Advanced Database Cleaner - Premium 4.0.0 - en to ja translation catalogue (897 entries)

en:  %d item could not be processed. |  %d items could not be processed.
ja[0]:  %d 個の項目を処理できませんでした。

en:  (local time)
ja:  (現地時間)

en: %1$d day | %1$d days
ja[0]: %1$d 日

en: %1$d hour | %1$d hours
ja[0]: %1$d 時間

en: %1$d minute | %1$d minutes
ja[0]: %1$d 分

en: %1$d second | %1$d seconds
ja[0]: %1$d 秒

en: %1$d/%2$d tasks used
ja: %1$d/%2$d タスク使用中

en: %d day | %d days
ja[0]: %d 日

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d 時間

en: %d min | %d mins
ja[0]: %d 分

en: %d month | %d months
ja[0]: %d ヶ月

en: %d sec | %d secs
ja[0]: %d 秒

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒

en: %d selected
ja: %d 件選択済み

en: %d year | %d years
ja[0]: %d 年

en: %s ago
ja: %s 前

en: %s big option detected | %s big options detected
ja[0]: %s の大きなオプションが検出されました

en: %s big post meta detected
ja: %s個の大きな投稿メタが検出されました

en: %s big transient detected | %s big transients detected
ja[0]: %s の大きなトランジェントが検出されました

en: %s big user meta detected
ja: %s個の大きなユーザーメタが検出されました

en: %s cron job not scanned | %s cron jobs not scanned
ja[0]: %s スキャンされていないcronジョブ

en: %s cron job with no action | %s cron jobs with no action
ja[0]: %s アクションのないcronジョブ

en: %s duplicated post meta
ja: %s個の重複した投稿メタ

en: %s duplicated user meta
ja: %s個の重複ユーザーメタ

en: %s expired transient detected | %s expired transients detected
ja[0]: %s 期限切れのトランジェントが検出されました

en: %s option not scanned | %s options not scanned
ja[0]: %s スキャンされていないオプション

en: %s post meta not scanned
ja: %s個の投稿メタはスキャンされていません

en: %s site | %s sites
ja[0]: %s サイト

en: %s table not scanned | %s tables not scanned
ja[0]: %s スキャンされていないテーブル

en: %s table to optimize | %s tables to optimize
ja[0]: %s 最適化するテーブル

en: %s table to repair | %s tables to repair
ja[0]: %s 修復するテーブル

en: %s table with invalid prefix | %s tables with invalid prefix
ja[0]: %s 無効なプレフィックスを持つテーブル

en: %s transient not scanned | %s transients not scanned
ja[0]: %s トランジェントはスキャンされていません

en: %s unused post meta
ja: %s個の未使用の投稿メタ

en: %s unused user meta
ja: %s個の未使用ユーザーメタ

en: %s user meta not scanned
ja: %s個のユーザーメタがスキャンされていません

en: 'Keep last' not applicable
ja: 「直近の項目を保持」は適用されません

en: (All dates/times are in your local time zone)
ja: (すべての日時はローカルタイムゾーンで表示されます)

en: (All dates/times in the logs are shown in your server's time zone)
ja: (ログ内のすべての日時はサーバーのタイムゾーンで表示されます)

en: (For technical reasons, tasks will be deactivated after import and you will need to activate them again)
ja: (技術的な理由により、タスクはインポート後に無効化されるため、再度有効化する必要があります)

en: (Only the current site will be monitored. Activities on child sites will not be tracked).
ja: (現在のサイトのみが監視されます。子サイトでのアクティビティは追跡されません)。

en: (local time)
ja: (現地時間)

en: (premium)
ja: (プレミアム)

en: (to optimize)
ja: (最適化対象)

en: 0 days
ja: 0 日

en: 1 site
ja: 1 サイト

en: 19 standard cleanup tools
ja: 19個の標準クリーンアップツール

en: 30-day money-back guarantee. No questions asked.
ja: 30日間返金保証。理由を問わず返金いたします。

en: 6 data managers
ja: 6つのデータマネージャー

en: 7 dedicated tools for canceled, failed, and completed actions and logs.
ja: キャンセル、失敗、完了したアクションとログのための7つの専用ツール。

en: A scan is already in progress. Please reload the page to see the current scan status.
ja: スキャンはすでに進行中です。現在のスキャン状態を確認するには、ページを再読み込みしてください。

en: A scan is in progress. Please wait until it finishes before performing this action
ja: スキャンが進行中です。この操作を実行する前に、完了するまでお待ちください

en: A scan is in progress. Please wait until it finishes before performing this action.
ja: スキャンが進行中です。この操作を実行する前に、完了するまでお待ちください。

en: Access advanced cleaning options, analytics, and more.
ja: 高度なクリーニングオプション、分析などにアクセスできます。

en: Access comprehensive guides and tutorials
ja: 包括的なガイドとチュートリアルにアクセス

en: Action
ja: アクション

en: Action ID
ja: アクション ID

en: Action Scheduler canceled actions
ja: Action Scheduler キャンセルされたアクション

en: Action Scheduler canceled logs
ja: Action Scheduler キャンセルされたログ

en: Action Scheduler cleaners
ja: Action Scheduler クリーナー

en: Action Scheduler completed actions
ja: Action Scheduler 完了済みアクション

en: Action Scheduler completed logs
ja: Action Scheduler 完了済みログ

en: Action Scheduler failed actions
ja: Action Scheduler 失敗したアクション

en: Action Scheduler failed logs
ja: Action Scheduler 失敗したログ

en: Action Scheduler orphan logs
ja: Action Scheduler 孤立したログ

en: Actions to do
ja: 実行するアクション

en: Actionscheduler canceled actions
ja: Action Scheduler キャンセルされたアクション

en: Actionscheduler canceled logs
ja: Action Scheduler キャンセルされたログ

en: Actionscheduler completed actions
ja: Action Scheduler 完了済みアクション

en: Actionscheduler completed logs
ja: Action Scheduler 完了済みログ

en: Actionscheduler failed actions
ja: Action Scheduler 失敗したアクション

en: Actionscheduler failed logs
ja: Action Scheduler 失敗したログ

en: Actionscheduler orphan logs
ja: Action Scheduler 孤立したログ

en: Activate license
ja: ライセンスを有効化

en: Activate now
ja: 今すぐ有効化

en: Activation
ja: 有効化

en: Active
ja: 有効

en: Active Tasks
ja: 有効なタスク

en: Active plugins
ja: 有効なプラグイン

en: Activity type
ja: アクティビティタイプ

en: Add-ons activity monitor
ja: アドオンアクティビティモニター

en: Addon name or slug
ja: アドオン名またはスラッグ

en: Addons activity
ja: アドオンアクティビティ

en: Addons activity enabled
ja: アドオンアクティビティを有効化

en: Advanced Database Cleaner - Premium
ja: Advanced Database Cleaner - プレミアム

en: Advanced filters
ja: 高度なフィルター

en: Advanced scan settings & CPU control
ja: 高度なスキャン設定とCPU制御

en: After a remote scan, see which plugins/themes rely on a given option, table, etc.
ja: リモートスキャン後、特定のオプションやテーブルなどに依存しているプラグイン/テーマを確認できます。

en: Agency plan
ja: エージェンシープラン

en: All
ja: すべて

en: All cron jobs
ja: すべての Cron ジョブ

en: All dates/times are in your local time zone
ja: すべての日時はローカルタイムゾーンで表示されています

en: All items
ja: すべての項目

en: All items cleaned!
ja: すべての項目がクリーンアップされました！

en: All options
ja: すべてのオプション

en: All post meta
ja: すべての投稿メタ

en: All premium plans include a 30-day money-back guarantee
ja: すべてのプレミアムプランには30日間の返金保証が含まれています

en: All tables
ja: すべてのテーブル

en: All transients
ja: すべてのトランジェント

en: All user meta
ja: すべてのユーザーメタ

en: An error has occurred, please try again.
ja: エラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: An error occurred during the remote request. Check the logs for more details.
ja: リモートリクエスト中にエラーが発生しました。詳細についてはログを確認してください。

en: An error occurred while getting the results from the server. Check the logs for more details
ja: サーバーから結果を取得中にエラーが発生しました。詳細はログを確認してください

en: An error occurred, please try again.
ja: エラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Analytics enabled
ja: アナリティクスを有効化

en: Apply
ja: 適用

en: Apply (%1s)
ja: 適用 (%1s)

en: Apply this to all other items (if applicable)
ja: これを他のすべての項目に適用 (該当する場合)

en: Apply to selected (%1s)
ja: 選択した項目に適用 (%1s)

en: Are you sure you want to clear the log?
ja: 本当にログを消去してもよいですか ?

en: Args
ja: 引数

en: Assign specific items to the correct plugin/theme when needed.
ja: 必要に応じて、特定の項目を正しいプラグイン/テーマに割り当てます。

en: Assign the %d selected item(s) to:
ja: %d 個の選択された項目を以下に割り当て:

en: At least one menu position must be enabled.
ja: 少なくとも1つのメニュー位置を有効にする必要があります。

en: Author
ja: 作成者

en: Auto drafts
ja: 自動下書き

en: Autoload
ja: オートロード

en: Autoload health check
ja: オートロードのヘルスチェック

en: Autoload size is big (%s)
ja: オートロードサイズが大きいです (%s)

en: Autoload size is good (%s)
ja: オートロードサイズは良好です (%s)

en: Autoload warning threshold
ja: オートロード警告しきい値

en: Automate routine cleanups exactly when you want them.
ja: 定期的なクリーンアップを、希望するタイミングで正確に自動化します。

en: Automation
ja: 自動化

en: Automation tasks
ja: 自動化タスク

en: Available in the premium version.
ja: プレミアムバージョンで利用可能です。

en: Awesome!
ja: いいですね！

en: Back
ja: 戻る

en: Basic filters
ja: 基本フィルター

en: Belongs to
ja: 所属

en: Belongs to WordPress
ja: WordPress に所属

en: Belongs to:
ja: 所属:

en: Bulk actions
ja: 一括操作

en: Business plan
ja: ビジネスプラン

en: By
ja: 開発者

en: By starting this scan, you agree to anonymously send the local scan results to our secure remote database to improve your scan accuracy. No personal data is collected.
ja: このスキャンを開始することにより、スキャンの精度を向上させるために、ローカルスキャンの結果を安全なリモートデータベースに匿名で送信することに同意したことになります。個人データは収集されません。

en: CPU pause time
ja: CPU 一時停止時間

en: CPU rest time
ja: CPU休憩時間

en: CPU work time
ja: CPU 稼働時間

en: Calculating...
ja: 計算中...

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Canceled actions
ja: キャンセルされたアクション

en: Canceled logs
ja: キャンセルされたログ

en: Cannot be deleted or edited!
ja: 削除または編集できません！

en: Cannot clear the log file content.
ja: ログファイルの内容を消去できません。

en: Check autoloaded options and spot heavy offenders. Then flip autoload on/off as needed.
ja: 自動読み込みされるオプションを確認し、負荷の高いものを特定します。必要に応じてオートロードのオン/オフを切り替えます。

en: Check license status
ja: ライセンスステータスの確認

en: Choose the method used for database cleanup operations. SQL offers direct database manipulation, while Native uses WordPress functions.
ja: データベースクリーンアップ操作に使用する方法を選択してください。SQLは直接データベースを操作し、ネイティブはWordPress関数を使用します。

en: Clean %d selected items?
ja: 選択した %d 個の項目をクリーンアップしますか？

en: Clean all %s?
ja: すべての %s をクリーンアップしますか？

en: Clean up
ja: クリーンアップ

en: Cleanup completed successfully!
ja: クリーンアップが正常に完了しました！

en: Cleanup events log for:
ja: クリーンアップイベントログ:

en: Cleanup method
ja: クリーンアップ方法

en: Clear
ja: 消去

en: Clear events log anytime you want
ja: いつでもイベントログを消去可能

en: Clear log
ja: ログを消去

en: Clear the log?
ja: ログを消去しますか？

en: Clear these events log?
ja: これらのイベントログを消去しますか？

en: Cleared successfully!
ja: 正常に消去されました！

en: Close
ja: 閉じる

en: Collapse sidebar
ja: サイドバーを折りたたむ

en: Collecting PHP files to scan
ja: スキャンする PHP ファイルを収集中

en: Collecting files
ja: ファイルを収集中

en: Collecting the PHP files to be scanned. This process may take some time, depending on the number of plugin and theme files you have.
ja: スキャンする PHP ファイルを収集しています。このプロセスには、プラグインやテーマのファイルの数に応じて時間がかかる場合があります。

en: Columns
ja: 列

en: Comments
ja: コメント

en: Complete activity timeline
ja: 完全なアクティビティタイムライン

en: Completed actions
ja: 完了済みアクション

en: Completed logs
ja: 完了済みログ

en: Completed successfully!
ja: 正常に完了しました！

en: Configure performance-related settings for database cleanup operations and optimization.
ja: データベースのクリーンアップ操作と最適化に関するパフォーマンス設定を構成します。

en: Confirm
ja: 確認

en: Contact us
ja: お問い合わせ

en: Contact us for personalized assistance
ja: 個別サポートのためにお問い合わせください

en: Content
ja: 内容

en: Contribute corrections
ja: 修正を投稿

en: Copied
ja: コピーしました

en: Copy
ja: コピー

en: Count
ja: 数

en: Create as many automation tasks as you need.
ja: 必要な数だけ自動化タスクを作成できます。

en: Create scheduled tasks
ja: スケジュールタスクの作成

en: Create task
ja: タスクを作成

en: Created successfully!
ja: 正常に作成されました！

en: Created:
ja: 作成日時:

en: Credits reset in:
ja: クレジットのリセットまで:

en: Credits used today:
ja: 本日使用されたクレジット:

en: Cron jobs
ja: Cron ジョブ

en: Cross-check your items with a curated cloud database for improved ownership accuracy.
ja: 精選されたクラウドデータベースと項目をクロスチェックし、所有権の精度を向上させます。

en: Custom date range filtering
ja: カスタム日付範囲フィルタリング

en: DB analytics
ja: DB分析

en: DB size (MB)
ja: DB サイズ (MB)

en: Daily
ja: 日次

en: Daily credit balance for enhancing local scan accuracy via remote server analysis. Each credit enables one request to improve detection of tables, options, and other elements linked to specific plugins and themes.
ja: リモートサーバー分析を通じてローカルスキャンの精度を向上させるための日次クレジット残高です。各クレジットにより、特定のプラグインやテーマにリンクされたテーブル、オプション、その他の要素の検出を改善するためのリクエストを1回行うことができます。

en: Database
ja: データベース

en: Database analytics overview
ja: データベース分析の概要

en: Database rows batches
ja: データベース行バッチ

en: Database size
ja: データベースサイズ

en: Database size chart
ja: データベースサイズチャート

en: Date
ja: 日付

en: Date (UTC)
ja: 日時 (UTC)

en: Days
ja: 日

en: Deactivate license
ja: ライセンスを無効化

en: Deactivation
ja: 無効化

en: Delete
ja: 削除

en: Delete %d item? | Delete %d items?
ja[0]: %d 個の項目を削除しますか？

en: Delete all data from a table without deleting the table itself.
ja: テーブル自体を削除せずに、テーブルからすべてのデータを削除します。

en: Delete task?
ja: タスクを削除しますか？

en: Delete the selected items.
ja: 選択した項目を削除します。

en: Delete the table with all its data.
ja: テーブルとそのすべてのデータを削除します。

en: Deleted successfully!
ja: 正常に削除されました！

en: Designed for networks, manage cleanup across sites.
ja: サイトネットワーク向けに設計されており、サイト全体のクリーンアップを管理します。

en: Detailed tasks events logging
ja: タスクイベントの詳細ログ

en: Direct SQL queries
ja: 直接SQLクエリ

en: Disabled
ja: 無効

en: Dismiss
ja: 非表示

en: Docs
ja: ドキュメント

en: Don't assign to any category
ja: どのカテゴリーにも割り当てない

en: Don't forget to make a backup of your database first!
ja: 最初にデータベースのバックアップを作成することを忘れないでください！

en: Done!
ja: 完了！

en: Download file
ja: ファイルをダウンロード

en: Drop-ins
ja: ドロップイン

en: Duplicated
ja: 重複

en: Duplicated comment meta
ja: 重複したコメントメタ

en: Duplicated commentmeta
ja: 重複したコメントメタ

en: Duplicated post meta
ja: 重複した投稿メタ

en: Duplicated postmeta
ja: 重複した投稿メタ

en: Duplicated term meta
ja: 重複したタームメタ

en: Duplicated termmeta
ja: 重複したタームメタ

en: Duplicated user meta
ja: 重複したユーザーメタ

en: Duplicated usermeta
ja: 重複したユーザーメタ

en: Edit
ja: 編集

en: Edit -Belongs to-
ja: -所属- を編集

en: Edit scan result
ja: スキャン結果を編集

en: Edited:
ja: 編集日時:

en: Empty
ja: 空にする

en: Empty %d table? | Empty %d tables?
ja[0]: %d 個のテーブルを空にしますか？

en: Empty rows
ja: 行を空にする

en: Empty!
ja: 空です！

en: Enable addons activity
ja: アドオンアクティビティを有効化

en: Enable analytics
ja: 分析を有効化

en: Enter number
ja: 数値を入力

en: Error!
ja: エラー！

en: Errors log
ja: エラーログ

en: Events log
ja: イベントログ

en: Events will appear here when the task runs.
ja: タスクが実行されると、ここにイベントが表示されます。

en: Every %s
ja: %s ごと

en: Exact match
ja: 完全一致

en: Exact match scan
ja: 完全一致スキャン

en: Executed %s
ja: %s に実行

en: Execution logs for scheduled tasks
ja: スケジュールタスクの実行ログ

en: Expand sidebar
ja: サイドバーを展開

en: Expiration date
ja: 有効期限

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Expired at
ja: 有効期限

en: Expired transients
ja: 期限切れのTransient

en: Expires at:
ja: 有効期限:

en: FAQ
ja: よくある質問

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed actions
ja: 失敗したアクション

en: Failed logs
ja: 失敗したログ

en: Failed to dismiss the notification.
ja: 通知を非表示にできませんでした。

en: Failed to get the file content.
ja: ファイルの内容を取得できませんでした。

en: Features
ja: 機能

en: File content chunks
ja: ファイルコンテンツチャンク

en: File content chunks (in KB)
ja: ファイルコンテンツチャンク (KB)

en: File line batches
ja: ファイル行バッチ

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter items by name patterns, metadata, and precise criteria.
ja: 名前パターン、メタデータ、および正確な基準で項目をフィルタリングします。

en: Find answers to common questions
ja: よくある質問への回答を探す

en: For any remaining items from the previous step, the scan will attempt to find partial matches for items names.
ja: 前のステップで残った項目について、スキャンは項目名の部分一致を検索しようとします。

en: For technical reasons, all automation tasks imported from the previous version have been paused. Please review your tasks and reactivate those you wish to continue using.
ja: 技術的な理由により、以前のバージョンからインポートされたすべての自動化タスクは一時停止されています。タスクを確認し、使用を継続したいものを再度有効化してください。

en: Forced timeouts occurred:
ja: 強制タイムアウト発生:

en: Found in
ja: 場所

en: Free
ja: 無料版

en: Free Plan
ja: 無料プラン

en: Frequency
ja: 頻度

en: Frequency:
ja: 頻度:

[ctx: Friendly date and time format (e.g. December 10, 2025 3:45 PM)]
en: F j, Y g:i A
ja: Y年n月j日 G:i

[ctx: Friendly date format (e.g. December 10, 2025)]
en: F j, Y
ja: Y年n月j日

en: From
ja: 開始

en: Full
ja: 完全

en: General cleanup
ja: 一般クリーンアップ

en: Generated on:
ja: 生成日時:

en: Get expert assistance and early access to new features.
ja: 専門家のサポートや新機能への早期アクセスを利用できます。

en: Get help with technical issues, billing ...
ja: 技術的な問題や請求に関するサポートを受ける...

en: Get started by creating your first automated cleaning task.
ja: 最初の自動クリーニングタスクを作成して始めましょう。

en: Go to automation
ja: 自動化へ移動

en: Go to settings
ja: 設定へ移動

en: Has action
ja: アクションあり

en: Help
ja: ヘルプ

en: Here are the results of your data import
ja: データのインポート結果はこちらです

en: Hide filters
ja: フィルターを非表示

en: Hide scan process details
ja: スキャンプロセスの詳細を非表示

en: Hide/show tabs
ja: タブの表示/非表示

en: Home URL
ja: ホーム URL

en: Hook
ja: フック

en: I already did
ja: すでに評価しました

en: If enabled, the plugin will list every table in your database, including those with invalid prefix, typically belonging to other WordPress installations or unrelated projects. If you're unsure, keep this option disabled.
ja: 有効にすると、プラグインはデータベース内のすべてのテーブルを一覧表示します。これには、通常、他の WordPress インストールや無関係なプロジェクトに属する無効なプレフィックスを持つテーブルも含まれます。確信がない場合は、このオプションを無効のままにしてください。

en: If enabled, the plugin will run a daily task to analyze your database and tables locally, so you can view relevant statistics in the plugin dashboard.
ja: 有効にすると、プラグインは日次タスクを実行してデータベースとテーブルをローカルで分析し、プラグインダッシュボードで関連する統計を表示できるようになります。

en: If enabled, the plugin will track the activity of your plugins/themes when they get activated, deactivated or uninstalled. Providing a complete history of your addons activity.
ja: 有効にすると、プラグインはプラグイン/テーマの有効化、無効化、またはアンインストール時のアクティビティを追跡します。これにより、アドオンアクティビティの完全な履歴が提供されます。

en: If you need more activations, you can upgrade by paying the difference between plans.
ja: さらに多くの有効化が必要な場合は、プランの差額を支払うことでアップグレードできます。

en: Import Keep Last
ja: 保持設定をインポート

en: Import all your automation tasks and schedules.
ja: すべての自動化タスクとスケジュールをインポートします。

en: Import completed
ja: インポート完了

en: Import data from previous version
ja: 以前のバージョンからデータをインポート

en: Import manual corrections
ja: 手動修正をインポート

en: Import tasks
ja: タスクをインポート

en: Import your custom manual corrections you made in the previous version
ja: 以前のバージョンで行ったカスタム手動修正をインポートします

en: In
ja: 残り

en: In premium
ja: プレミアム機能

en: Inactive
ja: 無効

en: Inactive plugins
ja: 無効なプラグイン

en: Indicates whether a transient is autoloaded or not. Values to autoload are: yes, on, auto, auto-on. Values to not autoload are: no, off, auto-off
ja: Transient が自動読み込みされるかどうかを示します。自動読み込みの値: yes, on, auto, auto-on。自動読み込みしない値: no, off, auto-off

en: Indicates whether an option is autoloaded or not. Values to autoload are: yes, on, auto, auto-on. Values to not autoload are: no, off, auto-off
ja: オプションが自動読み込みされるかどうかを示します。自動読み込みの値: yes, on, auto, auto-on。自動読み込みしない値: no, off, auto-off

en: Indicates whether an transient is autoloaded or not. Values to autoload are: yes, on, auto, auto-on. Values to not autoload are: no, off, auto-off
ja: Transientが自動読み込みされるかどうかを示します。自動読み込みの値: yes, on, auto, auto-on。自動読み込みしない値: no, off, auto-off

en: Individual or multiple table selection
ja: 単一または複数のテーブル選択

en: Info & logs
ja: 情報とログ

en: Info!
ja: 情報！

en: Info: the remote scan is taking more than expected!
ja: 情報: リモートスキャンに予想以上の時間がかかっています！

en: Inspect revisions, unused post meta, and other items with full context prior to deletion.
ja: 削除する前に、リビジョン、未使用の投稿メタ、その他の項目を完全なコンテキストで検査します。

en: Installed
ja: インストール済み

en: Installed on
ja: インストール日

en: Interval
ja: 間隔

en: Interval (secs)
ja: 間隔 (秒)

en: Invalid
ja: 無効

en: Invalid item ID
ja: 無効な項目 ID

en: Invalid license key.
ja: 無効なライセンスキーです。

en: Invalid or empty system information
ja: システム情報が無効または空です

en: Invalid prefix
ja: 無効なプレフィックス

en: Invalid table prefix!
ja: 無効なテーブルプレフィックスです！

en: Item name mismatch
ja: 項目名の不一致

en: Items
ja: 項目

en: Items below are duplicate post meta entries. You can safely delete them, as the original entries will be preserved automatically.
ja: 以下の項目は重複した投稿メタエントリです。元のエントリは自動的に保持されるため、安全に削除できます。

en: Items below are duplicate user meta entries. You can safely delete them, as the original entries will be preserved automatically.
ja: 以下の項目は重複したユーザーメタエントリです。元のエントリは自動的に保持されるため、安全に削除できます。

en: Items below are unused post meta (linked to missing posts). You can safely delete them.
ja: 以下の項目は未使用の投稿メタ (存在しない投稿にリンク) です。安全に削除できます。

en: Items below are unused user meta (linked to missing users). You can safely delete them.
ja: 以下の項目は未使用のユーザーメタ (存在しないユーザーにリンク) です。安全に削除できます。

en: Items below exceed 150KB, which is considered large! Please review them.
ja: 以下の項目は 150KB を超えており、サイズが大きいと考えられます！確認してください。

en: Items below have invalid prefixes, indicating they likely originate from other WordPress installations or unrelated projects.
ja: 以下の項目には無効なプレフィックスがあり、他の WordPress インストールや無関係なプロジェクトに由来する可能性が高いことを示しています。

en: Items below have not been scanned yet. Click the button above to scan them and identify their associated plugin or theme.
ja: 以下の項目はまだスキャンされていません。上のボタンをクリックしてスキャンし、関連するプラグインまたはテーマを特定してください。

en: Items below seem to be orphaned. However, please ensure you only delete entries you are certain are safe to remove.
ja: 以下の項目は孤立しているようです。ただし、削除しても安全であると確信できるエントリのみを削除するようにしてください。

en: Items per page
ja: 1ページあたりの項目数

en: Items to clean
ja: クリーンアップする項目

en: Items to clean:
ja: クリーンアップ項目:

en: Items to scan
ja: スキャンする項目

en: Items will not be assigned to any plugin/theme and will be marked as 'not scanned'
ja: 項目はどのプラグイン/テーマにも割り当てられず、「未スキャン」としてマークされます

en: Keep Last
ja: 直近の項目を保持

en: Keep data from the last X days from being displayed or cleaned. The plugin will only show and clean data older than the number of days or items you specify.
ja: 過去 X 日間のデータを表示またはクリーンアップから除外して保持します。プラグインは、指定した日数または項目数より古いデータのみを表示およびクリーンアップします。

en: Keep last
ja: 直近の項目を保持

en: Keep the last N items per post or entity and delete the rest.
ja: 投稿またはエンティティごとに最後の N 個の項目を保持し、残りを削除します。

en: Keep the last X items for each parent (e.g., the last 5 revisions per post). If an item has no parent, keep the last X items globally.
ja: 各親ごとに最新の X 項目を保持します (例: 投稿ごとに最新の 5 つのリビジョン)。項目に親がない場合は、全体で最新の X 項目を保持します。

en: Keep the latest items per day and delete older ones.
ja: 日付ごとに最新の項目を保持し、古いものを削除します。

en: Known plugins using this item
ja: この項目を使用している既知のプラグイン

en: Known themes using this item
ja: この項目を使用している既知のテーマ

en: Language
ja: 言語

en: Last 30 days
ja: 過去30日間

en: Last 7 days
ja: 過去7日間

en: Last 90 days
ja: 過去90日間

en: Last analytics execution failed on:
ja: 最後の分析実行失敗日時:

en: Last analytics execution was successful on:
ja: 最後の分析実行成功日時:

en: Last failed addons activity execution
ja: 最終失敗アドオンアクティビティ実行

en: Last failed analytics execution
ja: 最終失敗アナリティクス実行

en: Last refresh:
ja: 最終更新:

en: Last run:
ja: 最終実行:

en: Last successful addons activity execution
ja: 最終成功アドオンアクティビティ実行

en: Last successful analytics execution
ja: 最終成功アナリティクス実行

en: Learn more about Premium features
ja: プレミアム機能の詳細

en: Left sidebar menu
ja: 左サイドバーメニュー

en: Less accurate
ja: 精度低

en: Less filters
ja: フィルターを減らす

en: License
ja: ライセンス

en: License activated successfully.
ja: ライセンスが正常に有効化されました。

en: License check completed.
ja: ライセンス確認が完了しました。

en: License deactivated successfully.
ja: ライセンスが正常に無効化されました。

[ctx: License expiration date format (e.g. December 10, 2025)]
en: F j, Y
ja: Y年n月j日

en: License expiry/renewal
ja: ライセンス有効期限/更新

en: License key
ja: ライセンスキー

en: License plan
ja: ライセンスプラン

en: License status
ja: ライセンスステータス

en: Lifetime
ja: ライフタイム

en: Limited
ja: 制限あり

en: Loading ...
ja: 読み込み中 ...

en: Loading data...
ja: データを読み込んでいます...

en: Loading settings...
ja: 設定を読み込んでいます...

en: Local & remote scan
ja: ローカル＆リモートスキャン

en: Local scan
ja: ローカルスキャン

en: Local scan only
ja: ローカルスキャンのみ

en: Local time
ja: 現地時間

en: Log ID
ja: ログ ID

en: Log date (UTC)
ja: ログ日時 (UTC)

en: Lost space
ja: 無駄なスペース

en: Manage and deeply clean Tables, Options, Post Meta, User Meta, Transients, and Cron Jobs.
ja: テーブル、オプション、投稿メタ、ユーザーメタ、トランジェント、Cronジョブを管理し、詳細にクリーンアップします。

en: Manage your license from this section.
ja: このセクションからライセンスを管理します。

en: Manual corrections
ja: 手動修正

en: Many Premium Features
ja: 多くのプレミアム機能

en: Max execution time
ja: 最大実行時間

en: Max retries reached
ja: 最大再試行回数に達しました

en: Maybe Later
ja: 後で

en: Memory Limit
ja: メモリ制限 (Memory Limit)

en: Memory limit
ja: メモリ制限

en: Menu placement
ja: メニューの配置

en: Message
ja: メッセージ

en: Meta / relations
ja: メタ情報 / リレーション

en: Meta key
ja: メタキー

en: Meta value
ja: メタ値

en: Monitor per-table size and row count trends to spot issues early.
ja: テーブルごとのサイズと行数の傾向を監視し、問題を早期に発見します。

en: Monthly
ja: 月次

en: More accurate
ja: より正確

en: More filters
ja: フィルターを増やす

en: More info
ja: 詳細情報

en: Multisite
ja: マルチサイト

en: Multisite support
ja: マルチサイトサポート

en: Multisite: filter by site
ja: マルチサイト: サイトで絞り込み

en: Must-use plugins
ja: 必須プラグイン (Must-use)

en: My account
ja: マイアカウント

en: MySQL version
ja: MySQL バージョン

en: Name
ja: 名前

en: Name & start date are required
ja: 名前と開始日は必須です

en: Name not found!
ja: 名前が見つかりません！

en: Name:
ja: 名前:

en: Native WP functions
ja: ネイティブWP関数

en: Network active plugins
ja: ネットワーク有効化プラグイン

en: Network admin menu
ja: サイトネットワーク管理メニュー

en: Never expires
ja: 無期限

en: New automated task
ja: 新規自動化タスク

en: Next run
ja: 次回実行

en: Next run:
ja: 次回実行:

en: No
ja: いいえ

en: No action selected!
ja: アクションが選択されていません！

en: No activity found for the applied filters. Try different filters.
ja: 適用されたフィルターに一致するアクティビティは見つかりませんでした。別のフィルターを試してください。

en: No activity found!
ja: アクティビティが見つかりません！

en: No data available
ja: データがありません

en: No data available!
ja: データがありません！

en: No data found
ja: データが見つかりません

en: No data to import. You can uninstall the previous version(s)
ja: インポートするデータはありません。以前のバージョンをアンインストールできます

en: No events recorded
ja: イベントは記録されていません

en: No items are kept with this configuration.
ja: この設定では項目は保持されません。

en: No items selected!
ja: 項目が選択されていません！

en: No license key found to check.
ja: 確認するライセンスキーが見つかりません。

en: No operations selected yet
ja: 操作がまだ選択されていません

en: No tables match your search.
ja: 検索条件に一致するテーブルはありません。

en: No tasks found!
ja: タスクが見つかりません！

en: No, not good enough
ja: いいえ、まだ十分ではありません

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Not scanned
ja: 未スキャン

en: Not scanned yet!
ja: まだスキャンされていません！

en: Not supported
ja: サポートされていません

en: Not supported!
ja: サポートされていません！

en: Note:
ja: 注:

en: Note: Analytics data is refreshed every 24 hours.
ja: 注: 分析データは24時間ごとに更新されます。

en: Object ID
ja: オブジェクト ID

en: Ok, you deserved it
ja: OK、評価します

en: Once
ja: 1回

en: Once cleaned, this action cannot be undone!
ja: クリーンアップを実行すると、この操作は元に戻せません！

en: Once daily
ja: 1日1回

en: Once deleted, this action cannot be undone!
ja: 削除すると、この操作は元に戻せません！

en: Once emptied, this action cannot be undone!
ja: 空にすると、この操作は元に戻せません！

en: Once hourly
ja: 1時間に1回

en: Once monthly
ja: 月に1回

en: Once weekly
ja: 週に1回

en: Once you activate, deactivate or uninstall addons, they will appear here.
ja: アドオンを有効化、無効化、またはアンインストールすると、ここに表示されます。

en: Optimize
ja: 最適化

en: Optimize tables
ja: テーブルの最適化

en: Option name
ja: オプション名

en: Options
ja: オプション

en: Orphan
ja: 孤立

en: Orphan logs
ja: 孤立したログ

en: Orphans
ja: 孤立項目

en: Other settings
ja: その他の設定

en: Other settings to configure the plugin behavior.
ja: プラグインの動作を構成するためのその他の設定です。

en: Overhead
ja: オーバーヘッド

en: Override manual corrections?
ja: 手動修正を上書きしますか？

en: Overview
ja: 概要

en: PHP version
ja: PHP バージョン

en: Parent theme
ja: 親テーマ

en: Partial match
ja: 部分一致

en: Partial match scan
ja: 部分一致スキャン

en: Partially successful
ja: 一部成功

en: Paused
ja: 停止中

en: Paused Tasks
ja: 停止中のタスク

en: Performance settings
ja: パフォーマンス設定

en: Pingbacks
ja: ピンバック

en: Places the plugin menu on the left side of your WP Admin
ja: WP 管理画面の左側にプラグインメニューを配置します

en: Places the plugin menu on the left side of your WP Network Admin.
ja: WP サイトネットワーク管理の左側にプラグインメニューを配置します。

en: Places the plugin menu under the WP Tools menu
ja: WP ツールメニューの下にプラグインメニューを配置します

en: Please activate your license key to receive plugin updates.
ja: プラグインの更新を受け取るには、ライセンスキーを有効化してください。

en: Please ensure that the CPU usage settings respect the indicated min and max acceptable values.
ja: CPU使用率の設定が、指定された最小および最大許容値を満たしていることを確認してください。

en: Please ensure that the scan settings respect the indicated min and max acceptable values.
ja: スキャン設定が、指定された最小および最大許容値を満たしていることを確認してください。

en: Please enter a valid number
ja: 有効な数値を入力してください

en: Please enter valid numbers for the performance settings
ja: パフォーマンス設定に有効な数値を入力してください

en: Please enter valid numbers for the scan settings
ja: スキャン設定に有効な数値を入力してください

en: Please select a table!
ja: テーブルを選択してください！

en: Please select an action to apply!
ja: 適用するアクションを選択してください！

en: Please select at least one item to apply the action!
ja: アクションを適用するには、少なくとも1つの項目を選択してください！

en: Please select valid start and end dates.
ja: 有効な開始日と終了日を選択してください。

en: Please upgrade WordPress to %s or higher to use the plugin without issues.
ja: プラグインを問題なく使用するには、WordPress を %s 以上にアップグレードしてください。

en: Please upgrade your PHP to %s or higher to use the plugin without issues.
ja: プラグインを問題なく使用するには、PHP を %s 以上にアップグレードしてください。

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugins cron jobs
ja: プラグインの Cron ジョブ

en: Plugins items
ja: プラグインの項目

en: Plugins meta
ja: プラグインのメタ

en: Plugins options
ja: プラグインのオプション

en: Plugins tables
ja: プラグインのテーブル

en: Plugins transients
ja: プラグインのトランジェント

en: Post ID
ja: 投稿 ID

en: Post Max Size
ja: 最大投稿サイズ (Post Max Size)

en: Post meta
ja: 投稿メタ

en: Posts
ja: 投稿

en: Pre-sale Question
ja: 購入前の質問

en: Prefix status
ja: プレフィックスステータス

en: Premium
ja: プレミアム版

en: Premium Features Selected
ja: プレミアム機能が選択されています

en: Premium items (won't be cleaned)
ja: プレミアム項目 (クリーンアップされません)

en: Premium only
ja: プレミアムのみ

en: Preparing items to scan
ja: スキャン項目の準備中

en: Preparing local scan results
ja: ローカルスキャン結果の準備中

en: Preserve items from the last X days from being cleaned.
ja: 過去 X 日間の項目をクリーンアップから保護します。

en: Preserve your -Keep Last- settings and configurations
ja: 「直近の項目を保持」の設定と構成を保持します

en: Preview before you clean
ja: クリーンアップ前のプレビュー

en: Priority Support
ja: 優先サポート

en: Priority email support
ja: 優先メールサポート

en: Priority support
ja: 優先サポート

en: Proceed
ja: 続行

en: Processing ...
ja: 処理中...

en: Processing, please wait...
ja: 処理中です。お待ちください...

en: Quick ranges
ja: 期間設定

en: Quickly locate items to clean, optimize, or manage with preset filters.
ja: プリセットフィルターを使用して、クリーンアップ、最適化、または管理する項目をすばやく見つけます。

en: Raw data
ja: 生データ

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Recommended
ja: 推奨

en: Reduce CPU usage
ja: CPU使用率を削減

en: Refresh
ja: 更新

en: Refresh analytics
ja: 分析を更新

en: Refresh data
ja: データを更新

en: Refresh info
ja: 情報を更新

en: Refreshing ..
ja: 更新中..

en: Refreshing...
ja: 更新中...

en: Regex scan (skipped)
ja: 正規表現スキャン (スキップ)

en: Remind me later
ja: 後で通知する

en: Remote SmartScan™
ja: リモート SmartScan™

en: Remote scan
ja: リモートスキャン

en: Remote scan credits
ja: リモートスキャンクレジット

en: Repair
ja: 修復

en: Repair a possibly corrupted table (for certain storage engines only).
ja: 破損している可能性のあるテーブルを修復します (特定のストレージエンジンのみ)。

en: Repair tables
ja: テーブルの修復

en: Request failed
ja: リクエスト失敗

en: Requesting remote scan
ja: リモートスキャンをリクエスト中

en: Reset filters
ja: フィルターをリセット

en: Retention by count
ja: 数による保持

en: Retention by date
ja: 日付による保持

en: Retry
ja: 再試行

en: Retry sending the request
ja: リクエスト送信を再試行

en: Retrying...
ja: 再試行中...

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Revisions, Auto drafts, unused postmeta, unused usermeta, expired transients, and more.
ja: リビジョン、自動下書き、未使用の投稿メタ、未使用のユーザーメタ、期限切れのトランジェントなど。

en: Rows
ja: 行

en: Run cleanup
ja: クリーンアップを実行

en: Run selected cleanups
ja: 選択したクリーンアップを実行

en: Running now
ja: 実行中

en: Runs in %s
ja: あと %s で実行

en: Save
ja: 保存

en: Save settings
ja: 設定を保存

en: Saving...
ja: 保存中...

en: Scan
ja: スキャン

en: Scan completed
ja: スキャン完了

en: Scan details
ja: スキャン詳細

en: Scan in progress
ja: スキャン進行中

en: Scan max execution time
ja: スキャン最大実行時間

en: Scan options, tables, post meta, and more to identify their plugin/theme owners and detect orphans.
ja: オプション、テーブル、投稿メタなどをスキャンして、所有するプラグイン/テーマを特定し、孤立した項目を検出します。

en: Scan progress
ja: スキャンの進行状況

en: Scan settings
ja: スキャン設定

en: Scan started
ja: スキャン開始

en: Scan stopped
ja: スキャン停止

en: Scan timeout occurred!
ja: スキャンタイムアウトが発生しました！

en: Scan type
ja: スキャンタイプ

en: Scheduled at (UTC)
ja: スケジュール (UTC)

en: Search and filter activities
ja: アクティビティの検索とフィルタリング

en: Search for
ja: 検索

en: Search in
ja: 検索対象

en: Search...
ja: 検索...

en: Security check failed! Invalid nonce.
ja: セキュリティチェックに失敗しました！無効な nonce です。

en: See exactly tables added/deleted
ja: 追加/削除されたテーブルを正確に確認

en: See what was cleaned and when
ja: いつ何がクリーンアップされたかを確認

en: See when an addon was activated or removed
ja: アドオンがいつ有効化または削除されたかを確認

en: See when plugins are activated, deactivated, or uninstalled, then filter the timeline.
ja: プラグインがいつ有効化、無効化、またはアンインストールされたかを確認し、タイムラインをフィルタリングします。

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select a plugin
ja: プラグインを選択

en: Select a theme
ja: テーマを選択

en: Select actions to do
ja: 実行するアクションを選択

en: Select items to clean
ja: クリーンアップする項目を選択

en: Select items…
ja: 項目を選択...

en: Select one or more tables to view analytics.
ja: 分析を表示するには、1つ以上のテーブルを選択してください。

en: Select tables ...
ja: テーブルを選択...

en: Select the items you want to import or actions to perform
ja: インポートする項目または実行するアクションを選択してください

en: Select the scan configuration
ja: スキャン構成を選択

en: Select where to display the plugin menu.
ja: プラグインメニューを表示する場所を選択します。

en: Select which tabs to hide or show in the plugin menu.
ja: プラグインメニューで表示または非表示にするタブを選択します。

en: Selected
ja: 選択済み

en: Selected options cannot be deleted because they belong to WordPress.
ja: 選択されたオプションはWordPressに属しているため、削除できません。

en: Selected tables cannot be deleted because they belong to WordPress.
ja: 選択されたテーブルはWordPressに属しているため、削除できません。

en: Send corrections to server
ja: 修正をサーバーに送信

en: Send this correction anonymously to the plugin server?
ja: この修正を匿名でプラグインサーバーに送信しますか？

en: Server
ja: サーバー

en: Server is under maintenance. Please retry again after few minutes
ja: サーバーはメンテナンス中です。数分後に再試行してください

en: Set autoload to No
ja: オートロードを「いいえ」に設定

en: Set autoload to Yes
ja: オートロードを「はい」に設定

en: Setting autoload to No can improve the performance of your website by reducing the number of options loaded on each page.
ja: オートロードを「いいえ」に設定すると、各ページで読み込まれるオプションの数が減り、サイトのパフォーマンスが向上する可能性があります。

en: Setting autoload to No can improve the performance of your website by reducing the number of transients loaded on each page.
ja: オートロードを「いいえ」に設定すると、各ページで読み込まれるTransientの数が減り、サイトのパフォーマンスが向上する可能性があります。

en: Setting autoload to Yes can decrease the performance of your website if you have a lot of options set to autoload.
ja: 多くのオプションが自動読み込みに設定されている場合、オートロードを「はい」に設定すると、サイトのパフォーマンスが低下する可能性があります。

en: Setting autoload to Yes can decrease the performance of your website if you have a lot of transients set to autoload.
ja: 多くのTransientが自動読み込みに設定されている場合、オートロードを「はい」に設定すると、サイトのパフォーマンスが低下する可能性があります。

en: Settings
ja: 設定

en: Show balance
ja: 残高を表示

en: Show filters
ja: フィルターを表示

en: Show formatted value
ja: フォーマットされた値を表示

en: Show manual corrections only
ja: 手動修正のみを表示

en: Show original value
ja: 元の値を表示

en: Show tables with invalid prefix
ja: 無効なプレフィックスを持つテーブルを表示

en: Site
ja: サイト

en: Site URL
ja: サイト URL

en: Site inactive
ja: サイトが無効

en: Sites
ja: サイト

en: Size
ja: サイズ

en: Size big than
ja: サイズがこれより大きい

en: Skip the queue and get help from the developers faster.
ja: 待ち時間を短縮し、開発者から迅速にサポートを受けられます。

en: Spam comments
ja: スパムコメント

en: Specifies the duration (in milliseconds) for which the plugin can utilize the CPU before pausing. Try decreasing this value if you notice performance issues during scans, especially on shared hosting environments.
ja: プラグインが一時停止する前に CPU を利用できる期間 (ミリ秒単位) を指定します。スキャン中にパフォーマンスの問題が発生する場合、特に共有ホスティング環境では、この値を減らしてみてください。

en: Specifies the duration (in milliseconds) for which the plugin pauses to allow other processes to utilize the CPU. Try increasing this value if you notice performance issues during scans, especially on shared hosting environments.
ja: 他のプロセスが CPU を利用できるようにプラグインが一時停止する期間 (ミリ秒単位) を指定します。スキャン中にパフォーマンスの問題が発生する場合、特に共有ホスティング環境では、この値を増やしてみてください。

en: Specifies the maximum execution time for scan operations in seconds. Adjusting this value can help prevent long-running scans from causing timeout issues. Default is 0, which means the plugin will decide the best value.
ja: スキャン操作の最大実行時間を秒単位で指定します。この値を調整すると、長時間実行されるスキャンによるタイムアウトの問題を防ぐのに役立ちます。デフォルトは 0 で、プラグインが最適な値を決定します。

en: Specifies the number of lines to process in each batch when reading files. Adjusting this value can help optimize performance and memory usage.
ja: ファイルを読み込む際に各バッチで処理する行数を指定します。この値を調整すると、パフォーマンスとメモリ使用量の最適化に役立ちます。

en: Specifies the number of rows to process in each batch when reading database tables. Reducing this value can help optimize performance and memory usage when dealing with large tables.
ja: データベーステーブルを読み取る際に、各バッチで処理する行数を指定します。この値を減らすことで、大きなテーブルを扱う際のパフォーマンスとメモリ使用量を最適化できます。

en: Specifies the size (in kilobytes) of the content chunk read from a file in each iteration. Reducing this value may help prevent memory issues when processing large files.
ja: 各反復でファイルから読み込まれるコンテンツチャンクのサイズ (キロバイト単位) を指定します。この値を減らすと、大きなファイルを処理する際のメモリの問題を防ぐのに役立つ場合があります。

en: Standard plan
ja: スタンダードプラン

en: Start a scan for cron jobs
ja: Cron ジョブのスキャンを開始

en: Start a scan for options
ja: オプションのスキャンを開始

en: Start a scan for post meta
ja: 投稿メタのスキャンを開始

en: Start a scan for tables
ja: テーブルのスキャンを開始

en: Start a scan for transients
ja: Transient のスキャンを開始

en: Start a scan for user meta
ja: ユーザーメタのスキャンを開始

en: Start date cannot be after end date.
ja: 開始日を終了日より後にすることはできません。

en: Start date:
ja: 開始日:

en: Start the scan
ja: スキャンを開始

en: Start time
ja: 開始時間

en: Starter plan
ja: スタータープラン

en: Status
ja: ステータス

en: Step 1
ja: ステップ 1

en: Step 2
ja: ステップ 2

en: Step 3
ja: ステップ 3

en: Step 4
ja: ステップ 4

en: Stop the scan
ja: スキャンを停止

en: Stopping scan...
ja: スキャンを停止中...

en: Submenu under tools
ja: ツール下のサブメニュー

en: Submit your verified corrections to improve global scan accuracy.
ja: 確認済みの修正を送信して、全体のスキャン精度を向上させます。

en: Success!
ja: 成功！

en: Successful
ja: 成功

en: Successfully saved!
ja: 正常に保存されました！

en: Summary
ja: 概要

en: Support
ja: サポート

en: Supported
ja: サポートされています

en: System info
ja: システム情報

en: Table name
ja: テーブル名

en: Table size
ja: テーブルサイズ

en: Table status
ja: テーブルステータス

en: Tables
ja: テーブル

en: Tables added
ja: 追加されたテーブル

en: Tables added on:
ja: テーブル追加日:

en: Tables analytics
ja: テーブル分析

en: Tables count
ja: テーブル数

en: Tables count chart
ja: テーブル数チャート

en: Tables deleted
ja: 削除されたテーブル

en: Tables deleted on:
ja: テーブル削除日:

en: Tables growth analytics
ja: テーブル増加分析

en: Tables size charts
ja: テーブルサイズチャート

en: Target specific sub-sites when reviewing or cleaning data.
ja: データの確認またはクリーンアップ時に、特定のサブサイトを対象にします。

en: Task name
ja: タスク名

en: Task to delete: %s
ja: 削除するタスク: %s

en: Term ID
ja: ターム ID

en: Term order
ja: ターム順序

en: Term taxonomy ID
ja: タームタクソノミー ID

en: The Free and old Pro versions can be uninstalled since you are using the newest Premium version
ja: 最新のプレミアムバージョンを使用しているため、無料版および古い Pro 版はアンインストールできます

en: The Free version can be uninstalled since you are using the Premium version
ja: プレミアムバージョンを使用しているため、無料版はアンインストールできます

en: The Log file is not readable or does not exist.
ja: ログファイルが読み取れないか、存在しません。

en: The cron jobs below have no registered actions. Review and delete those that are obsolete.
ja: 以下の Cron ジョブには登録されたアクションがありません。確認して、不要なものを削除してください。

en: The following operations are only available in the premium version and will not be cleaned:
ja: 以下の操作はプレミアムバージョンでのみ利用可能であり、クリーンアップされません:

en: The free version of Advanced DB Cleaner has been de-activated since the premium version is active.
ja: プレミアムバージョンが有効化されたため、無料版の Advanced DB Cleaner は無効化されました。

en: The key you entered belongs to a bundle, please use the product specific license key.
ja: 入力されたキーはバンドルに属しています。製品固有のライセンスキーを使用してください。

en: The local scan results will be transmitted to a remote database to enhance the accuracy of results and provide more detailed information about the items. No sensitive data is sent.
ja: ローカルスキャンの結果は、結果の精度を高め、項目に関する詳細情報を提供するためにリモートデータベースに送信されます。機密データは送信されません。

en: The log file cannot be loaded since its size exceeds the limit. You can access it directly via: %s
ja: ログファイルのサイズが制限を超えているため、読み込めません。次のリンクから直接アクセスできます: %s

en: The most advanced Database Cleaner for WordPress. Clean database by deleting orphaned items such as old "revisions", "old drafts", optimize database, and more.
ja: WordPress用の最も高度なデータベースクリーナーです。古い「リビジョン」や「古い下書き」などの孤立した項目を削除してデータベースをクリーンアップし、最適化などを行います。

en: The old Pro version can be uninstalled since you are using the newest Premium version
ja: 最新のプレミアムバージョンを使用しているため、古い Pro 版はアンインストールできます

en: The optimization reorganizes the physical storage of table data to reduce storage space and improve efficiency when accessing the table
ja: 最適化により、テーブルデータの物理ストレージが再編成され、ストレージ容量が削減され、テーブルへのアクセス時の効率が向上します

en: The plugin or theme the item belongs to, determined after running a scan. If uncertain, an estimated likelihood (%) is shown, the higher the percentage, the more likely the item belongs to that plugin/theme.
ja: スキャン実行後に判定された、項目が属するプラグインまたはテーマです。不確実な場合は、推定の可能性（％）が表示されます。パーセンテージが高いほど、その項目がそのプラグイン/テーマに属している可能性が高くなります。

en: The plugin will begin by scanning items against your local files, then it will anonymously send the scan results to a secure remote database for more accurate results.
ja: プラグインはまずローカルファイルに対して項目をスキャンし、その後、より正確な結果を得るためにスキャン結果を匿名で安全なリモートデータベースに送信します。

en: The plugin will only scan your items against your local files; no data will be sent to the remote database.
ja: プラグインはローカルファイルに対してのみ項目をスキャンします。データはリモートデータベースに送信されません。

en: The pro version of Advanced DB Cleaner has been de-activated since the newest premium version is active.
ja: 最新のプレミアムバージョンが有効化されたため、古い Pro 版の Advanced DB Cleaner は無効化されました。

en: The remote database cannot scan such a large number of items. Contact the plugin developer for more information.
ja: リモートデータベースは、このような大量の項目をスキャンできません。詳細については、プラグイン開発者にお問い合わせください。

en: The remote server is being prepared for maintenance. Please try again later.
ja: リモートサーバーはメンテナンスの準備中です。後でもう一度お試しください。

en: The remote server is under maintenance. Please try again later.
ja: リモートサーバーはメンテナンス中です。後でもう一度お試しください。

en: The retention by items is available in the premium version.
ja: 項目数による保持設定はプレミアムバージョンで利用可能です。

en: The scan allows the identification of the plugins or themes to which the items belong.
ja: スキャンにより、項目が属するプラグインまたはテーマを特定できます。

en: The scan cannot start!
ja: スキャンを開始できません！

en: The scan process identifies to which plugin/theme a table, option, or other element belongs. You can customize this process using the scan settings below.
ja: スキャンプロセスは、テーブル、オプション、またはその他の要素がどのプラグイン/テーマに属するかを特定します。以下のスキャン設定を使用して、このプロセスをカスタマイズできます。

en: The scan will attempt to find exact matches for items names in the previously collected files.
ja: スキャンは、以前に収集されたファイル内の項目名と完全に一致するものを検索しようとします。

en: The scan will identify which plugins or themes your items are associated with
ja: スキャンにより、項目が関連付けられているプラグインまたはテーマが特定されます

en: The server is scanning your items...
ja: サーバーが項目をスキャンしています...

en: Theme
ja: テーマ

en: Themes cron jobs
ja: テーマの Cron ジョブ

en: Themes items
ja: テーマの項目

en: Themes meta
ja: テーマのメタ

en: Themes options
ja: テーマのオプション

en: Themes tables
ja: テーマのテーブル

en: Themes transients
ja: テーマのトランジェント

en: There is an issue with your license. Please check your license status in the settings.
ja: ライセンスに問題があります。設定でライセンスのステータスを確認してください。

en: This appears to be an invalid license key for %s.
ja: これは %s の無効なライセンスキーのようです。

en: This correction will be sent anonymously to our server
ja: この修正は匿名でサーバーに送信されます

en: This method uses WordPress native functions for cleanup operations. This ensures compatibility with WordPress but may be slower. For example, when deleting trashed posts, this method will trigger all associated hooks and actions to delete related metadata, taxonomies, and other linked data, ensuring a thorough cleanup.
ja: この方法は、クリーンアップ操作にWordPressネイティブ関数を使用します。これによりWordPressとの互換性が確保されますが、処理が遅くなる可能性があります。例えば、ゴミ箱内の投稿を削除する場合、この方法は関連するすべてのフックとアクションをトリガーして、関連するメタ情報、タクソノミー、その他のリンクされたデータを削除し、徹底的なクリーンアップを保証します。

en: This method uses direct SQL queries for cleanup operations. This can be faster but may bypass some WordPress mechanisms. For example, when deleting trashed posts, this method will directly remove the posts from the database without triggering associated hooks and actions, which may leave related metadata, taxonomies, and other linked data intact and potentially lead to extra orphaned items.
ja: この方法は、クリーンアップ操作に直接SQLクエリを使用します。これは高速ですが、一部のWordPressメカニズムをバイパスする可能性があります。例えば、ゴミ箱内の投稿を削除する場合、この方法は関連するフックやアクションをトリガーせずにデータベースから投稿を直接削除するため、関連するメタ情報、タクソノミー、その他のリンクされたデータがそのまま残り、余分な孤立したアイテムにつながる可能性があります。

en: This module tracks plugin and theme activity, including activation, deactivation, and uninstallation, and provides a complete history for debugging and site analysis.
ja: このモジュールは、有効化、無効化、アンインストールを含むプラグインとテーマのアクティビティを追跡し、デバッグとサイト分析のための完全な履歴を提供します。

en: This will override any manual 'belongs to' corrections you have made. If you are unsure, leave this option disabled.
ja: これにより、行った手動の「所属」修正がすべて上書きされます。確信がない場合は、このオプションを無効のままにしてください。

en: Timeouts occurred:
ja: タイムアウト発生:

en: Title
ja: タイトル

en: To
ja: 終了

en: To optimize
ja: 最適化対象

en: To repair
ja: 修復対象

en: Today's usage
ja: 本日の使用量

en: Too many items to send due to your server limitation. Trimmed items:
ja: サーバーの制限により送信する項目が多すぎます。トリミングされた項目:

en: Total Tasks
ja: 総タスク数

en: Total activities
ja: 総アクティビティ数

en: Total columns
ja: 総列数

en: Total cron jobs
ja: 総 Cron ジョブ数

en: Total disk space wasted by table overhead, which can be recovered by optimizing the table.
ja: テーブルのオーバーヘッドによって無駄になっている合計ディスク容量です。テーブルを最適化することで回復できます。

en: Total forced timeouts:
ja: 合計強制タイムアウト:

en: Total options
ja: 総オプション数

en: Total post meta
ja: 総投稿メタ数

en: Total rows
ja: 総行数

en: Total tables
ja: 総テーブル数

en: Total timeouts:
ja: 合計タイムアウト:

en: Total transients
ja: 総トランジェント数

en: Total user meta
ja: 総ユーザーメタ数

en: Track tables rows & columns changes
ja: テーブルの行と列の変更を追跡

en: Track total DB size and table count over time; drill into daily or monthly changes.
ja: 合計DBサイズとテーブル数の推移を追跡し、日次または月次の変化を詳細に分析します。

en: Trackbacks
ja: トラックバック

en: Transient name
ja: Transient名

en: Transients
ja: トランジェント

en: Transients below are expired. You can safely delete them.
ja: 以下のTransientは期限切れです。安全に削除できます。

en: Transients with autoload enabled also increase the autoload size. Check the Transients tab as well.
ja: オートロードが有効になっているTransientもオートロードサイズを増加させます。Transientタブも確認してください。

en: Trashed comments
ja: ゴミ箱内のコメント

en: Trashed posts
ja: ゴミ箱内の投稿

en: Try changing the filters or search term
ja: フィルターまたは検索語を変更してみてください

en: Tune scan depth and resource usage to fit your hosting limits.
ja: ホスティングの制限に合わせて、スキャンの深度とリソース使用量を調整します。

en: Twice daily
ja: 1日2回

en: Type
ja: タイプ

en: Unapproved comments
ja: 承認待ちのコメント

en: Unauthorized! Insufficient permissions.
ja: 許可されていません！権限が不足しています。

en: Unauthorized! You should be logged in.
ja: 許可されていません！ログインする必要があります。

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Uninstall old versions
ja: 古いバージョンをアンインストール

en: Uninstall previous versions?
ja: 以前のバージョンをアンインストールしますか？

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown error occurred!
ja: 不明なエラーが発生しました！

en: Unknown plan
ja: 不明なプラン

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Unlimited Automated Tasks
ja: 無制限の自動化タスク

en: Unlock Addons Activity Timeline
ja: アドオンアクティビティタイムラインのアンロック

en: Unlock Advanced Filters
ja: 高度なフィルターをアンロック

en: Unlock Advanced Filters:
ja: 高度なフィルターのアンロック:

en: Unlock Cleanup Events Log
ja: クリーンアップイベントログのアンロック

en: Unlock Database Analytics
ja: データベース分析のアンロック

en: Unlock Premium Automation
ja: プレミアム自動化のアンロック

en: Unlock Tables Analytics
ja: テーブル分析のアンロック

en: Unlock the Action Scheduler Cleanup
ja: Action Scheduler クリーンアップのアンロック

en: Unselect All
ja: すべて選択解除

en: Unselect all
ja: すべて選択解除

en: Unused
ja: 未使用

en: Unused comment meta
ja: 未使用のコメントメタ

en: Unused commentmeta
ja: 未使用のコメントメタ

en: Unused post meta
ja: 未使用の投稿メタ

en: Unused postmeta
ja: 未使用の投稿メタ

en: Unused relationships
ja: 未使用のリレーションシップ

en: Unused term meta
ja: 未使用のタームメタ

en: Unused termmeta
ja: 未使用のタームメタ

en: Unused user meta
ja: 未使用のユーザーメタ

en: Unused usermeta
ja: 未使用のユーザーメタ

en: Up to 5 tasks
ja: 最大5つのタスク

en: Update task
ja: タスクを更新

en: Updated successfully!
ja: 正常に更新されました！

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upgrade my license
ja: ライセンスをアップグレード

en: Upgrade now
ja: 今すぐアップグレード

en: Upgrade to Premium
ja: プレミアムへアップグレード

en: Upgrade to Premium for the most accurate, safe database cleanup
ja: 最も正確で安全なデータベースクリーンアップのために、プレミアムにアップグレードしてください

en: Upgrade to Premium to scan the items below and identify which plugin or theme they belong to.
ja: 以下の項目をスキャンし、どのプラグインまたはテーマに属しているかを特定するには、プレミアムにアップグレードしてください。

en: Upgrade to create unlimited tasks with advanced features.
ja: アップグレードして、高度な機能を備えた無制限のタスクを作成しましょう。

en: Upgrade to the Premium to access comprehensive database analytics.
ja: 包括的なデータベース分析にアクセスするには、プレミアムにアップグレードしてください。

en: Upgrade to the Premium to access comprehensive tables analytics.
ja: 包括的なテーブル分析にアクセスするには、プレミアムにアップグレードしてください。

en: Upgrade to the Premium to access detailed logs of your cleanup tasks.
ja: クリーンアップタスクの詳細なログにアクセスするには、プレミアムにアップグレードしてください。

en: Upgrade to the Premium to access the addons activity timeline.
ja: アドオンアクティビティタイムラインにアクセスするには、プレミアムにアップグレードしてください。

en: Upgrade to the Premium to clean up old or unused Action Scheduler data.
ja: 古くなった、または未使用の Action Scheduler データをクリーンアップするには、プレミアムにアップグレードしてください。

en: Upload Max Filesize
ja: 最大アップロードファイルサイズ

en: Uploads folder is not writable. Check permissions.
ja: Uploads フォルダに書き込み権限がありません。パーミッションを確認してください。

en: Use full CPU power
ja: フル CPU パワーを使用

en: User ID
ja: ユーザー ID

en: User meta
ja: ユーザーメタ

en: Valid prefix
ja: 有効なプレフィックス

en: Value
ja: 値

en: Value must be between %1$s and %2$s
ja: 値は %1$s から %2$s の間でなければなりません

en: Value must be between %1$s and %2$s, or 0 for the default value.
ja: 値は %1$s から %2$s の間、またはデフォルト値の場合は 0 でなければなりません。

en: Version
ja: バージョン

en: View
ja: 表示

en: View charts by day or month
ja: 日または月ごとのチャートを表示

en: View detailed logs for every scheduled task you create.
ja: 作成したすべてのスケジュールタスクの詳細ログを表示します。

en: View documentation
ja: ドキュメントを表示

en: WP cron jobs
ja: WP Cron ジョブ

en: WP debug
ja: WP デバッグ

en: WP items
ja: WP 項目

en: WP meta
ja: WP メタ

en: WP options
ja: WP オプション

en: WP tables
ja: WP テーブル

en: WP transients
ja: WP トランジェント

en: We couldn't verify your license. Please check that your license key is active for the current website.
ja: ライセンスを確認できませんでした。ライセンスキーが現在のサイトで有効であることを確認してください。

en: Webserver
ja: Webサーバー

en: When enabled, the plugin will utilize the full CPU power during scans, which may lead to faster scan times but could impact server performance. Disabling this option will make the plugin use less CPU, potentially reducing performance impact on your server during scans.
ja: 有効にすると、プラグインはスキャン中に CPU パワーを最大限に利用します。これによりスキャン時間が短縮される可能性がありますが、サーバーのパフォーマンスに影響を与える可能性があります。このオプションを無効にすると、プラグインは CPU の使用量を減らし、スキャン中のサーバーへのパフォーマンスへの影響を軽減できる可能性があります。

en: Who uses this item?
ja: 誰がこの項目を使用していますか？

en: Will not be cleaned
ja: クリーンアップされません

en: WordPress core
ja: WordPress コア

en: WordPress file system API is not initialized.
ja: WordPress ファイルシステム API が初期化されていません。

en: Yes
ja: はい

en: You are at position %d in the queue.
ja: キュー内の %d 番目です。

en: You are now using the newest premium version of the plugin, would you like to import your data from the previous version?
ja: 最新のプレミアムバージョンを使用しています。以前のバージョンからデータをインポートしますか？

en: You are on the %s.
ja: 現在は %s です。

en: You can edit the scan results to correctly associate items with their respective plugins or themes if you are certain of their belonging.
ja: 項目の所属が確実な場合は、スキャン結果を編集して、項目をそれぞれのプラグインまたはテーマに正しく関連付けることができます。

en: You can save:
ja: 節約可能:

en: You disabled this module. Please enable it in the settings to start recording addon activities.
ja: このモジュールは無効化されています。アドオンのアクティビティの記録を開始するには、設定で有効にしてください。

en: You disabled this module. Please enable it in the settings to track database changes.
ja: このモジュールは無効化されています。データベースの変更を追跡するには、設定で有効にしてください。

en: You don't have any tasks matching the selected filter.
ja: 選択したフィルターに一致するタスクはありません。

en: You don't have enough credits to send additional remote requests.
ja: 追加のリモートリクエストを送信するためのクレジットが不足しています。

en: You have been using %s for more than 1 week. Would you mind taking a few seconds to give it a 5-star rating on WordPress? Thank you in advance :)
ja: %s を1週間以上ご利用いただきありがとうございます。もしよろしければ、WordPressで5つ星の評価をしていただけないでしょうか？ご協力に感謝いたします :)

en: You have been using the "Advanced DB Cleaner" for more than 1 week. Would you mind taking a few seconds to give it a 5-star rating on WordPress? Thank you in advance :)
ja: 「Advanced DB Cleaner」を1週間以上ご利用いただきありがとうございます。もしよろしければ、WordPressで5つ星の評価をしていただけないでしょうか？ご協力に感謝いたします :)

en: You have chosen to submit your manual corrections to the plugin server. To change this, please navigate to the plugin settings page
ja: 手動修正をプラグインサーバーに送信することを選択しました。これを変更するには、プラグイン設定ページに移動してください

en: You have reached your daily limit for remote server requests. Please wait for your credits to reset or upgrade your license for a higher limit.
ja: リモートサーバーリクエストの1日の上限に達しました。クレジットがリセットされるのを待つか、ライセンスをアップグレードして上限を引き上げてください。

en: You manually corrected this items!
ja: この項目を手動で修正しました！

en: You're using the Free version
ja: 無料版を使用しています

en: You're using the Premium version
ja: プレミアム版を使用しています

en: Your autoload size (%1$s) exceeds your WordPress recommendation (%2$s). Reducing it may improve performance.
ja: オートロードサイズ (%1$s) はWordPressの推奨 (%2$s) を超えています。これを減らすことでパフォーマンスが向上する可能性があります。

en: Your license does not match this product. Please deactivate and enter a valid license key for Advanced Database Cleaner.
ja: ライセンスはこの製品と一致しません。無効化して、Advanced Database Cleaner 用の有効なライセンスキーを入力してください。

en: Your license has been disabled. Please note that this license will no longer receive updates. (contact support if you think this is a mistake)
ja: ライセンスが無効化されました。このライセンスでは今後更新を受け取ることができませんのでご注意ください。(間違いだと思われる場合はサポートにお問い合わせください)

en: Your license has expired. Please renew it to continue receiving updates and support. Click the 'My Account' link below to access your account and renew your license.
ja: ライセンスの有効期限が切れました。更新とサポートを引き続き受けるには、更新してください。下の「マイアカウント」リンクをクリックしてアカウントにアクセスし、ライセンスを更新してください。

en: Your license is expiring soon. It should automatically renew if your payment method is valid.
ja: ライセンスの有効期限が間もなく切れます。支払い方法が有効であれば、自動的に更新されます。

en: Your license is inactive for this site. Please deactivate it and activate it again.
ja: このサイトではライセンスが無効です。一度無効化してから、再度有効化してください。

en: Your license is invalid. Please deactivate and enter a valid license key.
ja: ライセンスが無効です。無効化してから、有効なライセンスキーを入力してください。

en: Your license is not active for this URL.
ja: この URL ではライセンスが有効ではありません。

en: Your license key has been deactivated.
ja: ライセンスキーが無効化されました。

en: Your license key has been disabled.
ja: ライセンスキーが無効化されています。

en: Your license key has expired.
ja: ライセンスキーの有効期限が切れています。

en: Your license key has reached its activation limit. Please deactivate it on any unused sites to be able to use it again, or consider upgrading your license to allow more activations.
ja: ライセンスキーの有効化上限に達しました。再度使用するには、使用していないサイトで無効化するか、より多くの有効化を許可するためにライセンスのアップグレードをご検討ください。

en: Your license key is invalid.
ja: ライセンスキーが無効です。

en: [Filter applied]
ja: [フィルター適用済み]

en: [Filter]
ja: [フィルター]

en: [In main site]
ja: [メインサイト]

en: [Server time]
ja: [サーバー時間]

en: [scan]
ja: [スキャン]

en: canceled
ja: キャンセル済み

en: check logs
ja: ログを確認

en: complete
ja: 完了

en: corrected items:
ja: 修正された項目:

en: day
ja: 日

en: days
ja: 日

en: failed
ja: 失敗

en: files
ja: ファイル

en: hour
ja: 時間

en: hours
ja: 時間

en: in total
ja: 合計

en: item | items
ja[0]: 項目

en: items cleaned
ja: 個の項目をクリーンアップ

en: items selected
ja: 項目を選択済み

en: items to clean up
ja: クリーンアップ対象項目

en: just now
ja: たった今

en: min
ja: 分

en: mins
ja: 分

en: month
ja: ヶ月

en: months
ja: ヶ月

en: more
ja: 詳細

en: never
ja: なし

en: oEmbed caches
ja: oEmbed キャッシュ

en: of
ja: /

en: of data
ja: のデータ

en: orphaned
ja: 孤立

en: per post
ja: 投稿ごと

en: premium
ja: プレミアム

en: sec
ja: 秒

en: secs
ja: 秒

en: skipped
ja: スキップされました

en: upgrade
ja: アップグレード

en: view
ja: 表示

en: week
ja: 週間

en: weeks
ja: 週間

en: with invalid prefix
ja: 無効なプレフィックス付き

en: year
ja: 年

en: years
ja: 年
