Ajouter Filtrer

en: Advanced Feature - Use Carefully
fr_FR: Fonction avancée - À utiliser avec précaution

en: Advanced order filtering
fr_FR: Filtrage avancé des commandes

en: All the selected order statuses have to be deleted first, then you can disable this option. Would you like to clear all selected order statuses and disable this feature?
fr_FR: Tous les statuts de commande sélectionnés doivent être supprimés en premier, puis vous pouvez désactiver cette option. Souhaitez-vous effacer tous les statuts de commande sélectionnés et désactiver cette fonctionnalité?

en: An error occurred while syncing archive data
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la synchronisation des données d'archives

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply Filter
fr_FR: Appliquer Filtrer

en: Archive
fr_FR: Archiver

en: Archive Action
fr_FR: Archiver Action

en: Archive by order status
fr_FR: Archiver par statut de commande

en: Archive Complete
fr_FR: Archivage terminé

en: Archive complete
fr_FR: Archivage terminé

en: Archive data older than
fr_FR: Archiver les données plus anciennes que

en: Archive data synced successfully from Google Drive!
fr_FR: Données d'archives synchronisées avec succès depuis Google Drive!

en: Archive data to a remote MySQL database hosted on another server
fr_FR: Archiver les données vers une base de données MySQL distante hébergée sur un autre serveur

en: Archive data to a separate database within your current WordPress hosting environment
fr_FR: Archiver les données vers une base de données séparée dans votre environnement d'hébergement WordPress actuel

en: Archive file path
fr_FR: Archiver Fichier Chemin

en: Archive if:
fr_FR: Archiver if:

en: Archive locally on this web server without needing a cloud service
fr_FR: Archiver localement sur ce serveur web sans avoir besoin d'un service Cloud

en: Archive Membership Orders
fr_FR: Archiver les commandes d'adhésion

en: Archive Now
fr_FR: Archiver maintenant

en: Archive Old Orders
fr_FR: Archiver les anciennes commandes

en: Archive old orders and speed up your site now 🚀
fr_FR: Archiver les anciennes commandes et accélérez votre site maintenant 🚀

en: Archive Options
fr_FR: Options d'archivage

en: Archive options not configured
fr_FR: Options d'archivage not configured

en: Archive Options Overview
fr_FR: Options d'archivage Vue d'ensemble

en: Archive Order
fr_FR: Archiver Commande

en: Archive orders before
fr_FR: Archiver les commandes avant

en: Archive Overview
fr_FR: Vue d'ensemble de l'archivage

en: Archive Range
fr_FR: Plage d'archivage

en: Archive Range:
fr_FR: Plage d'archivage:

en: Archive Settings
fr_FR: Paramètres d'archivage

en: Archive Statistics
fr_FR: Statistiques d'archivage

en: Archive Status:
fr_FR: Statut d'archivage:

en: Archive Storage
fr_FR: Stockage d'archives

en: Archive Storage:
fr_FR: Stockage d'archives:

en: Archive Subscription Orders
fr_FR: Archiver les commandes d'abonnement

en: Archive the order if any product belongs to at least one of the selected categories.
fr_FR: Archiver la commande si un produit appartient à au moins une des catégories sélectionnées.

en: Archive the order only if every product belongs to at least one selected category.
fr_FR: Archiver la commande uniquement si chaque produit appartient à au moins une catégorie sélectionnée.

en: Archive the order only if it contains at least one product from each selected category, and all products in the order belong to the selected categories. Orders with extra products from other categories will not be archived.
fr_FR: Archiver la commande uniquement si elle contient au moins un produit de chaque catégorie sélectionnée et que tous les produits de la commande appartiennent aux catégories sélectionnées. Les commandes avec des produits supplémentaires d'autres catégories ne seront pas archivées.

en: Archive the order only if the order contains at least one product from each selected category, extra products are allowed.
fr_FR: Archiver la commande uniquement si elle contient au moins un produit de chaque catégorie sélectionnée, les produits supplémentaires sont autorisés.

en: Archive Timeframe:
fr_FR: Période d'archivage:

en: Archive Your Old Orders Now!
fr_FR: Archivez vos anciennes commandes maintenant!

en: Archived
fr_FR: Archivé

en: Archived data recovered successfully
fr_FR: Archivé data recovered successfully

en: Archived Database
fr_FR: Base de données archivée

en: Archived Order Examples:
fr_FR: Exemples de commandes archivées :

en: Archived Orders
fr_FR: Commandes archivées

en: Archived Orders Examples:
fr_FR: Exemples de commandes archivées :

en: Archived Orders feature is not enabled.
fr_FR: La fonctionnalité Commandes archivées n'est pas activée.

en: ArchiveMaster Support Request
fr_FR: Demande de Support ArchiveMaster

en: Archives old data by storing it locally on your server in a separate database file. This keeps your live database lightweight and optimized, similar to remote cloud archiving, but without needing a cloud service.
fr_FR: Archiver les anciennes données en les stockant localement sur votre serveur dans un fichier de base de données séparé. Cela garde votre base de données en direct légère et optimisée, similaire à l'archivage Cloud distant, mais sans avoir besoin d'un service Cloud.

en: Archiving Cancelled
fr_FR: Archivage annulé

en: Archiving Log
fr_FR: Journal d'archivage

en: Archiving order
fr_FR: Archivage de la commande

en: Are you sure to archive these?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir archiver celles-ci?

en: Are you sure to cancel the archiving process? To bring back the orders that have already been archived to the remote database, unarchive them from the orders page.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir annuler le processus d'archivage? Pour récupérer les commandes qui ont déjà été archivées dans la base de données distante, désarchivez-les depuis la page des commandes.

en: Are you sure to cancel the unarchiving process?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir annuler le processus de désarchivage?

en: Are you sure you want to cancel the archiving process?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir annuler le processus d'archivage?

en: Are you sure you want to cancel the exporting process ?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir annuler le processus d'Exporter?

note: %s: Number of orders to be deleted
en: Are you sure you want to permanently delete %s selected orders? This action cannot be undone.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer définitivement %s commandes sélectionnées? Cette action ne peut pas être annulée.

en: Ascending
fr_FR: Croissant

en: At least one product belongs to any selected category
fr_FR: Au moins un produit appartient à une catégorie sélectionnée

en: Auto archive interval
fr_FR: Intervalle d'archivage automatique

en: Auto Archive Schedule:
fr_FR: Planification d'archivage automatique:

en: Back
fr_FR: Retour

en: Back to Settings
fr_FR: Retour À Paramètres

en: before
fr_FR: Avant

en: can be archived
fr_FR: Peut être archivé

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel Archiving Process?
fr_FR: Annuler Archiving Process?

en: Cancel Archiving?
fr_FR: Annuler Archiving?

en: Cancel Exporting
fr_FR: Annuler l'Exporter

en: Cancel Exporting?
fr_FR: Annuler l'Exporter?

en: Cancel Unarchiving
fr_FR: Annuler le désarchivage

en: Cancel Unarchiving Process?
fr_FR: Annuler le processus de désarchivage?

en: Cannot Disable Archive by Order Status
fr_FR: Impossible de désactiver l'archivage par statut de commande

en: Changing the archive storage will update the location of your archived database. Depending on the selected storage type, your existing archived data may or may not be moved to the new location. Are you sure you want to proceed?
fr_FR: Le changement du stockage d'archives mettra à jour l'emplacement de votre base de données archivée. Selon le type de stockage sélectionné, vos données archivées existantes peuvent ou non être déplacées vers le nouvel emplacement. Êtes-vous sûr de vouloir continuer?

en: Check out our documentation
fr_FR: Consultez notre documentation

en: Check the ArchiveMaster playlist to become an expert ArchiveMaster user
fr_FR: Consultez la playlist ArchiveMaster pour devenir un utilisateur expert d'ArchiveMaster

en: Choose how you want to contact support
fr_FR: Choisissez comment vous souhaitez contacter le Support

en: Clear Filter
fr_FR: Effacer Filtrer

en: Clear Search
fr_FR: Effacer Rechercher

en: Clear Statuses & Disable
fr_FR: Effacer Statuses & Disable

en: Click here to view them
fr_FR: Cliquez ici pour les voir

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close & Skip Unarchiving
fr_FR: Fermer et ignorer le désarchivage

en: Completed
fr_FR: Terminé

en: Configure Connection
fr_FR: Configurer Connection

en: Configure Custom MySQL Database
fr_FR: Configurer Base de données MySQL personnalisée

en: Configure Now
fr_FR: Configurer maintenant

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Confirm Permanent Deletion
fr_FR: Confirmer Permanent Deletion

en: Connect
fr_FR: Connecter

en: Connect to external MySQL database
fr_FR: Se connecter à une base de données MySQL externe

en: Connect to Google Drive
fr_FR: Connecter À Google Drive

en: Connect to RDS
fr_FR: Connecter À RDS

en: Connect to your AWS RDS instance
fr_FR: Connecter À your AWS RDS instance

en: Connect to your current or remote MySQL database
fr_FR: Se connecter à votre base de données MySQL actuelle ou distante

en: Connected
fr_FR: Connecteré

en: Connected to :
fr_FR: Connecteré À :

en: Connected to MySQL
fr_FR: Connecteré À MySQL

en: Connected to RDS
fr_FR: Connecteré À RDS

en: Connecting to Remote Database
fr_FR: Connexion à la base de données distante

en: Connection Failed
fr_FR: Échec de la connexion

en: Connection Success
fr_FR: Connexion réussie

en: Connection Successful!
fr_FR: Connexion réussieful!

en: Contact Support
fr_FR: Contacter le Support

en: Copy our support email address to your clipboard
fr_FR: Copier l'adresse e-mail du Support dans votre presse-papiers

en: Couldn't connect to your database
fr_FR: Impossible de se connecter à votre base de données

en: Creating database and tables...
fr_FR: Création de la base de données et des tables...

en: Currently Active
fr_FR: Actuellement actif

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom date
fr_FR: Date personnalisée

en: Custom MySQL Database
fr_FR: Base de données MySQL personnalisée

en: Custom Post Type
fr_FR: Type de publication personnalisé

en: Customer
fr_FR: Client

en: Customer Type
fr_FR: Client Type

en: Daily
fr_FR: Quotidien

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Database
fr_FR: Base de données

en: Database Connected
fr_FR: Base de données Connecteré

en: Database connection validated.
fr_FR: Base de données connection validated.

en: Database Name
fr_FR: Nom de la base de données

en: Database password
fr_FR: Base de données Mot de passe

en: Database Ready
fr_FR: Base de données Ready

en: Database username
fr_FR: Base de données Nom d'utilisateur

en: Days
fr_FR: Jours

en: Deactivate License
fr_FR: Désactiver Licence

en: Deleting Unarchived order
fr_FR: Suppression de la commande désarchivée

en: Descending
fr_FR: Décroissant

en: Did you know that there is a Facebook community for ArchiveMaster users like you? Feel free to join to be involved in the discussion.
fr_FR: Saviez-vous qu'il existe une communauté Facebook pour les utilisateurs d'ArchiveMaster comme vous? N'hésitez pas à vous joindre pour participer à la discussion.

en: DigitalOcean Database
fr_FR: DigitalOcean Base de données

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Disconnect
fr_FR: Déconnecter

en: Do You Want to Disconnect Google Drive?
fr_FR: Voulez-vous déconnecter Google Drive?

en: Do you want to switch archive storage?
fr_FR: Voulez-vous changer le stockage d'archives?

en: Do you want to unarchive all the orders?
fr_FR: Voulez-vous désarchiver toutes les commandes?

en: Done
fr_FR: Terminé

en: Download File
fr_FR: Télécharger Fichier

en: Duplicate Orders Detected!
fr_FR: Commandes en double détectées!

en: Edit Configuration
fr_FR: Modifier Configuration

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable auto archive
fr_FR: Activer l'archivage automatique

en: Enable related order metadata archiving
fr_FR: Activer l'archivage des métadonnées de commande associées

en: Enable this feature to archive related order metadata along with orders
fr_FR: Activez cette fonctionnalité pour archiver les métadonnées de commande associées avec les commandes

en: Enable this feature to use advanced criteria matching and archive orders that meet those...
fr_FR: Activez cette fonctionnalité pour utiliser la correspondance de critères avancés et archiver les commandes qui répondent à ces critères...

en: Enable this option to archive orders based on their status
fr_FR: Activez cette option pour archiver les commandes en fonction de leur statut

en: Enabling this feature adds an option in WooCommerce Analytics to include archived data when viewing reports
fr_FR: L'activation de cette fonctionnalité ajoute une option dans WooCommerce Analytics pour inclure les données archivées lors de la consultation des rapports

en: Enabling this will archive selected custom order metadata. Some metadata may be required by other plugins, and archiving it could cause those plugins to stop working or behave incorrectly. To learn more about it, read the documentation
fr_FR: L'activation de cette option archivera les métadonnées de commande personnalisées sélectionnées. Certaines métadonnées peuvent être requises par d'autres plugins, et leur archivage pourrait faire que ces plugins cessent de fonctionner ou se comportent incorrectement. Pour en savoir plus, consultez la documentation

en: Enter database name
fr_FR: Entrez le nom de la base de données

en: Enter endpoint URL
fr_FR: Entrez l'URL du point de terminaison

en: Enter password
fr_FR: Entrez le mot de passe

en: Enter port number
fr_FR: Entrez le numéro de Port

en: Enter the endpoint URL of your RDS instance
fr_FR: Entrez l'URL du point de terminaison de votre instance RDS

en: Enter the exported file name
fr_FR: Entrez le nom du fichier Exporteré

en: Enter the file name for the exported file
fr_FR: Entrez le nom du fichier pour le fichier Exporteré

en: Enter the name of the database you want to create for archiving
fr_FR: Entrez le nom de la base de données que vous souhaitez créer pour l'archivage

en: Enter the password for your RDS database
fr_FR: Entrez le mot de passe de votre base de données RDS

en: Enter the path where archive files will be stored
fr_FR: Entrez le chemin où les fichiers d'archives seront stockés

en: Enter the port number for your RDS instance (default: 3306)
fr_FR: Entrez le numéro de Port pour votre instance RDS (par défaut: 3306)

en: Enter the username for your RDS database
fr_FR: Entrez le nom d'utilisateur de votre base de données RDS

en: Enter username
fr_FR: Entrez le nom d'utilisateur

en: Enter your license key to activate
fr_FR: Entrez votre clé de licence pour activer

note: export cancellation error message
en: Error cancelling export process
fr_FR: Erreur lors de l'annulation du processus d'Exporter

en: Error cancelling unarchive process
fr_FR: Erreur lors de l'annulation du processus de désarchivage

en: Error:
fr_FR: Erreur:

en: Every product in the order must belong to at least one selected category
fr_FR: Chaque produit de la commande doit appartenir à au moins une catégorie sélectionnée

en: Exclude active membership orders from archiving
fr_FR: Exclure les commandes d'adhésion actives de l'archivage

en: Exclude active subscriptions orders from archiving
fr_FR: Exclure les commandes d'abonnement actives de l'archivage

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export Archived Orders
fr_FR: Exporter les commandes archivées

note: export cancellation success message
en: Export canceled successfully
fr_FR: Exporter canceled successfully

en: Export Data
fr_FR: Exporter les données

en: Export Failed
fr_FR: Exporter échoué

en: Export Now
fr_FR: Exporter maintenant

en: Export Orders
fr_FR: Exporter les commandes

en: Export orders
fr_FR: Exporter les commandes

en: Export Success
fr_FR: Exporter réussi

en: Export your orders in a csv, json, xml, or other popular formats
fr_FR: Exportez vos commandes au format CSV, JSON, XML ou autres formats populaires

en: Exported file name
fr_FR: Nom du fichier Exporteré

en: Exporting
fr_FR: Exporter en cours

note: %s: Percentage of export progress
en: Exporting (%s)%....
fr_FR: Exporter en cours (%s)%....

en: Exporting Completed
fr_FR: Exporter terminé

en: Exporting in progress. You can't access this feature until it's completed or cancelled
fr_FR: Exporter en cours. Vous ne pouvez pas accéder à cette fonctionnalité jusqu'à ce qu'elle soit terminée ou annulée

en: Exporting the archived orders can take time. You can continue to use your site as usual
fr_FR: L'Exporter des commandes archivées peut prendre du temps. Vous pouvez continuer à utiliser votre site comme d'habitude

en: Failed to activate license. Please try again.
fr_FR: Échoué À Activer Licence. Veuillez try again.

en: Failed to create SQLite database file for archiving. Please check file permissions.
fr_FR: Échec de la création du fichier de base de données SQLite pour l'archivage. Veuillez vérifier les permissions des fichiers.

en: Failed to deactivate license. Please try again.
fr_FR: Échoué À Désactiver Licence. Veuillez try again.

en: Failed to delete orders. Please try again.
fr_FR: Échoué À Supprimer Commandes. Veuillez try again.

en: Failed to disconnect Google Drive
fr_FR: Échoué À Déconnecter Google Drive

en: Failed to fetch archiving status
fr_FR: Échec de la récupération du statut d'archivage

en: Failed to recover archive data
fr_FR: Échoué À Récupérer Archiver data

en: Failed to restore the order.
fr_FR: Échec de la restauration de la commande.

en: Failed to save settings
fr_FR: Échec de l'enregistrement des paramètres

en: Failed to start archiving
fr_FR: Échoué À start archiving

en: Failed to start background archive process.
fr_FR: Échec du démarrage du processus d'archivage en arrière-plan.

en: Failed to start unarchive process
fr_FR: Échec du démarrage du processus de désarchivage

en: Failed to sync archive data
fr_FR: Échoué À Synchroniser Archiver data

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Filter by order status
fr_FR: Filtrer par statut de commande

en: Filter by Product Category
fr_FR: Filtrer par catégorie de produit

en: Filter by timeline
fr_FR: Filtrer by timeline

en: From
fr_FR: De

en: From date
fr_FR: De Date

en: Go to Dashboard
fr_FR: Aller au tableau de bord

en: Go to page:
fr_FR: Aller à la page :

en: Google Drive connected!
fr_FR: Google Drive Connecteré!

en: Google Drive is not connected
fr_FR: Google Drive n'est pas Connecteré

en: Help & Documentation
fr_FR: Aide & Documentation

en: Hi ArchiveMaster Support Team, please describe your issue here.
fr_FR: Bonjour l'équipe de Support ArchiveMaster, veuillez décrire votre problème ici.

en: Host
fr_FR: Hôte

en: Hours
fr_FR: Heures

note: URI of the plugin Author URI of the plugin
en: https://archivemaster.pro/
fr_FR: https://ArchiveMaster.pro/

en: If this feature is turned on, customers can see their archived orders in their My Account page...
fr_FR: Si cette fonctionnalité est activée, les clients peuvent voir leurs commandes archivées sur leur page Mon compte...

en: If you disconnect Google Drive, the archive storage will switch to local storage, and the archived data will also move to local storage. Do you want to proceed?
fr_FR: Si vous déconnectez Google Drive, le stockage d'archives passera au stockage Local et les données archivées seront également déplacées vers le stockage Local. Voulez-vous continuer?

en: If you get stuck while exploring a feature, feel free to check our docs for a step-by-step guide
fr_FR: Si vous êtes bloqué lors de l'exploration d'une fonctionnalité, n'hésitez pas à consulter notre Documentation pour un guide étape par étape

en: If you need help, feel free to contact our support team.
fr_FR: Si vous avez besoin d'aide, n'hésitez pas à contacter notre équipe de Support.

en: If you turn off this option, membership orders will be archived. Your customers' recurring billing may stop working and membership management features may break.
fr_FR: Si vous désactivez cette option, les commandes d'adhésion seront archivées. La facturation récurrente de vos clients peut cesser de fonctionner et les fonctionnalités de gestion des adhésions peuvent être endommagées.

en: If you turn off this option, subscription orders will be archived. Your customers' recurring billing may stop working and subscription management features may break.
fr_FR: Si vous désactivez cette option, les commandes d'abonnement seront archivées. La facturation récurrente de vos clients peut cesser de fonctionner et les fonctionnalités de gestion des abonnements peuvent être endommagées.

en: Include archived orders data in WooCommerce analytics
fr_FR: Inclure les données des commandes archivées dans les analyses WooCommerce

en: Label for the Archived Orders
fr_FR: Libellé pour les commandes archivées

en: Last Archived On:
fr_FR: Dernier archivage le:

en: Learn how to fix this →
fr_FR: Apprenez comment corriger cela →

en: Leave empty to export all orders
fr_FR: Laisser vide pour exporter toutes les commandes

en: License activated successfully!
fr_FR: Licence activated successfully!

en: License activation failed
fr_FR: Licence activation Échoué

en: License deactivated successfully!
fr_FR: Licence deactivated successfully!

en: License deactivation failed
fr_FR: Licence deactivation Échoué

en: License Settings
fr_FR: Licence Paramètres

en: Live Database
fr_FR: Base de données en direct

en: Local Storage
fr_FR: Local Stockage

en: Log
fr_FR: Journal

en: Logs
fr_FR: Journaux

en: Membership orders won't be archived to prevent issues with memberships
fr_FR: Les commandes d'adhésion ne seront pas archivées pour éviter les problèmes avec les adhésions

en: Missing archived data!
fr_FR: Données archivées manquantes!

en: Modal Loading Failed
fr_FR: Échec du chargement de la fenêtre modale

en: MySQL Database
fr_FR: MySQL Base de données

en: MySQL database created and schema installed successfully.
fr_FR: Base de données MySQL créée et schéma installé avec succès.

en: Need help?
fr_FR: Need Aide?

en: Next
fr_FR: Suivant

en: No
fr_FR: Non

note: %s: source name (WooCommerce or archived)
en: No %s orders found to export
fr_FR: Non %s Commandes found À Exporter

en: No archived data found
fr_FR: Aucune donnée archivée trouvée

en: No archived orders found.
fr_FR: Non Commandes archivées found.

en: No bulk action selected
fr_FR: Aucune action groupée sélectionnée

en: No categories found
fr_FR: Non categories found

en: No connection set
fr_FR: Non connection set

en: No custom order metadata found
fr_FR: Aucune métadonnée de commande personnalisée trouvée

en: No logs found
fr_FR: Non Journaux found

en: No order queed for archive
fr_FR: Aucune commande en Fichier d'attente pour archivage

en: No orders found
fr_FR: Aucune commande trouvée

en: No orders found to Unarchive
fr_FR: Aucune commande trouvée À Désarchiver

en: No orders selected.
fr_FR: Aucune commande sélectionnée.

en: No orders to archive
fr_FR: Aucune commande à archiver

en: No valid orders to archive.
fr_FR: Aucune commande valide à archiver.

en: Not archived
fr_FR: Non archivé

en: Not connected
fr_FR: Non Connecteré

en: Not selected
fr_FR: Non sélectionné

en: of %s
fr_FR: sur %s

en: Older than
fr_FR: Plus ancien que

en: Order
fr_FR: Commande

en: Order Archives
fr_FR: Commande Archives

en: Order can be archived
fr_FR: Commande Peut être archivé

en: Order contains products with exactly the selected categories
fr_FR: La commande contient des produits avec exactement les catégories sélectionnées

en: Order Exporting
fr_FR: Commande Exporter en cours

en: Order restored successfully.
fr_FR: Commande restored successfully.

en: Order Status
fr_FR: Commande Statut

en: Order statuses to archive
fr_FR: Statuts de commande à archiver

en: Orders
fr_FR: Commandes

en: orders have been archived
fr_FR: commandes ont été archivées

en: Orders have been permanently deleted.
fr_FR: Commandes have been Supprimer définitivementd.

en: Orders In Archived Database
fr_FR: Commandes dans la base de données archivée

en: Orders In Live Database
fr_FR: Commandes dans la base de données en direct

en: Orders to Archive
fr_FR: Commandes à archiver

en: Orders with active memberships will not be archived
fr_FR: Les commandes avec des adhésions actives ne seront pas archivées

en: Orders with active subscriptions will not be archived
fr_FR: Les commandes avec des abonnements actifs ne seront pas archivées

note: 1: Year, 2: Month, 3: Day, 4: Hour, 5: Minute, 6: Second
en: orders-%y-%m-%1$d-%2$h-%3$s
fr_FR: Commandes-%y-%m-%1$d-%2$h-%3$s

en: Overview of Archive Options
fr_FR: Vue d'ensemble des Options d'archivage

en: page to change it.
fr_FR: page pour le modifier.

en: page. Archive again to archive the rest of the orders
fr_FR: page. Archiver à nouveau pour archiver le reste des commandes

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Pending
fr_FR: En attente

en: Permanently delete
fr_FR: Supprimer définitivement

note: %s: Number of orders to process
en: Please choose how you'd like to proceed with %s
fr_FR: Veuillez choose how you'd like À proceed with %s

en: Please click the 'Save Changes' button and save your order's archiving settings first
fr_FR: Veuillez cliquer sur le bouton 'Enregistrer les modifications' et enregistrer d'abord les paramètres d'archivage de votre commande

en: Please enter a license key
fr_FR: Veuillez entrer une clé de licence

en: Please log in to view your archived orders.
fr_FR: Veuillez vous connecter pour voir vos commandes archivées.

en: Please select categories
fr_FR: Veuillez Sélectionner categories

en: Please select filters
fr_FR: Veuillez Sélectionner filters

en: please select order
fr_FR: Veuillez Sélectionner Commande

en: Post not found in the remote database.
fr_FR: Publication non trouvée dans la base de données distante.

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Proceed to Unarchiving
fr_FR: Procéder au désarchivage

en: Processing
fr_FR: Traitement en cours

en: Product Category
fr_FR: Produit Category

en: Product not found
fr_FR: Produit not found

en: Product Tags
fr_FR: Produit Tags

en: Product Type
fr_FR: Produit Type

en: Queued Orders
fr_FR: Commandes en file d'attente

en: RDS is not configure
fr_FR: RDS is not Configurer

en: RDS is not configured
fr_FR: RDS n'est pas configuré

en: read the documentation
fr_FR: consulter la documentation

en: Read the MySQL connection guide →
fr_FR: Lire le guide de connexion MySQL →

en: Ready to Archive
fr_FR: Prêt à archiver

en: Recover Archive Data
fr_FR: Récupérer Archiver Data

en: Remote database connection not available.
fr_FR: Distant Base de données connection not available.

en: Remote database is not connected. Please check your database settings.
fr_FR: La base de données distante n'est pas Connecterée. Veuillez vérifier vos paramètres de base de données.

en: Remote Database:
fr_FR: Distant Base de données:

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Remove filter?
fr_FR: Retirer Filtrer?

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Search and select order metadata
fr_FR: Rechercher et sélectionner les métadonnées de commande

en: Search Orders
fr_FR: Rechercher Commandes

en: Search orders...
fr_FR: Rechercher Commandes...

en: Seconds
fr_FR: Secondes

en: Select & add filters
fr_FR: Sélectionner & Ajouter filters

en: Select Action
fr_FR: Sélectionner Action

en: Select archive range
fr_FR: Sélectionner la plage d'archivage

en: Select Archive Storage
fr_FR: Sélectionner Stockage d'archives

en: Select auto archive schedule
fr_FR: Sélectionner la planification d'archivage automatique

en: Select categories
fr_FR: Sélectionner categories

en: Select Date
fr_FR: Sélectionner Date

en: Select date range
fr_FR: Sélectionner Date Plage

en: Select filter criteria to archive orders based on specific conditions
fr_FR: Sélectionnez les critères de filtre pour archiver les commandes en fonction de conditions spécifiques

en: Select how much older data you want to archive. Eg: If you select 1 month, then all the orders older than 1 month will be archived. If you select a custom date then all the orders from the beginning of your store to that selected date will be archived.
fr_FR: Sélectionnez la quantité de données plus anciennes que vous souhaitez archiver. Ex: Si vous sélectionnez 1 mois, toutes les commandes de plus d'un mois seront archivées. Si vous sélectionnez une Date personnalisée, toutes les commandes du début de votre boutique jusqu'à cette Date sélectionnée seront archivées.

en: Select order statuses
fr_FR: Sélectionner les statuts de commande

en: Select Storage
fr_FR: Sélectionner le stockage

en: Select the date range for exporting orders
fr_FR: Sélectionnez la plage de dates pour exporter les commandes

en: Select the export format
fr_FR: Sélectionnez le format d'Exporter

en: Select the format for exporting orders
fr_FR: Sélectionnez le format pour exporter les commandes

en: Select the schedule to auto archive. Eg: If you select 7 days, then after each 7 days the data will be auto archived
fr_FR: Sélectionnez la planification pour l'archivage automatique. Ex: Si vous sélectionnez 7 jours, après chaque période de 7 jours, les données seront automatiquement archivées

en: Select the type of sorting order
fr_FR: Sélectionnez le Type d'ordre de tri

en: Select where you want to store the archived file
fr_FR: Sélectionnez où vous souhaitez stocker le fichier archivé

en: Select where you want to store your archived data
fr_FR: Sélectionnez où vous souhaitez stocker vos données archivées

en: Select which order statuses you want to archive
fr_FR: Sélectionnez les statuts de commande que vous souhaitez archiver

en: Selected categories:
fr_FR: Catégories sélectionnées :

en: Set As Active
fr_FR: Définir comme actif

en: Set the label for the archived orders page for your customers
fr_FR: Définissez le libellé pour la page des commandes archivées pour vos clients

en: Setting up Custom MySQL...
fr_FR: Configuration de MySQL personnalisé...

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings saved!
fr_FR: Paramètres enregistrés!

en: Setup completed
fr_FR: Configuration terminée

en: Setup failed
fr_FR: Configuration échouée

en: Show archived orders on My Account page for customers
fr_FR: Afficher les commandes archivées sur la page Mon compte pour les clients

note: 1: Number of orders shown, 2: Total number of orders
en: Showing %1$s of %2$s orders
fr_FR: Affichage de %1$s sur %2$s commandes

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s results
fr_FR: Affichage de %1$s à %2$s sur %3$s résultats

en: Some of the orders have already been unarchived. You can archive them again from the WooCommerce orders page.
fr_FR: Certaines commandes ont déjà été désarchivées. Vous pouvez les archiver à nouveau depuis la page des commandes WooCommerce.

en: Some of your orders have been archived.
fr_FR: Certaines de vos commandes ont été archivées.

en: Sort orders
fr_FR: Trier Commandes

en: SQLite PDO extension is not loaded. Please enable SQLite support.
fr_FR: L'extension SQLite PDO n'est pas chargée. Veuillez activer le Support SQLite.

en: Start typing...
fr_FR: Commencez à taper...

en: Status
fr_FR: Statut

en: Step by Step Guide
fr_FR: Guide étape par étape

en: Subscriptions & Membership orders won't be archived to prevent issues with subscription & memberships
fr_FR: Les commandes d'abonnement et d'adhésion ne seront pas archivées pour éviter les problèmes avec les abonnements et les adhésions

en: Subscriptions orders won't be archived to prevent issues with subscriptions
fr_FR: Les commandes d'abonnement ne seront pas archivées pour éviter les problèmes avec les abonnements

en: Successfully connected to AWS RDS instance
fr_FR: Connexion réussie à l'instance AWS RDS

en: Successfully connected to MySQL Database
fr_FR: Connexion réussie à la base de données MySQL

en: Successfully Order Unarchived
fr_FR: Commande désarchivée avec succès

en: Sync from Google Drive
fr_FR: Synchroniser De Google Drive

en: T-shirts, Shoes, Gadgets
fr_FR: T-shirts, Chaussures, Gadgets

en: Template file not found.
fr_FR: Fichier de modèle non trouvé.

en: The archive function will run automatically after the interval period
fr_FR: La fonction d'archivage s'exécutera automatiquement après la période d'intervalle

en: The Archive Settings can't be accessed during archiving
fr_FR: Les paramètres d'archivage ne peuvent pas être consultés pendant l'archivage

en: The Archive Settings can't be accessed during unarchiving. Go to Archived Orders page to see the orders unarchiving progress
fr_FR: Les paramètres d'archivage ne peuvent pas être consultés pendant le désarchivage. Allez à la page Commandes archivées pour voir la progression du désarchivage

en: The archived data has been restored successfully.
fr_FR: Les données archivées ont été restaurées avec succès.

en: The archived orders data will be updated with the latest archive data from Google Drive. Do you want to proceed?
fr_FR: Les données des commandes archivées seront mises à jour avec les dernières données d'archives de Google Drive. Voulez-vous continuer?

en: The archiving process has been cancelled. You can start archiving again from the dashboard.
fr_FR: Le processus d'archivage a été annulé. Vous pouvez recommencer l'archivage depuis le tableau de bord.

en: The archiving process is running in the background. You can continue using your site as usual.
fr_FR: Le processus d'archivage s'exécute en arrière-plan. Vous pouvez continuer à utiliser votre site comme d'habitude.

en: The filter selection will be lost. Are you sure to remove it?
fr_FR: La sélection du filtre sera perdue. Êtes-vous sûr de vouloir la retirer?

en: The local copy of your archived data is missing. Please recover it from the Google Drive to ensure a smooth access to your archived data.
fr_FR: La copie locale de vos données archivées est manquante. Veuillez la récupérer depuis Google Drive pour assurer un accès fluide à vos données archivées.

en: The order contains at least one product from every selected category
fr_FR: La commande contient au moins un produit de chaque catégorie sélectionnée

en: The Order database was switched by an archive database!
fr_FR: La base de données des commandes a été remplacée par une base de données d'archives!

en: The username or password might be incorrect, or the user doesn't have the required access privileges.
fr_FR: Le nom d'utilisateur ou le mot de passe pourrait être incorrect, ou l'utilisateur n'a pas les privilèges d'accès requis.

en: There is no log data available at the moment.
fr_FR: Il n'y a pas de données de journal disponibles pour le moment.

en: These orders will be skipped and won't be unarchived
fr_FR: Ces commandes seront ignorées et ne seront pas désarchivées

en: These orders will be unarchived with a new order ID to avoid conflict with existing orders
fr_FR: Ces commandes seront désarchivées avec un nouvel identifiant de commande pour éviter les conflits avec les commandes existantes

en: This is an advanced feature intended only for users with proper knowledge. If you are not sure what this metadata is, you probably don't need this feature.
fr_FR: Il s'agit d'une fonction avancée destinée uniquement aux utilisateurs ayant les connaissances appropriées. Si vous n'êtes pas sûr de ce que sont ces métadonnées, vous n'avez probablement pas besoin de cette fonction.

en: This order ID is already exist in your live database. Unarchiving will change the order ID
fr_FR: Cet identifiant de commande existe déjà dans votre base de données en direct. Le désarchivage changera l'identifiant de commande

en: Time
fr_FR: Heure

en: To
fr_FR: À

en: To date
fr_FR: À Date

en: to go to RDS portal
fr_FR: pour aller au portail RDS

en: Tooltip information for this condition
fr_FR: Informations de l'info-bulle pour cette condition

en: Type page number and press Enter to navigate
fr_FR: Saisissez le numéro de page et appuyez sur Entrée pour naviguer

en: Unarchive
fr_FR: Désarchiver

en: Unarchive a large number of orders will take time. You can continue using your site as usual
fr_FR: Le désarchivage d'un grand nombre de commandes prendra du temps. Vous pouvez continuer à utiliser votre site comme d'habitude

en: Unarchive All Order
fr_FR: Désarchiver toutes les commandes

en: Unarchive canceled successfully
fr_FR: Désarchiver canceled successfully

en: Unarchive orders
fr_FR: Désarchiver les commandes

en: Unarchive started successfully
fr_FR: Désarchiver started successfully

en: Unarchive with new ID
fr_FR: Désarchiver avec un nouvel identifiant

en: Unarchiving
fr_FR: Désarchivage en cours

note: %s: Percentage of unarchive progress %s: Percentage of unarchiving progress
en: Unarchiving (%s)%%....
fr_FR: Désarchivage en cours (%s)%%....

en: Unarchiving Cancelled
fr_FR: Désarchivage annulé

en: Unarchiving has been completed. But some orders in your live store already have the same Order IDs as those you are trying to unarchive. Click on the button below to view and resolve the issue.
fr_FR: Le désarchivage a été terminé. Mais certaines commandes de votre boutique en direct ont déjà les mêmes identifiants de commande que celles que vous essayez de désarchiver. Cliquez sur le bouton ci-dessous pour voir et résoudre le problème.

en: Unarchiving in progress. You can't access this feature until it's completed or cancelled
fr_FR: Désarchivage en cours. Vous ne pouvez pas accéder à cette fonctionnalité jusqu'à ce qu'elle soit terminée ou annulée

en: Unarchiving Order
fr_FR: Désarchivage de la commande

en: Unarchiving Order Complete
fr_FR: Désarchivage de la commande terminé

note: export format validation error
en: Unsupported export format
fr_FR: Format d'Exporter non pris en charge

note: order source validation error
en: Unsupported order source
fr_FR: Source de commande non prise en charge

en: Update archived orders data from Google Drive?
fr_FR: Mettre à jour les données des commandes archivées depuis Google Drive?

en: Upgrade
fr_FR: Mettre à niveau

en: upgrade
fr_FR: Mettre à niveau

en: Upgrade Now
fr_FR: Mettre à niveau maintenant

en: Upgrade to Pro
fr_FR: Mettre à niveau À Pro

en: Use current database connection
fr_FR: Utiliser la connexion à la base de données actuelle

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: View
fr_FR: Voir

en: View & Fix Duplicate Orders
fr_FR: Voir et corriger les commandes en double

en: View More Details
fr_FR: Voir plus de détails

note: %s: order number.
en: View order %s
fr_FR: Voir Commande %s

note: %s: order number.
en: View order number %s
fr_FR: Voir Commande number %s

en: Welcome to ArchiveMaster
fr_FR: Bienvenue À ArchiveMaster

en: WooCommerce Orders
fr_FR: WooCommerce Commandes

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You are also archiving membership orders. It will cause issues with memberships management. Go to
fr_FR: Vous archivez également les commandes d'adhésion. Cela causera des problèmes avec la gestion des adhésions. Allez à

en: You are also archiving subscriptions & membership orders. It will cause issues with subscription & memberships management. Go to
fr_FR: Vous archivez également les commandes d'abonnement et d'adhésion. Cela causera des problèmes avec la gestion des abonnements et des adhésions. Allez à

en: You are also archiving subscriptions orders. It will cause issues with subscriptions management. Go to
fr_FR: Vous archivez également les commandes d'abonnement. Cela causera des problèmes avec la gestion des abonnements. Allez à

en: You can archive the orders that have already been archived. Unarchive again to unarchive the rest of the orders
fr_FR: Vous pouvez archiver les commandes qui ont déjà été archivées. Désarchivez à nouveau pour désarchiver le reste des commandes

note: %s: Process type (exporting, unarchiving, etc.)
en: You can continue using your site as usual. The %s process will run in the background
fr_FR: Vous pouvez continuer à utiliser votre site comme d'habitude. Le processus %s s'exécutera en arrière-plan

en: You can continue using your site as usual. The Unarchiving process will run in the background
fr_FR: Vous pouvez continuer à utiliser votre site comme d'habitude. Le processus de désarchivage s'exécutera en arrière-plan

en: You can restore the orders that have already been archived from the
fr_FR: Vous pouvez restaurer les commandes qui ont déjà été archivées depuis la

en: You do not have permission to perform this action.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'effectuer cette action.

en: You have selected order statuses that are currently configured for archiving. To disable the "Archive by order status" option, you must first remove all selected order statuses.
fr_FR: Vous avez sélectionné des statuts de commande actuellement configurés pour l'archivage. Pour désactiver l'option \"Archiver par statut de commande\", vous devez d'abord retirer tous les statuts de commande sélectionnés.

en: You must have to select the WooCommerce Post type to archive order
fr_FR: Vous devez sélectionner le Type de publication WooCommerce pour archiver la commande

en: Your data is being archived...
fr_FR: Vos données sont en cours d'archivage...

note: %s: License status
en: Your license is %s
fr_FR: Your Licence is %s

en: Your orders are archived
fr_FR: Vos commandes sont archivées

en: Manage orders smartly
fr_FR: Gérer les commandes intelligemment

en: Install FlexOrder
fr_FR: Installer FlexOrder

en: Pro Tip
fr_FR: Conseil de pro

en: You've been archiving well
fr_FR: Vous avez bien archivé

en: Congratulations!
fr_FR: Félicitations !

en: But
fr_FR: Mais

en: Your orders have been archived
fr_FR: Vos commandes ont été archivées

en: How are you managing your %s active orders?
fr_FR: Comment gérez-vous vos %s commandes actives ?

en: How will you handle your current %s active orders?
fr_FR: Comment allez-vous gérer vos %s commandes actives actuelles ?

en: Smart Way to Manage Orders
fr_FR: Une façon intelligente de gérer les commandes

en: Sync and manage WooCommerce orders in Google Sheets
fr_FR: Synchronisez et gérez les commandes WooCommerce dans Google Sheets

en: Create, edit, manage multiple orders at once
fr_FR: Créez, modifiez et gérez plusieurs commandes à la fois

en: Work from a single, organized view of all active orders
fr_FR: Travaillez à partir d'une vue unique et organisée de toutes les commandes actives

en: Handle large volumes of orders efficiently
fr_FR: Gerez efficacement de gros volumes de commandes

en: Installing...
fr_FR: Installation...

en: Success!
fr_FR: Succès !

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Stop Managing Your Orders One by One
fr_FR: Arrêtez de gérer vos commandes une par une

en: Stop Managing %s Active Orders One by One
fr_FR: Arrêtez de gérer vos %s commandes actives une par une

en: Manage multiple orders at once with a live Google Sheets workflow synced to WooCommerce
fr_FR: Gerez plusieurs commandes à la fois avec un flux de travail Google Sheets en direct synchronisé avec WooCommerce

en: Try live sync instead of exporting manually
fr_FR: Essayez la synchronisation en direct au lieu d'exporter manuellement

en: An efficient way to manage orders without repeated downloads
fr_FR: Un moyen efficace de gérer les commandes sans téléchargements répétés

en: Keep orders synced with Google Sheets in real time
fr_FR: Gardez les commandes synchronisées avec Google Sheets en temps réel

en: Avoid repeated exports and outdated files
fr_FR: Évitez les exportations répétées et les fichiers obsolètes

en: Update multiple orders at once
fr_FR: Mettez à jour plusieurs commandes à la fois

en: Work from a live, organized view
fr_FR: Travaillez à partir d'une vue organisée en direct

en: Explore live sync
fr_FR: Explorer la synchronisation en direct
