WP Tuskcode Map Pro for Bing Maps - en to da_DK translation catalogue (233 entries)

en:  Drag-Drop the Pin on Map
da_DK:  Træk og slip nålen på kortet

en:  No pins created. Press on the ADD icon above to get started. Thank you for using this plugin
da_DK:  Ingen pins oprettet. Tryk på ADD-ikonet ovenfor for at komme i gang. Tak, fordi du bruger dette plugin

en: (Title and description are in the same block)
da_DK: (Titel og beskrivelse er i samme blok)

en: ***Infobox content has different style in the admin page, and front pages bacause of the theme styling (css), therefore it might have different margins, paddings, and sizes ***
da_DK: ***Infoboksens indhold har forskellig stil på admin-siden og forsiderne på grund af temaets styling (css), derfor kan det have forskellige margener, paddings og størrelser ***

en: <a href="%s" target="_blank"> What is this??? </a>
da_DK: <a href="%s" target="_blank"> Hvad er det??? </a>

en: Action
da_DK: Handling

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Active Pins
da_DK: Aktive stifter

en: Add to Map
da_DK: Tilføj til kort

en: Address
da_DK: Adresse

en: Address:
da_DK: Adresse:

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: advanced
da_DK: avanceret

en: Advanced Infobox
da_DK: Avanceret infoboks

en: Advanced Infobox Sizes
da_DK: Avancerede infoboks-størrelser

en: Advanced Settings
da_DK: Avancerede indstillinger

en: All Pins
da_DK: Alle stifter

en: All Shapes
da_DK: Alle former

en: Allow
da_DK: Tillad

en: and follow the instructions!
da_DK: og følg instruktionerne!

en: Any Changes made wont be saved!
da_DK: Eventuelle ændringer vil ikke blive gemt!

en: Any references to any maps will be deleted.
da_DK: Alle referencer til kort vil blive slettet.

en: API KEY:
da_DK: API-NØGLE:

en: Are you sure you want to delete the Circle?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette cirklen?

en: Are you sure you want to delete the Polygon?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette polygonen?

en: Are you sure you want to delete the Polyline?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette polylinjen?

en: Are you sure you want to delete this map?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette dette kort?

en: Are you sure you want to delete this pin?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne pin?

en: Are you sure you want to delete this Shape?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne Shape?

en: Assign Pin to Map
da_DK: Tildel pin til kort

en: Assign Shape to Map
da_DK: Tildel form til kort

en: Assign to Map
da_DK: Tildel til kort

en: Assign to Map(s)
da_DK: Tildel til kort(e)

en: Author
da_DK: Forfatter

en: Available Maps
da_DK: Tilgængelige kort

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Cannot save pin!
da_DK: Kan ikke gemme pin!

en: Cannot save pin! Error occured.
da_DK: Kan ikke gemme pin! Der opstod en fejl.

en: Center the Pin on Map
da_DK: Centrer stiften på kortet

en: Changes have been recorded.
da_DK: Ændringer er blevet registreret.

en: Changes Recorded
da_DK: Registrerede ændringer

en: Changes recorded. Continue without saving?
da_DK: Ændringer registreret. Fortsætte uden at gemme?

en: Circle Infobox:
da_DK: Cirkel Infoboks:

en: Circle One
da_DK: Cirkel et

en: Click to view demo
da_DK: Klik for at se demo

en: Close
da_DK: Luk

en: Clustering Type
da_DK: Klyngetype

en: Compact
da_DK: Kompakt

en: Compact Navigation Bar:
da_DK: Kompakt navigationslinje:

en: Confirmation
da_DK: Bekræftelse

en: Continue without Saving the Map?
da_DK: Fortsætte uden at gemme kortet?

en: Contributor
da_DK: Bidragsyder

en: Create a new user with administrator rules
da_DK: Opret en ny bruger med administratorregler

en: Credit: Icons are provided by
da_DK: Kredit: Ikonerne er leveret af

en: Custom Icon Library
da_DK: Brugerdefineret ikonbibliotek

en: Custom Icon URL:
da_DK: Brugerdefineret ikon-URL:

en: Custom url pin takes priority over the default pin.
da_DK: Brugerdefineret url-pin har prioritet over standardpinen.

en: Default
da_DK: Standard

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete Map
da_DK: Slet kort

en: Delete Pin
da_DK: Slet nål

en: Description:
da_DK: Beskrivelse:

en: Desktop (min-width: 1025px)
da_DK: Desktop (min-bredde: 1025px)

en: Disable Mousewheel Zoom
da_DK: Deaktiver zoom med musehjul

en: Disable Mousewheel Zoom Scroll On Map:
da_DK: Deaktiver zoom-rulning med musehjul på kort:

en: Disable Zoom
da_DK: Deaktiver zoom

en: Disable Zoom:
da_DK: Deaktiver zoom:

en: Disabling zoom will disable mousewheel zoom too!
da_DK: Hvis du deaktiverer zoom, deaktiverer du også zoom med musehjulet!

en: Drag and drop from one list to another
da_DK: Træk og slip fra en liste til en anden

en: Drag the shape to desired location
da_DK: Træk formen til den ønskede placering

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit Pin
da_DK: Rediger nål

en: Edit wp-config, add "define('CONCATENATE_SCRIPTS', false);" under "define('db_collate');"
da_DK: Rediger wp-config, tilføj "define('CONCATENATE_SCRIPTS', false);" under "define('db_collate');"

en: Editor
da_DK: Redaktør

en: Email
da_DK: E-mail

en: Error Occured
da_DK: Der opstod en fejl

en: Error Occured.
da_DK: Der opstod en fejl.

en: Error. Sorry, the page did not verify.
da_DK: Fejl. Beklager, siden blev ikke verificeret.

en: Error: plugin "Tuskcode Map Pro for Bing Maps" requires a higher version of PHP to be running.
da_DK: Fejl: plugin "Tuskcode Map Pro for Bing Maps" kræver en højere version af PHP for at køre.

en: Extra Feedback...
da_DK: Ekstra feedback...

en: Fill Color
da_DK: Fyld farve

en: Fill Color Opacity
da_DK: Fyldfarve Opacitet

en: First draw the shape. Click on the New button to start!
da_DK: Tegn først formen. Klik på knappen Ny for at starte!

en: Free API Key:
da_DK: Gratis API-nøgle:

en: General Settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: Get Bing Map API Key
da_DK: Få en Bing Map API-nøgle

en: Get Lat and Long from Address
da_DK: Få breddegrad og længdegrad fra adresse

en: Height
da_DK: Højde

en: Height:
da_DK: Højde:

en: Hide All Saved Shapes
da_DK: Skjul alle gemte figurer

en: Hide API Key
da_DK: Skjul API-nøgle

en: Hide API Key from ALLOWED roles Editor, Author, Contributor
da_DK: Skjul API-nøgle fra TILLADTE roller Redaktør, forfatter, bidragyder

en: Hide Saved Circles
da_DK: Skjul gemte cirkler

en: Hide Saved Polygons
da_DK: Skjul gemte polygoner

en: Hide Saved Polylines
da_DK: Skjul gemte polylinjer

en: Hold, and drag the mouse cursor on the map to create the circle!
da_DK: Hold musemarkøren nede, og træk den på kortet for at skabe cirklen!

en: HTML Class
da_DK: HTML-klasse

en: html class  ' " [ ] not allowed
da_DK: html-klasse ' " [ ] ikke tilladt

en: Icon
da_DK: Ikon

en: Icon URL or library
da_DK: URL til ikon eller bibliotek

en: Icon:
da_DK: Ikon:

en: If you have a moment, please let us know why you're deactivating the plugin.
da_DK: Hvis du har et øjeblik, så fortæl os, hvorfor du deaktiverer pluginnet.

en: Infobox
da_DK: Infoboks

en: Infobox Type
da_DK: Infoboks Type

en: Invalid Latitude or Longitude
da_DK: Ugyldig breddegrad eller længdegrad

en: Lack of functionality
da_DK: Mangel på funktionalitet

en: Latitude
da_DK: Breddegrad

en: Latitude:
da_DK: Breddegrad:

en: Leaving the page won't save the changes
da_DK: Hvis du forlader siden, gemmes ændringerne ikke

en: Local icons library
da_DK: Lokalt ikonbibliotek

en: Locked
da_DK: Låst

en: Longitude
da_DK: Længdegrad

en: Longitude:
da_DK: Længdegrad:

en: Map
da_DK: Kort

en: Map Center Latitude
da_DK: Kortcenter Breddegrad

en: Map Center Longitude
da_DK: Kortcenter Længdegrad

en: Map Name
da_DK: Kortnavn

en: Map Pins
da_DK: Kortnåle

en: Map Saved Succesfully
da_DK: Kort gemt succesfuldt

en: Map Shapes
da_DK: Kortformer

en: Map Title
da_DK: Kortets titel

en: Map View
da_DK: Kortvisning

en: Map Views
da_DK: Kortvisninger

en: Maps
da_DK: Kort

en: Minimal version of PHP required:
da_DK: Minimal version af PHP påkrævet:

en: Mobile (max-width: 767px)
da_DK: Mobil (max-bredde: 767px)

en: Most Common Fix: Go to Users->Edit Current User and Uncheck "Disable the visual editor when writing", and click Save
da_DK: Den mest almindelige løsning: Gå til Users->Edit Current User, og fjern markeringen i "Disable the visual editor when writing", og klik på Save

en: Name
da_DK: Navn

en: Name cannot be empty
da_DK: Navnet må ikke være tomt

en: Name is required!
da_DK: Navn er påkrævet!

en: Navigation Type
da_DK: Navigationstype

en: New
da_DK: Ny

en: New Circle
da_DK: Ny cirkel

en: New Circle Shape
da_DK: Ny cirkelform

en: New Line Shape
da_DK: Ny linjeform

en: New Map
da_DK: Nyt kort

en: New Map Default Settings
da_DK: Standardindstillinger for nyt kort

en: New map:
da_DK: Nyt kort:

en: New Pin
da_DK: Ny stift

en: New Pin Image
da_DK: Nyt pin-billede

en: New Polygon
da_DK: Ny polygon

en: New Polygon Shape
da_DK: Ny polygonform

en: New Polyline
da_DK: Ny polylinje

en: No
da_DK: Nej, det er det ikke

en: No Access
da_DK: Ingen adgang

en: No access to this page
da_DK: Ingen adgang til denne side

en: No Circle drawn on the map. Click on the New button to start!
da_DK: Ingen cirkel tegnet på kortet. Klik på knappen Ny for at starte!

en: No Polygon drawn on the map. Click on the New button to start!
da_DK: Ingen polygon tegnet på kortet. Klik på knappen Ny for at starte!

en: No Polyline drawn on the map. Click on the New button to start!
da_DK: Ingen polylinje tegnet på kortet. Klik på knappen Ny for at starte!

en: None
da_DK: Ingen

en: none
da_DK: ingen

en: Only alphanumeric characters allowed
da_DK: Kun alfanumeriske tegn er tilladt

en: Open TinyMCE settings page and click save. (It will reset the options)
da_DK: Åbn siden med TinyMCE-indstillinger, og klik på Gem. (Det vil nulstille indstillingerne)

en: Paste it in your pages or posts!
da_DK: Indsæt det i dine sider eller indlæg!

en: Permissions
da_DK: Tilladelser

en: Pin Name
da_DK: Pin-navn

en: Pin Name:
da_DK: Pin-navn:

en: Pin saved successfully!
da_DK: Pin gemt med succes!

en: Pin will be active when assigned to map
da_DK: Pin vil være aktiv, når den er tildelt kortet

en: Pins
da_DK: Nålene

en: Please go to Tuskcode Map Pro for Bing Maps ->Settings to update your API KEY.
da_DK: Gå til Tuskcode Map Pro for Bing Maps ->Indstillinger for at opdatere din API-nøgle.

en: Please try again, or contact the developer.
da_DK: Prøv igen, eller kontakt udvikleren.

en: Please use your own API Key after finishing testing this plugin.
da_DK: Brug venligst din egen API-nøgle, når du er færdig med at teste dette plugin.

en: Polygon Infobox:
da_DK: Polygon Infoboks:

en: Polyline Infobox:
da_DK: Polyline Infoboks:

en: Polyline One
da_DK: Polylinje Et

en: RECOMMENDED FOR OTHER CUSTOM ICONS
da_DK: ANBEFALES TIL ANDRE BRUGERDEFINEREDE IKONER

en: Requirements
da_DK: Krav

en: Restrict
da_DK: Begræns

en: Restrict Map View
da_DK: Begræns kortvisning

en: Role Permissions
da_DK: Rolle-tilladelser

en: Save
da_DK: Gem

en: Save & New
da_DK: Gem & Nyt

en: Save Map
da_DK: Gem kort

en: Saved. Scroll down and select the shortcode from the created view.
da_DK: Gemt. Rul ned, og vælg kortkoden fra den oprettede visning.

en: Search
da_DK: Søgning

en: Select
da_DK: Vælg

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Setup
da_DK: Opsætning

en: Shape
da_DK: Form

en: Shape Type
da_DK: Form Type

en: Shapes
da_DK: Former

en: Short Code
da_DK: Kort kode

en: Shortcode
da_DK: Kort kode

en: Show All Saved Shapes
da_DK: Vis alle gemte figurer

en: Show Fullscreen Icon
da_DK: Vis ikon for fuld skærm

en: Show Infobox On Hover
da_DK: Vis infoboks ved overflyvning

en: Show on map
da_DK: Vis på kort

en: Show Saved Circles
da_DK: Vis gemte cirkler

en: Show Saved Polygons
da_DK: Vis gemte polygoner

en: Show Saved Polylines
da_DK: Vis gemte polylinjer

en: Simple
da_DK: Enkel

en: simple
da_DK: enkel

en: Simple Infobox
da_DK: Enkel infoboks

note: Description of the plugin
en: Simple, and easy to use, unlimited maps, pins, and infoboxes for every page on your website
da_DK: Enkelt og let at bruge, ubegrænsede kort, stifter og infobokse til hver side på dit websted

en: Skip & deactivate
da_DK: Spring over og deaktiver

en: Snap a Map View
da_DK: Snap en kortvisning

en: Square
da_DK: Firkantet

en: Store Locator
da_DK: Find butik

en: Stroke Color
da_DK: Stregfarve

en: Stroke Thickness
da_DK: Slagtykkelse

en: Submit & deactivate
da_DK: Indsend og deaktiver

en: Suggestions, or support are welcome at developer@tuskcode.com
da_DK: Forslag eller støtte er velkommen på developer@tuskcode.com

en: Tablet (min-width: 768px - max-width: 1024px)
da_DK: Tablet (min-bredde: 768px - max-bredde: 1024px)

en: Temporarily disabling or troubleshooting
da_DK: Midlertidig deaktivering eller fejlfinding

en: Thank you for your feedback. If you would like to tell us more please add your email and we'll get in touch.
da_DK: Tak for din feedback. Hvis du gerne vil fortælle os mere, så tilføj din e-mail, så kontakter vi dig.

en: The plugin isn't useful
da_DK: Pluginet er ikke brugbart

en: The plugin isn't working
da_DK: Pluginet virker ikke

en: This pin already exists (name duplicate)!
da_DK: Denne pin findes allerede (navn duplikeret)!

en: This pin already exists!
da_DK: Denne pin findes allerede!

en: Tiny MCE Advanced is not installed, you have limited features with this editor!
da_DK: Hvis Tiny MCE Advanced ikke er installeret, har du begrænsede muligheder med denne editor!

en: Tiny MCE html editor not loading
da_DK: Lille MCE html-editor indlæses ikke

en: TinyMCE folder "wp-includes\js\tinymce" has to have 755 folder permissions
da_DK: TinyMCE-mappen "wp-includes\js\tinymce" skal have 755 mappetilladelser

en: Title
da_DK: Titel

en: Too difficult to use
da_DK: For svært at bruge

en: Try Possible fixes, in order
da_DK: Prøv mulige løsninger, i rækkefølge

en: UnLocked
da_DK: Ikke låst

en: Used on Map
da_DK: Brugt på kort

en: Used on Maps
da_DK: Brugt på kort

en: Valid Bing Map API Key
da_DK: Gyldig Bing Map API-nøgle

en: View Name
da_DK: Se navn

en: We're sorry to see you go
da_DK: Vi er kede af at se dig gå

en: Width
da_DK: Bredde

en: Width:
da_DK: Bredde:

en: WooCommerce Installed & Activated
da_DK: WooCommerce installeret og aktiveret

en: Wordpress image library
da_DK: Wordpress-billedbibliotek

en: Yes
da_DK: Ja

en: You are using a testing API Key.
da_DK: Du bruger en API-nøgle til test.

en: You can find the advanced version <a href="%s" target="_blank"> HERE </a>
da_DK: Du kan finde den avancerede version <a href="%s" target="_blank"> HER </a>

en: You can move the map around to desired location
da_DK: Du kan flytte kortet rundt til den ønskede placering

en: You don't have sufficient permissions to access this page.
da_DK: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at få adgang til denne side.

en: Your server's PHP version:
da_DK: Din servers PHP-version:
