AnsPress 2.3.3 - en to ja_JP translation catalogue (645 entries)

en:  (anonymous)
ja_JP:  (匿名)

en: % Replies
ja_JP: % 返信

en: %1$d comments on your %3$s - %2$s
ja_JP: %1$d が %3$s - %2$s にコメントしました

en: %1$s <a href="AP_CPT_LINK">answered</a> a question
ja_JP: %1$s が質問に <a href="AP_CPT_LINK">回答しました</a>

en: %1$s <a href="AP_CPT_LINK">answered</a> a question, on the site %3$s
ja_JP: %1$s が回答しました <a href="AP_CPT_LINK">answered</a> , %3$s

en: %1$s asked a new <a href="AP_CPT_LINK">question</a>, on the site %3$s
ja_JP: %1$s が新しく <a href="AP_CPT_LINK">question</a> を質問しました, %3$s

en: %1$s commented on your %3$s - %2$s
ja_JP: %1$s が %3$s - %2$s にコメントしました

en: %2$s1%3$s answer | %2$s%1$d%3$s answers
ja_JP[0]: %2$s%1$d%3$s 回答

en: %d Answers
ja_JP: %d 回答

en: %d Best
ja_JP: %d ベストアンサー

en: %d Followers
ja_JP: %d フォロワー

en: %d Followers, %d following
ja_JP: %d フォロワー, %d フォロー

en: %d Following
ja_JP: %d フォロー

en: %d Questions
ja_JP: %d 質問

en: %d answers
ja_JP: %d 回答

en: %d days
ja_JP: %d 日

en: %d months,
ja_JP: %d ヶ月,

en: %d profile views
ja_JP: %d プロフィール閲覧

en: %d similar questions found
ja_JP: %d 同様の質問が見つかりました

en: %d votes casted
ja_JP: %d 票獲得

en: %d votes received
ja_JP: %d 投票獲得

en: %d years,
ja_JP: %d 年,

en: %s Rep.
ja_JP: %s ポイント.

en: %s Reputation
ja_JP: %s ポイント

en: %s ans | %s ans
ja_JP[0]: %s 回答

en: %s has been trashed, you can delete it permanently from wp-admin.
ja_JP: %s はゴミ箱へ移されました。削除するには管理者へ連絡してください。

en: %s is closed, new answer are not accepted.
ja_JP: %s は閉じられました。新しい回答は受け付けておりません。

en: %s is marked as a private, only admin and post author can see.
ja_JP: %s はプライベートとしてマークされています。管理者と投稿者しか見れません。

en: %s is waiting for approval by moderator.
ja_JP: %s はモデレータによる承認を待っています。

en: %s's activity
ja_JP: %s's アクティビティ

en: %s's answers
ja_JP: %s's 回答

en: %s's followers
ja_JP: %s's フォロワー

en: %s's profile
ja_JP: %s's プロフィール

en: %s's questions
ja_JP: %s's 質問

en: %s's reputation
ja_JP: %s's ポイント

en: %sBest answer %s
ja_JP: %sベストアンサー %s

en: %sDown vote %s %s
ja_JP: %s下げ票 %s %s

en: %sDown voted %s
ja_JP: %s下げ票 %s

en: &larr; Older Comments
ja_JP: &larr; より古いコメント

en: 1 Answer | %d Answer
ja_JP[0]: %d 回答

en: 1 Reply
ja_JP: 1 返信

en: 1 answer | %d answers
ja_JP[0]: %d 回答

en: 1 follower | %d followers
ja_JP[0]: %d フォロワー

en: 1 vote | %d votes
ja_JP[0]: %d 投票

en: <i>%d views</i>
ja_JP: <i>%d 閲覧</i>

en: <span>1</span> Participant | <span>%d</span> Participants
ja_JP[0]: <span>%d</span> 参加者

en: <strong>%d people</strong> subscribed to this question.
ja_JP: <strong>%d people</strong> はこの質問に賛同しています。

en: <strong>1</strong> Answer | <strong>%d</strong> Answers
ja_JP[0]: <strong>%d</strong> 回答

en: <strong>1</strong> Vote | <strong>%d</strong> Votes
ja_JP[0]: <strong>%d</strong> 投票

en: <strong>Compatible</strong> with your version of WordPress
ja_JP: あなたのWordpressは <strong>互換</strong>

en: AP Category Page
ja_JP: AnsPress カテゴリページ

en: About AnsPress
ja_JP: AnsPressについて

en: Account
ja_JP: アカウント

en: Active
ja_JP: 有効

en: Add New Answer
ja_JP: 回答を新規作成

en: Add New Question
ja_JP: 質問を新規作成

en: Add image to editor
ja_JP: エディタに画像を追加します。

en: Add more
ja_JP: 更に追加

en: Add to Menu
ja_JP: メニューに追加

en: Adding question to your favorites
ja_JP: 質問をお気に入りに追加します

en: All
ja_JP: すべて

en: All Answers
ja_JP: すべての回答

en: All Questions
ja_JP: すべての質問

en: All plugins installed and activated successfully. %s
ja_JP: 全てのプラグインはインストールされ有効となりました. %s

en: Allow an user to submit multiple answers on a single question.
ja_JP: ユーザーが1つの質問に複数回答を提出できるようにします。

en: Allow anonymous
ja_JP: 匿名を許可

en: Allow asker to answer his own question.
ja_JP: 質問者が自分の質問に回答することを許可

en: Allow image upload
ja_JP: 画像のアップロードを許可

en: Allow logged-in users to upload image.
ja_JP: ログインしたユーザーが画像をアップロードできるようにします。

en: Allow private posts
ja_JP: 個人的な投稿を許可

en: Allow user to submit multiple answer per question.
ja_JP: ユーザは、質問ごとに複数の回答を提出できるようにします。

en: Allow users to create private question and answer.
ja_JP: ユーザーが個人的な質問・回答の作成を許可

en: Anonymous
ja_JP: 匿名

en: Ans
ja_JP: 質問

en: AnsPress Dashboard
ja_JP: AnsPress ダッシュボード

en: AnsPress Extensions
ja_JP: AnsPress 拡張機能

en: AnsPress Moderator
ja_JP: AnsPress モデレータ

en: AnsPress Options
ja_JP: AnsPress オプション

en: AnsPress Pages
ja_JP: AnsPress ページ

en: AnsPress Participants
ja_JP: AnsPress 参加者

en: AnsPress options updated
ja_JP: AnsPress オプション更新

en: AnsPress recommends the following plugin: %1$s. | AnsPress recommends the following plugins: %1$s.
ja_JP[0]: AnsPress は以下のプラグインを推奨しています: %1$s.

en: AnsPress requires the following plugin: %1$s. | AnsPress requires the following plugins: %1$s.
ja_JP[0]: AnsPress には以下のプラグインが必要です: %1$s.

en: Answer
ja_JP: 回答

en: Answer Help page
ja_JP: 回答ヘルプページ

en: Answer avatar size
ja_JP: 回答アバターサイズ

en: Answer has been deleted permanently
ja_JP: 回答は完全に削除されました。

en: Answer moved to trash.
ja_JP: 回答はゴミ箱へ移動されました。

en: Answer submitted successfully
ja_JP: 回答が送信されました。

en: Answer this question
ja_JP: この質問に回答する

en: Answer updated successfully
ja_JP: 回答が更新されました。

en: Answered
ja_JP: 回答済

en: Answers
ja_JP: 回答

en: Answers %s
ja_JP: 回答 %s

en: Answers feed
ja_JP: 回答フィード

en: Answers per page
ja_JP: ページごとの質問

en: Answers to show per page.
ja_JP: ページに表示する回答数

en: Ask
ja_JP: 質問

en: Ask page slug
ja_JP: 質問ページスラッグ

en: Ask page title
ja_JP: 質問ページタイトル

en: Ask question
ja_JP: 質問する

en: Ask questions
ja_JP: 質問をする

en: Asker can answer
ja_JP: 質問者も回答できます

en: Assign a default rank for newly registered user.
ja_JP: 新しく登録されたユーザーのデフォルトのランクを割り当てます。

en: Author
ja_JP: 作成者

en: Avatar
ja_JP: アバター

en: Avatar size:
ja_JP: アバターサイズ:

en: Avatar uploaded successfully.
ja_JP: アバターがアップロードされました。

en: Avatar:
ja_JP: アバター:

en: Awarded for completing profile fields.
ja_JP: プロファイルフィールドを完了すると授与されます。

en: Awarded for uploading an profile picture.
ja_JP: プロフィールの写真をアップロードすると授与されます。

en: Base page
ja_JP: 基本ページ

en: Base page slug before question permalink
ja_JP: 質問パーマリンク前の基本ページスラッグ

en: Base page slug before user page permalink
ja_JP: ユーザーパーマリンク前の基本ページスラッグ

en: Base page title
ja_JP: メインページタイトル

en: Basic
ja_JP: 基本

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
ja_JP[0]: プラグインをアクティブ化

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
ja_JP[0]: プラグインのインストールを開始

en: Best answer
ja_JP: ベストアンサー

en: Best answer is selected for your question.
ja_JP: ベストアンサーへ選ばれました。

en: Best answer is unselected for your question.
ja_JP: ベストアンサーからはずされました。

en: Bot verification failed.
ja_JP: Botの検証が失敗しました。

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Category
ja_JP: カテゴリ

en: Category IDs:
ja_JP: カテゴリ IDs:

en: Change status of post
ja_JP: 投稿の状況を変更する

en: Check missing fields and then re-submit.
ja_JP: 不足しているフィールドを確認し、再送信してください。

en: Clean DB
ja_JP: データベースクリア

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Close question after selecting answer
ja_JP: 回答を選択した後、質問を閉じる

en: Closed
ja_JP: 閉鎖済

en: Closed <span class="count">(%s)</span> | Moderate <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 閉鎖 <span class="count">(%s)</span>

en: Comma separted AnsPress category ids
ja_JP: カテゴリはコンマで分けます

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Comment avatar size
ja_JP: コメントアバターサイズ

en: Comment content is empty.
ja_JP: コメント欄が空白です。

en: Comment deleted successfully
ja_JP: コメントは削除されました

en: Comment deleted successfully.
ja_JP: コメントが削除されました。

en: Comment navigation
ja_JP: コメントナビ

en: Comment successfully posted.
ja_JP: コメントが投稿されました。

en: Comment updated successfully.
ja_JP: コメントが更新されました。

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Completing profile
ja_JP: プロフィール完了

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: <span class="meta-nav">&rarr;</span> の購読を継続

en: Cover height
ja_JP: カバー写真の高さ

en: Cover photo uploaded successfully.
ja_JP: カバー写真がアップロードされました。

en: Cover thumb width
ja_JP: カバーサムネイルの幅

en: Cover width
ja_JP: カバー写真の幅

en: Create new tag
ja_JP: タグを新規作成

en: Create tag
ja_JP: タグを作成

en: Default answer sort
ja_JP: 基本回答ソート

en: Default rank
ja_JP: デフォルトランク

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Permanently
ja_JP: 完全に削除する

en: Delete notificaton
ja_JP: 通知を削除

en: Delete permanently
ja_JP: 完全に削除

en: Delete this item permanently
ja_JP: このアイテムを完全に削除する

en: Delete this reputation
ja_JP: このポイントを削除

en: Deleting comment
ja_JP: コメントを削除中

en: Deleting message
ja_JP: メッセージを削除中

en: Description
ja_JP: 説明

en: Description of tag.
ja_JP: タグの説明

en: Direction for answring a question.
ja_JP: 回答方法の操作説明ページ

en: Direction for asking a question.
ja_JP: 質問方法の操作説明ページ

en: Disable answer navigation.
ja_JP: 回答ナビゲーションを無効にします

en: Disable comments
ja_JP: コメントを無効にする

en: Disable comments on answer.
ja_JP: 回答へのコメントを無効にします

en: Disable comments on questions.
ja_JP: 質問へのコメントを無効化

en: Disable down voting
ja_JP: 下げ投票の無効

en: Disable down voting on answers.
ja_JP: 回答への下げ投票を無効にします。

en: Disable down voting on questions.
ja_JP: 質問への下げ投票を無効化

en: Disable hover card
ja_JP: プロフィールカードのホバーを無効

en: Disable navigation
ja_JP: ナビゲーションを無効にします

en: Disable reputation
ja_JP: ポイントを無効にします

en: Disable reputation for user
ja_JP: ユーザーポイントを無効にします

en: Disable voting
ja_JP: 投票を無効にする

en: Disable voting on answers.
ja_JP: 回答への投票を無効にします。

en: Disable voting on questions.
ja_JP: 質問への投票を無効化

en: Discussion on "%s"
ja_JP: "%s" でのディスカッション

en: Display name
ja_JP: 表示する名前

en: Don't have a user account? %sRegister now%s.
ja_JP: ユーザーアカウントを持ってませんか? %s今すぐ登録する%s.

en: Dont show user hover card on mouseover.
ja_JP: マウスオーバーのユーザーカードホバーを表示しない

en: Down vote this post
ja_JP: この投稿を下げ票

en: Down voted answers
ja_JP: 下げ評された回答

en: Down voted questions
ja_JP: 下げ票された質問

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Draft
ja_JP: 下書き

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Answer
ja_JP: 回答を編集

en: Edit Question
ja_JP: 質問を編集

en: Edit answer
ja_JP: 回答を編集

en: Edit flags
ja_JP: フラグ編集

en: Edit post
ja_JP: 投稿を編集

en: Edit question
ja_JP: 質問を編集

en: Edit this answer
ja_JP: この回答を編集する

en: Edit this question
ja_JP: この質問を編集する

en: Email
ja_JP: メール

en: Email already in use. %sDo you want to reset your password?%s
ja_JP: このメールはすでに使用中です. %sパスワードをリセットしますか?%s

en: Enable reCaptcha
ja_JP: reCaptcha 有効

en: Enter images link
ja_JP: 画像リンクを入力してください

en: Enter slug for ask page.
ja_JP: 質問ページのスラッグを入力

en: Enter slug for question page.
ja_JP: 質問ページのスラッグを入力

en: Enter slug for user page, make sure no page or post exists with same slug.
ja_JP: ユーザーページのスラッグを入力、必ず何ページか同じスラッグで存在しないことを確認してください。

en: Enter slug for users page.
ja_JP: ユーザーページスラッグを入力

en: Enter tag
ja_JP: タグを入力

en: Enter your name to display
ja_JP: 名前を入力してください

en: Enter your site key, if you dont have it get it from here https://www.google.com/recaptcha/admin
ja_JP: あなたのサイトのキーを入力してください。持っていけない場合、それはhttps://www.google.com/recaptcha/admin ここから取得できます。

en: Error 404
ja_JP: 404エラー

en: Event
ja_JP: イベント

en: Featured post
ja_JP: 注目の投稿

en: Featured question
ja_JP: 注目の質問

en: Features
ja_JP: 主要設定

en: File cannot be uploaded, size is bigger then %d Byte
ja_JP: %d Byteより大きい為、ファイルはアップロードできませんでした。

en: First name
ja_JP: 名前

en: Fix question tags
ja_JP: Fix 質問タグ

en: Flag
ja_JP: フラグ

en: Flag
ja_JP: フラグ

en: Flag this post
ja_JP: この投稿にフラグを立てる

en: Flagged
ja_JP: フラグ付き

en: Flagged question & answer
ja_JP: フラグを付けられた質疑応答

en: Follow
ja_JP: フォロー

en: Followers
ja_JP: フォロワー

en: Following
ja_JP: フォローしている

en: For answering a question.
ja_JP: 質問に答えるために。

en: For asking a question.
ja_JP: 質問をしてください。

en: For new comment.
ja_JP: 新しいコメントを

en: Form loaded.
ja_JP: フォームがロードされました。

en: General
ja_JP: 全般

en: Hide author credits
ja_JP: 作成者のcreditを非表示

en: Hide message %s
ja_JP: メッセージを非表示 %s

en: How to answer
ja_JP: 回答方法

en: How to ask
ja_JP: 質問方法

en: If an answer is selected for question then [solved] prefix will be added in title.
ja_JP: チェックを入れた場合、解決済のタイトルに [解決済] と表示されます

en: If enabled this will prevent user to submit answer on solved question.
ja_JP: 有効にすると、解決済み回答への新規を防ぎます

en: Image uploaded successfully
ja_JP: 画像がアップロードされました。

en: Install Plugins
ja_JP: プラグインをインストールします。

en: Install Required Plugins
ja_JP: 必要なプラグインをインストールします。

en: Installing Plugin: %s
ja_JP: プラグインインストール中: %s

en: Is your existing question tags are not appearing ? click here to fix it %s
ja_JP: 既存のタグが表示されませんか ? ここをクリックしてFIXしてくだい %s

en: It must be minimum %d characters
ja_JP: %d 桁以上必要です

en: Items to show per page
ja_JP: ページごとのアイテム数

en: Its too short, it must be minimum %d characters
ja_JP: %d 桁以上必要です。短すぎます。

en: Last Updated:
ja_JP: 最終更新日:

en: Last name
ja_JP: 苗字

en: Latest Questions
ja_JP: 最新の質問

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Leave a reply
ja_JP: 返信

en: List avatar size
ja_JP: 一覧のアバターサイズ

en: Loading comment form
ja_JP: コメントフォームをロード中

en: Loading conversation
ja_JP: 会話をロード中

en: Loading form
ja_JP: フォームをロード中

en: Loading message form
ja_JP: メッセージフォームをロード中

en: Loading more conversations
ja_JP: 会話をロード中

en: Loading new message form
ja_JP: 新しいメッセージフォームをロード中

en: Loading suggestions
ja_JP: 提案をロード中

en: Lock comment or post after a period so that user cannot delete it. Set the time in epoch i.e. 86400 = 1 day.
ja_JP: そのユーザーはそれを削除することはできませんので、期間の後にコメントや投稿をロックします。エポックすなわち86400=1日の時間を設定します。

en: Lock delete action
ja_JP: 削除操作をロック

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Login to see your profile links
ja_JP: プロフィールを見るにはログインしてください

en: Main questions list page title
ja_JP: メインの質問一覧ページのタイトル

en: Make this question featured
ja_JP: この質問をフューチャーします

en: Mark all as read
ja_JP: 全て既読にする

en: Mark as read
ja_JP: 既読にする

en: Max images per post
ja_JP: 投稿での最大画像数

en: Max upload size
ja_JP: 最大アップロードサイズ

en: Member for %s
ja_JP: %s のメンバー

en: Minimum question content
ja_JP: 質問内容の最小値

en: Minimum title length
ja_JP: タイトルの最小値

en: Moderate
ja_JP: モデレート

en: Moderate <span class="count">(%s)</span> | Moderate <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: モデレート <span class="count">(%s)</span>

en: Moderate question & answer
ja_JP: 質疑応答をモデレートしてください

en: More action
ja_JP: その他の操作

en: More answers by %s
ja_JP: %s のほかの回答

en: More questions by %s
ja_JP: %s のほかの質問

en: Move this item to the Trash
ja_JP: このアイテムをゴミ箱に放り込む

en: Move to trash
ja_JP: ゴミ箱に入れる

en: Multiple Answers
ja_JP: 複数回答

en: Multiple answers
ja_JP: 複数回答

en: My activity
ja_JP: My アクティビティ

en: My answers
ja_JP: 自分の回答

en: My followers
ja_JP: My フォロワー

en: My notification
ja_JP: My 通知

en: My profile
ja_JP: My プロフィール

en: My questions
ja_JP: 自分の質問

en: My reputation
ja_JP: 自分のポイント

en: My subscriptions
ja_JP: My 賛同者

en: Name
ja_JP: 名前

en: Never logged in
ja_JP: ログインはありません

en: New Question
ja_JP: 新しい質問

en: New Registration
ja_JP: 新規登録

en: New answer
ja_JP: 新しい回答

en: New questions
ja_JP: 新しい質問

en: New reputation
ja_JP: 新しいポイント

en: Newer Comments &rarr;
ja_JP: 新しいコメント &rarr;

en: Newest
ja_JP: 新しい

en: Nickname
ja_JP: ニックネーム

en: No answer found
ja_JP: 回答は見つかりませんでした

en: No answer found in Trash
ja_JP: ゴミ箱に回答は見つかりませんでした

en: No answer posted yet!
ja_JP: 回答がまだありません

en: No answers yet
ja_JP: まだ回答がありません

en: No fields found
ja_JP: フィールドが見つかりませんでした。

en: No followers found
ja_JP: フォロワーが見つかりません

en: No followers yet
ja_JP: フォロワーがまだいません

en: No notification
ja_JP: 通知はありません

en: No one flagged this post yet
ja_JP: この投稿にはまだフラグが設定されていません

en: No one is subscribed to this question.
ja_JP: この質問への賛同者はいません。

en: No question asked yet!
ja_JP: まだ質問がありません

en: No question asked yet!, be the first to ask a question.
ja_JP: まだ質問はありません。最初の質問をしてください。

en: No question found
ja_JP: 質問は見つかりませんでした

en: No questions found in Trash
ja_JP: ゴミ箱に質問は見つかりませんでした

en: No questions found.
ja_JP: 質問は見つかりませんでした。

en: No related questions found
ja_JP: 関連する質問はありません

en: No related questions found.
ja_JP: 関連した質問は見つかりませんでした。

en: No reputation earned yet.
ja_JP: まだポイントがありません。

en: No user found
ja_JP: ユーザーが見つかりません

en: No users found.
ja_JP: ユーザーが見つかりませんでした。

en: Non-loggedin user can post questions and answers.
ja_JP: 非ログインユーザーも質疑応答が出来ます

en: Not a valid email
ja_JP: 無効なメールアドレス

en: Not a valid email address
ja_JP: 有効なメールアドレスではありません

en: Not following any question yet!
ja_JP: まだ質問をフォローしていません

en: Notification
ja_JP: 通知

en: Notification deleted successfully.
ja_JP: 通知は削除されました。

en: Notification is marked as read.
ja_JP: 通知は既読とされました。

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Numbers of user to show:
ja_JP: 表示ユーザー数:

en: Oldest
ja_JP: 古い

en: One comment | %d comments
ja_JP[0]: %d コメント

en: One time | %d times
ja_JP[0]: %d 回

en: Only admin can answer
ja_JP: 管理者のみが回答できます

en: Only allow admin to answer question.
ja_JP: 管理者のみが質問に答えることができます。

en: Only logged in can see answers
ja_JP: ログインユーザーのみが回答を見れます

en: Only logged in can see comment
ja_JP: ログインユーザーのみコメントを見れます

en: Only visible to admin and moderator.
ja_JP: 管理者とモデレータのみに表示されます

en: Only you are subscribed to this question.
ja_JP: あなただけが、この質問に賛同しています。

en: Open
ja_JP: 開く

en: Options
ja_JP: オプション

en: Page not found or registered.
ja_JP: ページが見つからないか登録されていません。

en: Page slug
ja_JP: ページスラッグ

en: Page titles
ja_JP: ページタイトル

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Pages:
ja_JP: ページ:

en: Parent Answer:
ja_JP: 親の回答:

en: Parent Question:
ja_JP: 親の質問:

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password length must be 6 or higher
ja_JP: パスワードの長さは6桁以上である必要があります

en: Password not matching
ja_JP: パスワードが一致しません。

en: Pending
ja_JP: 承認待ち

en: Permission
ja_JP: パーミッション

en: Please %s or %s to view answers and comments
ja_JP: 回答とコメントを見るために %s or %s してください

en: Please %s or %s.
ja_JP: %s or %s してください。

en: Please check captcha field and resubmit it again.
ja_JP: キャプチャ欄を確認して再送信してください。

en: Please fill parent question field, Answer was not saved!
ja_JP: 親質問欄にご記入ください、回答は保存されませんでした

en: Please login for adding question to your subscribe
ja_JP: 質問を購読するにはログインしてください

en: Please login or register to continue this action.
ja_JP: 操作を続けるにはログインするか登録してください。

en: Plugin activated successfully.
ja_JP: プラグインは有効になりました

en: Points
ja_JP: ポイント

en: Points given to newly registered user.
ja_JP: 新しく登録されたユーザーに与えられるポイント。

en: Post answer
ja_JP: 回答を投稿

en: Post flag
ja_JP: フラグを付けてください

en: Post question
ja_JP: 質問を投稿

en: Post status updated successfully
ja_JP: 投稿状況が更新されました。

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Preview &#8220;%s&#8221;
ja_JP: プレビュー &#8220;%s&#8221;

en: Private
ja_JP: プライベート

en: Private Answer
ja_JP: プライベート回答

en: Private Post
ja_JP: プライベート投稿

en: Private Post <span class="count">(%s)</span> | Private Post <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: プライベート投稿 <span class="count">(%s)</span>

en: Profile
ja_JP: プロフィール

en: Publish
ja_JP: 公開

en: Published
ja_JP: 公開済

en: Question
ja_JP: 質問

en: Question Feed
ja_JP: 質問フィード

en: Question Help page
ja_JP: 質問ヘルプページ

en: Question and answer is powered by <a href="http://anspress.io" traget="_blank">AnsPress</a>
ja_JP: Q&A is powered by <a href="http://anspress.io" traget="_blank">AnsPress</a>

en: Question avatar size
ja_JP: 質問アバターサイズ

en: Question feed
ja_JP: 質問フィード

en: Question has been deleted permanently
ja_JP: 質問は完全に削除されました。

en: Question in one sentence
ja_JP: 質問文を入力

en: Question is asked for %s.
ja_JP: %s.に対する質問

en: Question is marked as featured.
ja_JP: 特色として質問がマークされています。

en: Question is unmarked as featured.
ja_JP: 特色としてマークされていない質問です。

en: Question moved to trash.
ja_JP: 質問はゴミ箱へ移動されました。

en: Question page slug
ja_JP: 質問ページスラッグ

en: Question stats
ja_JP: 質問の統計

en: Question submitted successfully
ja_JP: 質問が送信されました。

en: Question updated successfully
ja_JP: 質問が更新されました。

en: Questions %s
ja_JP: 質問 %s

en: Questions per page
ja_JP: ページごとの質問数

en: Questions to show per page.
ja_JP: ページに表示する質問数

en: Receive down vote on answer
ja_JP: 回答が下げ票されました

en: Receive down vote on question
ja_JP: 質問が下げ票されました

en: Receive upvote on answer
ja_JP: 回答に投票されました

en: Receive upvote on question
ja_JP: 質問に投票されました

en: Related Questions
ja_JP: 関連質問

en: Remove
ja_JP: 移動

en: Repeat your password
ja_JP: パスワードを再入力

en: Reputation
ja_JP: ポイント

en: Requesting for closing this question
ja_JP: この質問を閉じる要求を送信中

en: Reset sorting and filter
ja_JP: ソートとフィルターをリセット

en: Respond to the post.
ja_JP: 投稿に応答

en: Restore
ja_JP: 復元

en: Restore this item from the Trash
ja_JP: このアイテムをゴミ箱から復元する

en: Return to Required Plugins Installer
ja_JP: 必要なプラグインインストーラに戻ります

en: Save Point
ja_JP: ポイントを保存

en: Save options
ja_JP: オプションを保存

en: Saving labels
ja_JP: ラベルを保存中

en: Saving profile
ja_JP: プロフィールを保存中

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search answer
ja_JP: 回答を検索

en: Search question
ja_JP: 質問を検索

en: Search questions
ja_JP: 質問を検索

en: Search questions & answers
ja_JP: 質問と回答を検索

en: Search questions...
ja_JP: 質問を検索...

en: Search users...
ja_JP: ユーザーを検索...

en: Searching conversations
ja_JP: 会話を検索中

en: Select
ja_JP: 選択

en: Select a page
ja_JP: ページを選択

en: Select a question for new answer
ja_JP: 新しく回答すつ質問を選んでください

en: Select page for displaying anspress.
ja_JP: AnsPressを表示するページを選択してください

en: Select question
ja_JP: 質問を選んでください

en: Select this answer as best
ja_JP: ベストアンサーに選ぶ

en: Selecting answer
ja_JP: 回答を選択

en: Sending message
ja_JP: メッセージ送信中

en: Sending request
ja_JP: 要求を送信中

en: Sending your answer
ja_JP: 回答を送信中

en: Sending your comment
ja_JP: コメントを送信中

en: Sending your question
ja_JP: 質問を送信中

en: Sending your vote
ja_JP: あなたの投票を送信中

en: Set as featured
ja_JP: フューチャーされます

en: Set height of user cover photo thumbnail.
ja_JP: ユーザーのカバー写真サムネイルの幅設定

en: Set height of user cover photo.
ja_JP: ユーザーのカバー写真の高さ設定

en: Set how many images user can upload for each post.
ja_JP: 各登校にいくつ画像をアップロードできるか設定します

en: Set maximum upload size.
ja_JP: 最大アップロードサイズを設定

en: Set minimum letters for a answer contents.
ja_JP: 回答内容の最小の文字数を設定します。

en: Set minimum letters for a question contents.
ja_JP: 質問内容の最低限の文字数を設定します。

en: Set minimum letters for a question title.
ja_JP: 質問タイトルの最低限の文字数を設定します。

en: Set post status of edited answer.
ja_JP: 回答の編集状況の設定

en: Set post status of edited question.
ja_JP: 編集された質問の状態を設定

en: Set post status of new answer.
ja_JP: 新しい回答の状況を設定します

en: Set post status of new question.
ja_JP: 新しい質問の状況を設定します

en: Set user avatar size for users page item.
ja_JP: ユーザーページのアバターサイズを設定

en: Set width of user cover photo thumbnail.
ja_JP: ユーザーのカバー写真サムネイルの幅設定

en: Set width of user cover photo.
ja_JP: ユーザーのカバー写真の幅設定

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Show
ja_JP: 表示

en: Show comments
ja_JP: コメントを表示

en: Show comments by default.
ja_JP: デフォルトでコメントを表示

en: Show question sidebar
ja_JP: 質問サイドバーの表示

en: Show question title
ja_JP: 質問タイトルを表示

en: Show question title in single question page.
ja_JP: 単一の質問のページに質問のタイトルを表示します。

en: Show solved prefix
ja_JP: 解決済みを表示

en: Show users directory
ja_JP: ユーザーのディレクトリを表示

en: Sign up
ja_JP: サインアップ

en: Slowly type for question suggestion and then click select button right to question title.
ja_JP: ゆっくりと質問の提案のために入力し、タイトルを疑問視する選択ボタンの右をクリックします。

en: Small cover height
ja_JP: スモールカバーの高さ

en: Solved
ja_JP: 解決済

en: Something went wrong with the plugin API.
ja_JP: プラグインAPIで何かが間違っています。

en: Something went wrong, last action failed.
ja_JP: エラーです。操作は失敗しました、

en: Something went wrong, please try again.
ja_JP: エラーです。再度お試しください。

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
ja_JP[0]: %s のプラグインを有効化するための適切な権限がありません。このサイトの管理者に連絡してください。

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
ja_JP[0]: %s プラグインをインストールするための適切な権限がありません。このサイトの管理者に連絡してください。

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
ja_JP[0]: %s のプラグインを更新するための適切な権限がありません。このサイトの管理者に連絡してください。

en: Sort answers by default.
ja_JP: デフォルトで回答をソートします

en: Sort by
ja_JP: ソート by

en: Sorting
ja_JP: ソート

en: Stats
ja_JP: 統計

en: Status
ja_JP: 状況

en: Status of edited answer
ja_JP: 回答の編集状況

en: Status of edited question
ja_JP: 質問の編集状況

en: Status of new answer
ja_JP: 新しい回答の状態

en: Status of new question
ja_JP: 新しい質問の状況

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Submitting request
ja_JP: 要求を提出中

en: Subscribe
ja_JP: 賛同

en: Success
ja_JP: 成功

en: Successfully created a tag.
ja_JP: タグが作成されました。

en: Successfully followed.
ja_JP: フォローしました。

en: Successfully loaded form.
ja_JP: フォームが正常にロードされました

en: Successfully unfollowed.
ja_JP: フォローが解除されました。

en: Tag
ja_JP: タグ

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Text editor as default.
ja_JP: テキストエディターをデフォルトで使用する場合はチェック

en: Thank you for reporting this post.
ja_JP: 投稿の報告ありがとうございました。

en: Thank you for voting.
ja_JP: 投票ありがとうございました。

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
ja_JP[0]: 以下のプラグインは、このテーマで最大限の互換性を確保するために、最新のバージョンにアップデートする必要があります: %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
ja_JP[0]: 以下の推奨プラグインは現在非アクティブです: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
ja_JP[0]: 次の必須のプラグインは、現在非アクティブです: %1$s.

en: There is no question yet.
ja_JP: まだ質問はありません

en: There was an error while uploading avatar, please check your image
ja_JP: アバターのアップロードでエラーが発生しました。画像を確認してください。

en: There was an error while uploading cover photo, please check your image and try again.
ja_JP: カバー写真のアップロードでエラーが発生しました。画像を確認してください。

en: This %s waiting for moderation.
ja_JP: この %s は承認待ちです。

en: This cannot be changed.
ja_JP: これは変更できません

en: This field is required
ja_JP: このフィールドは入力必須です

en: This has been trashed or waiting for approval.
ja_JP: これはゴミ箱に移動されたか承認待ちです。

en: This is a private %s.
ja_JP: これはプライベートです %s.

en: This widget can only be used in single question page
ja_JP: このウィジェットは単一質問ページでのみ使用できます

en: This widget can only be used in user page.
ja_JP: このウィジェットは、ユーザページでのみ使用することができます。

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Title of the ask page
ja_JP: 質問ページのタイトル

en: Title of the users page
ja_JP: ユーザーページのタイトル

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Toggle
ja_JP: トグル

en: Toggle fullscreen
ja_JP: 全画面表示

en: Top Answers
ja_JP: Top 回答

en: Total votes
ja_JP: 総投票数

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Trash post
ja_JP: ゴミ箱の投稿

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Unable to create tag, please try again.
ja_JP: タグを作成できませんでした、再度お試しください

en: Unable to load form, please try again.
ja_JP: フォームがロードできませんでした、再度お試しください。

en: Unanswered
ja_JP: 未回答

en: Undo your vote
ja_JP: あなたの投票を元に戻します

en: Undo your vote first.
ja_JP: 最初のあなたの投票を元に戻します。

en: Unfollow
ja_JP: フォローしない

en: Unselect
ja_JP: 解除

en: Unselect this answer
ja_JP: この回答の選択を解除

en: Unset as featured
ja_JP: フューチャーから除外

en: Unsolved
ja_JP: 未解決

en: Untested with your version of WordPress
ja_JP: あなたのWordpressバージョンでは動作確認されていません

en: Up vote this post
ja_JP: この投稿に一票

en: Up voted answers
ja_JP: 投票された回答

en: Up voted questions
ja_JP: 投票された質問

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update Answer
ja_JP: 回答を更新

en: Update Question
ja_JP: 質問を更新

en: Update answer
ja_JP: 回答を更新

en: Update comment
ja_JP: コメントを更新

en: Update question
ja_JP: 質問を更新

en: Update your password
ja_JP: パスワードを更新

en: Updating comment
ja_JP: コメントを更新中

en: Updating message
ja_JP: メッセージを更新中

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Upload a cover photo
ja_JP: カバー写真をアップロード

en: Upload an avatar
ja_JP: アバターをアップロード

en: Upload avatar
ja_JP: アバターをアップロード

en: Upload cover
ja_JP: カバー写真をアップロード

en: Uploading
ja_JP: アップロード中

en: Uploading avatar
ja_JP: アバターをアップロード

en: Uploading cover
ja_JP: カバー写真をアップロードしています

en: Use text editor ?
ja_JP: テキストエディターを使いますか ?

en: Use this for preventing spam posts.
ja_JP: スパム防止にこれを使用してください

en: User
ja_JP: ユーザー

en: User avatar size for answer.
ja_JP: 回答時のアバターサイズ

en: User avatar size for comments.
ja_JP: コメント時のアバターサイズ

en: User avatar size for question.
ja_JP: 質問時のアバターサイズ

en: User avatar size for questions list.
ja_JP: 質問一覧のアバターサイズ

en: User directory is disabled.
ja_JP: ユーザーディレクトリは無効です

en: User notification
ja_JP: ユーザー通知

en: User page slug
ja_JP: ユーザーページスラッグ

en: User profile
ja_JP: ユーザープロフィール

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Username length must be 4 or higher
ja_JP: ユーザー名は4文字以上である必要があります

en: Username not available
ja_JP: 無効なユーザー名です

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Users page avatar size
ja_JP: ユーザーページアバターサイズ

en: Users page slug
ja_JP: 質問ページのスラッグを入力

en: Users page title
ja_JP: ユーザーページタイトル

en: Users per page
ja_JP: ページごとのユーザー数

en: Users to show per page.
ja_JP: ページに表示するユーザー数

en: View
ja_JP: 閲覧

en: View &#8220;%s&#8221; question
ja_JP: 閲覧 &#8220;%s&#8221; question

en: View Answer
ja_JP: 回答を見る

en: View Question
ja_JP: 質問を見る

en: View all followers &rarr;
ja_JP: 全てのフォロワーの閲覧数 &rarr;

en: View all notifications
ja_JP: 全ての通知を見る

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: %s <span class="meta-nav">&rarr;</span> の投稿を全て見る

en: Views
ja_JP: 閲覧

en: Vote
ja_JP: 投票

en: Vote for closing
ja_JP: 閉鎖に投票

en: Voted
ja_JP: 投票済

en: Votes
ja_JP: 投票数

en: Voting down is disabled.
ja_JP: 下げ投票は無効です。

en: When enabled public can see directory of users.
ja_JP: 有効にすると、ユーザーに公開されます。

en: When user down vote others answers
ja_JP: ユーザーが他の回答へ下げ票したとき

en: When user down vote others question
ja_JP: ユーザーが他の質問へ下げ票したとき

en: When user receive an down vote on answer
ja_JP: ユーザーが回答に下げ票をもらったとき

en: When user receive an down vote on question
ja_JP: ユーザーが質問に下げ票をもらったとき

en: When user receive an upvote on answer
ja_JP: ユーザーが回答に投票をもらったとき

en: When user receive an upvote on question
ja_JP: ユーザーが質問に投票もらったとき

en: When user upvote others answer
ja_JP: ユーザーが他の回答へ投票したとき

en: When user upvote others question
ja_JP: ユーザーが他の質問へ投票したとき

en: When user user select an answer.
ja_JP: 回答をユーザーが選択したとき

en: When user's answer get selected as best
ja_JP: ユーザーの回答がベストアンサーに選ばれたとき

en: Widgets in this area will be shown before anspress body.
ja_JP: このエリアのウィジェットは、AnsPressのbodyに表示されます。

en: Widgets in this area will be shown before questions list.
ja_JP: このエリアのウィジェットは、質問一覧の前に表示されます。

en: Widgets in this area will be shown in AnsPress sidebar.
ja_JP: このエリアのウィジェットは、サイドバーに表示されます。

en: Widgets in this area will be shown in category listing page.
ja_JP: このエリアのウィジェットは、カテゴリ一覧ページに表示されます。

en: Widgets in this area will be shown in question page sidebar.
ja_JP: このエリアのウィジェットは、質問ページのサイドバーに表示されます。

en: Widgets in this area will be shown in tag listing page.
ja_JP: このエリアのウィジェットは、タグ一覧ページに表示されます。

en: Widgets in this area will be shown in user page.
ja_JP: このエリアのウィジェットはユーザーページに表示されます。

en: Write
ja_JP: 入力

en: Write a meaningful title for the question.
ja_JP: 質問のタイトルを書きます。

en: Write description for the question.
ja_JP: 質問の内容を書きます。

en: Write something about yourself
ja_JP: あなたのことについて入力してください

en: You and <strong>%s people</strong> subscribed to this question.
ja_JP: あなたと <strong>%s people</strong> はこの質問に賛同しています。

en: You are commenting on a draft post.
ja_JP: あなたは下書き記事にコメントしています。

en: You are following this question.
ja_JP: この質問をフォローしています。

en: You are not following anyone.
ja_JP: フォロワーがいません

en: You cannot follow yourself.
ja_JP: 自身をフォローできません。

en: You cannot vote on your own question or answer.
ja_JP: 自分の質問回答には投票できません。

en: You do not have permission to delete this comment
ja_JP: このコメントを削除する権限がありません

en: You do not have permission to do this action.
ja_JP: この操作をおこなう権限がありません。

en: You do not have permission to edit this question.
ja_JP: この質問を編集する権限がありません。

en: You don't have permission to access this page.
ja_JP: このページへのアクセス権がありません

en: You dont have permission to view private posts.
ja_JP: プライベート投稿を閲覧する権限がありません。

en: You have already attached maximum numbers of allowed uploads.
ja_JP: あなたは既に許可されたアップロードの最大数を添付しています。

en: You have already reported this post.
ja_JP: あなたは既にこの投稿を報告しています。

en: You have flagged this post
ja_JP: あなたはこの投稿にフラグを立てています

en: You need to login before doing this action.
ja_JP: この操作をおこなうにはログインする必要があります。

en: Your answer..
ja_JP: あなたの回答

en: Your comment is awaiting moderation.
ja_JP: あなたのコメントは管理者の承認待ちです。

en: Your contact email
ja_JP: あなたのメールアドレス

en: Your first name
ja_JP: あなたの名前

en: Your nickname
ja_JP: あなたのニックネーム

en: Your profile has been updated successfully.
ja_JP: プロフィールが更新されました。

en: Your surname
ja_JP: あなたの敬称

en: Your username
ja_JP: あなたのユーザー名

en: Your vote has been removed.
ja_JP: 投票が無効になりました。

en: [Solved]
ja_JP: [解決済]

en: add image from link
ja_JP: リンクから画像を追加

en: ago
ja_JP: 前

en: answer
ja_JP: 回答

en: answer accepted
ja_JP: 回答は承認されました

en: answered
ja_JP: 回答済

en: answers
ja_JP: 回答

en: asked
ja_JP: 質問済

en: check this to remove all anspress data including posts on deactivating plugin.
ja_JP: プラグインを無効化する上での投稿を含むすべてのanspressデータを削除するには、これをチェック。

en: commented
ja_JP: コメント済

en: commented on answer
ja_JP: 回答へコメントされました

en: dismiss
ja_JP: 破棄

en: edited answer
ja_JP: 回答が編集されました

en: edited comment
ja_JP: コメントが編集されました

en: edited question
ja_JP: 質問が編集されました

en: non-loggedin user cannot see answers.
ja_JP: 非ログインユーザーは回答が見れません

en: non-loggedin user cannot see comments.
ja_JP: 日ログインユーザーはコメントが見れません

en: question
ja_JP: 質問

en: reCaptach keys missing, please add keys
ja_JP: reCaptachキーが見つかりません、再度キーを追加してください。

en: selected answer
ja_JP: 回答が選択されました

en: unselected answer
ja_JP: 回答が解除されました

en: updated status
ja_JP: アップデート状況

en: upload
ja_JP: アップロード

en: view
ja_JP: 閲覧

en: votes
ja_JP: 投票
