Advanced Custom Fields Pro - en to ar translation catalogue (648 entries)

en: %d fields require attention
ar: %d حقول تتطلب الاهتمام

en: %s added
ar: تمت اضافة %s

en: %s already exists
ar: %s موجود بالفعل

en: %s field group duplicated. | %s field groups duplicated.
ar[0]: تم تكرار مجموعة الحقول. %s
ar[1]: تم تكرار مجموعة الحقول. %s
ar[2]: تم تكرار مجموعة الحقول. %s
ar[3]: تم تكرار مجموعة الحقول. %s
ar[4]: تم تكرار مجموعة الحقول. %s
ar[5]: تم تكرار مجموعة الحقول. %s

en: %s field group synchronised. | %s field groups synchronised.
ar[0]: تمت مزامنة مجموعة الحقول. %s
ar[1]: تمت مزامنة مجموعة الحقول. %s
ar[2]: تمت مزامنة مجموعة الحقول. %s
ar[3]: تمت مزامنة مجموعة الحقول. %s
ar[4]: تمت مزامنة مجموعة الحقول. %s
ar[5]: تمت مزامنة مجموعة الحقول. %s

en: %s requires at least %s selection | %s requires at least %s selections
ar[0]: %s يتطلب على الأقل %s تحديد
ar[1]: %s يتطلب على الأقل %s تحديد
ar[2]: %s يتطلب على الأقل %s تحديدان
ar[3]: %s يتطلب على الأقل %s تحديد
ar[4]: %s يتطلب على الأقل %s تحديد
ar[5]: %s يتطلب على الأقل %s تحديد

en: %s value is required
ar: قيمة %s مطلوبة

en: (no title)
ar: (بدون عنوان)

en: + Add Field
ar: + اضف حقل

en: 1 field requires attention
ar: حقل واحد يتطلب الاهتمام

en: <b>Error</b>. Could not connect to update server
ar: <b>خطأ</b>. تعذر الاتصال بخادم التحديث

en: <b>Error</b>. Could not load add-ons list
ar: <b>خطأ.</b> لا يمكن تحميل قائمة الإضافات

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
ar: <b>تحديد</b> العناصر <b>لإخفائها</b> من شاشة التحرير.

en: A new field for embedding content has been added
ar: تم إضافة حقل جديد لتضمين المحتوى

en: A smoother custom field experience
ar: حقول مخصصة أكثر سلاسة

en: ACF PRO contains powerful features such as repeatable data, flexible content layouts, a beautiful gallery field and the ability to create extra admin options pages!
ar: يحتوي ACF PRO على ميزات قوية مثل البيانات القابلة للتكرار، والمحتوى المرن، وحقل المعرض الجميل والقدرة على إنشاء صفحات خيارات إضافية للمشرفين!

en: ACF now saves its field settings as individual post objects
ar: ACF الآن يحفظ إعدادات الحقول كـ post object منفصل

en: Activate License
ar: تفعيل الترخيص

en: Active
ar: نشط

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: نشط <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: نشط <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: نشطة <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: نشطة <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: نشطة <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: نشطة <span class="count">(%s)</span>

en: Add
ar: إضافة

en: Add 'other' choice to allow for custom values
ar: إضافة خيار 'آخر' للسماح بقيم مخصصة

en: Add / Edit
ar: إضافة / تعديل

en: Add File
ar: إضافة ملف

en: Add Image
ar: اضافة صورة

en: Add Image to Gallery
ar: اضافة صورة للمعرض

en: Add New
ar: إضافة جديد

en: Add New Field
ar: إضافة حقل جديد

en: Add New Field Group
ar: إضافة مجموعة حقول جديدة

en: Add New Layout
ar: إضافة تخطيط جديد

en: Add Row
ar: إضافة صف

en: Add layout
ar: إضافة تنسيق جديد

en: Add new choice
ar: إضافة اختيار جديد

en: Add row
ar: إضافة صف

en: Add rule group
ar: إضافة مجموعة قاعدة

en: Add to gallery
ar: اضافة الى المعرض

en: Add-ons
ar: الإضافات

en: Advanced Custom Fields
ar: الحقول المخصصة المتقدمة

en: Advanced Custom Fields Database Upgrade
ar:  ترقية قاعدة بيانات الحقول المخصصة المتقدمة

en: Advanced Custom Fields PRO
ar: الحقول المخصصة المتقدمة للمحترفين

en: All
ar: الكل

en: All %s formats
ar: كل صيغ %s

en: All 4 premium add-ons have been combined into a new <a href="%s">Pro version of ACF</a>. With both personal and developer licenses available, premium functionality is more affordable and accessible than ever before!
ar: تم دمج الإضافات المدفوعة الأربعة في <a href="%s">النسخة الإحترافية من ACF</a>. مع توفير رخص شخصية واخرى للمطورين، لتصبح الوظائف المميزة بأسعار معقولة ويمكن الوصول إليها أكثر من أي وقت مضى!

en: All fields following this "tab field" (or until another "tab field" is defined) will be grouped together using this field's label as the tab heading.
ar: كافة الحقول بعد "حقل علامة التبويب" هذة (أو حتى إضافة "حقل علامة تبويب آخر") سوف يتم تجميعها معا باستخدام تسمية هذا الحقل كعنوان للتبويب.

en: All fields from %s field group
ar: جميع الحقول من مجموعة الحقول %s

en: All images
ar: جميع الصور

en: All post types
ar: أنواع المقالات

en: All taxonomies
ar: كافة التصنيفات

en: All user roles
ar: جميع رتب المستخدم

en: Allow 'custom' values to be added
ar: السماح بإضافة قيم "مخصصة"

en: Allow Archives URLs
ar: السماح بالعناوين المؤرشفة

en: Allow Custom
ar: اسمح بالتخصيص

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
ar: السماح بعرض كود HTML كنص

en: Allow Null?
ar: السماح بالفارغ؟

en: Allow new terms to be created whilst editing
ar: السماح بإنشاء شروط جديدة أثناء التحرير

en: Allowed file types
ar: أنواع الملفات المسموح بها

en: Alt Text
ar: النص البديل

en: Appearance
ar: المظهر

en: Appears after the input
ar: يظهر بعد الإدخال

en: Appears before the input
ar: يظهر قبل الإدخال

en: Appears when creating a new post
ar: يظهر عند إنشاء مقالة جديدة

en: Appears within the input
ar: سيظهر داخل مربع الإدخال.

en: Append
ar: إلحاق

en: Append to the end
ar: إلحاق بالنهاية

en: Apply
ar: تطبيق

en: Archives
ar: الأرشيفات

en: Attachment
ar: مرفقات

en: Author
ar: الكاتب

en: Automatically add &lt;br&gt;
ar: اضف  &lt;br&gt; تلقائياً

en: Automatically add paragraphs
ar: إضافة الفقرات تلقائيا

en: Basic
ar: أساسية

en: Before you start using the new awesome features, please update your database to the newest version.
ar: قبل البدء باستخدام الميزات الجديدة، الرجاء تحديث قاعدة البيانات الخاصة بك إلى الإصدار الأحدث.

en: Below fields
ar: بعد الحقول

en: Below labels
ar: أسفل التسميات

en: Better Front End Forms
ar: نماذج افضل

en: Better Options Pages
ar: صفحات خيارات أفضل

en: Better Validation
ar: تحقق افضل

en: Better version control
ar: تحكم أفضل في الإصدارات

en: Block
ar: كتلة

en: Both (Array)
ar: كلاهما (Array)

en: Bulk Actions
ar: اجراءات جماعية

en: Bulk actions
ar: - اجراءات جماعية -

en: Button Label
ar: تسمية الزر

en: Cancel
ar: الغاء

en: Caption
ar: كلمات توضيحية

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Center
ar: منتصف

en: Center the initial map
ar: مركز الخريطة الأولية

en: Changelog
ar: سجل التغييرات

en: Character Limit
ar: الحد الأقصى للحروف

en: Check Again
ar: الاختيار مرة أخرى

en: Checkbox
ar: مربع اختيار

en: Child Page (has parent)
ar: صفحة فرعية (لديها أب)

en: Choice
ar: خيار

en: Choices
ar: خيارات

en: Clear
ar: مسح

en: Clear location
ar: مسح الموقع

en: Click the "%s" button below to start creating your layout
ar: انقر فوق الزر "%s" أدناه لبدء إنشاء التخطيط الخاص بك

en: Click to initialize TinyMCE
ar: انقر لبدء تهيئة TinyMCE

en: Click to toggle
ar: انقر للتبديل

en: Close
ar: إغلاق

en: Close Field
ar: أغلق الحقل

en: Close Window
ar: إغلاق النافذة

en: Collapse Details
ar: طي التفاصيل

en: Collapsed
ar: طي

en: Color Picker
ar: محدد اللون

en: Comma separated list. Leave blank for all types
ar: قائمة مفصولة بفواصل. اترك المساحة فارغة للسماح بالكل

en: Comment
ar: تعليق

en: Comments
ar: التعليقات

en: Conditional Logic
ar: المنطق الشرطي

en: Connect selected terms to the post
ar: وصل الشروط المحددة بالمقالة

en: Content
ar: المحتوى

en: Content Editor
ar: محرر المحتوى

en: Controls how new lines are rendered
ar: تحكم في طريقة عرض السطور الجديدة

en: Create Terms
ar: إنشاء شروط

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
ar: إنشىء مجموعة من القواعد لتحديد أي شاشات التحرير ستستخدم هذه الحقول المخصصة

en: Current Color
ar: اللون الحالي

en: Current User
ar: المستخدم الحالي

en: Current User Role
ar: رتبة المستخدم الحالي

en: Current Version
ar: النسخة الحالية

en: Custom Fields
ar: الحقول المخصصة

en: Custom:
ar: مخصص:

en: Customise WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
ar: خصص ووردبرس بحقول قوية، مهنية، وبديهية‪.‬

en: Customise the map height
ar: تخصيص ارتفاع الخريطة

en: Database Upgrade Required
ar: ترقية قاعدة البيانات مطلوبة

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
ar: تمت ترقية قاعدة البيانات. <a href="%s">العودة إلى لوحة معلومات الشبكة</a>

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
ar: تمت ترقية قاعدة البيانات. <a href="%s">اطلع على الجديد</a>

en: Date Picker
ar: عنصر إختيار التاريخ

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
ar: تم

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
ar: اليوم

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
ar: التالي

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
ar: السابق

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
ar: اسبوع

en: Date Time Picker
ar: عنصر إختيار التاريخ والوقت

[ctx: Date Time Picker JS amText]
en: AM
ar: صباحا

[ctx: Date Time Picker JS amTextShort]
en: A
ar: ص

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
ar: تم

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
ar: الان

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
ar: الساعة

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
ar: ميكرو ثانية

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
ar: ميلي ثانية

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
ar: الدقيقة

[ctx: Date Time Picker JS pmText]
en: PM
ar: مساء

[ctx: Date Time Picker JS pmTextShort]
en: P
ar: م

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
ar: الثانية

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
ar: اختر

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
ar: اختر الوقت

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
ar: الوقت

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
ar: المنطقة الزمنية

en: Deactivate License
ar: تعطيل الترخيص

en: Default
ar: الافتراضي

en: Default Template
ar: قالب افتراضي

en: Default Value
ar: قيمة إفتراضية

en: Delay initialization?
ar: تأخير التهيئة؟

en: Delete
ar: حذف

en: Delete Layout
ar: حذف التخطيط

en: Delete field
ar: حذف الحقل

en: Description
ar: الوصف

en: Discussion
ar: النقاش

en: Display
ar: عرض

en: Display Format
ar: تنسيق العرض

en: Displays text alongside the checkbox
ar: عرض النص بجانب مربع الاختيار

en: Documentation
ar: التوثيق

en: Download & Install
ar: تحميل وتثبيت

en: Download export file
ar: تنزيل ملف التصدير

en: Drag to reorder
ar: اسحب لإعادة الترتيب

en: Duplicate
ar: تكرار

en: Duplicate Layout
ar: تكرار التخطيط

en: Duplicate field
ar: تكرار الحقل

en: Duplicate this item
ar: تكرار هذا العنصر

en: Easy Upgrading
ar: ترقية سهلة

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit Field
ar: تحرير الحقل

en: Edit Field Group
ar: تحرير مجموعة الحقول

en: Edit File
ar: تعديل الملف

en: Edit Image
ar: تحرير الصورة

en: Edit field
ar: تحرير الحقل

en: Edit field group
ar: تحرير مجموعة الحقول

en: Elements
ar: العناصر

en: Elliot Condon
ar: إليوت كوندون

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Embed Size
ar: حجم المضمن

en: End-point
ar: نقطة النهاية

en: Enter URL
ar: قم بإدخال عنوان URL

en: Enter each choice on a new line.
ar: أدخل كل خيار في سطر جديد.

en: Enter each default value on a new line
ar: قم بإدخال كل قيمة افتراضية في سطر جديد

en: Error uploading file. Please try again
ar: خطأ في تحميل الملف . حاول مرة أخرى

en: Error validating request
ar: حدث خطأ أثناء التحقق من صحة الطلب

en: Error.
ar: خطأ.

en: Escape HTML
ar: استبعاد كود HTML

en: Excerpt
ar: مختصر الموضوع

en: Expand Details
ar: توسيع التفاصيل

en: Export Field Groups
ar: تصدير مجموعات الحقول

en: Export Field Groups to PHP
ar: تصدير مجموعات الحقول لـ PHP

en: Featured Image
ar: صورة بارزة

en: Field
ar: حقل

en: Field Group
ar: مجموعة الحقول

en: Field Groups
ar: مجموعات الحقول

en: Field Keys
ar: مفاتيح الحقل

en: Field Label
ar: تسمية الحقل

en: Field Name
ar: اسم الحقل

en: Field Type
ar: نوع الحقل

en: Field group deleted.
ar: تم حذف مجموعة الحقول.

en: Field group draft updated.
ar: تم تحديث مسودة مجموعة الحقول.

en: Field group duplicated. %s
ar: تم تكرار مجموعة الحقول %s.

en: Field group published.
ar: تم نشر مجموعة الحقول.

en: Field group saved.
ar: تم حفظ مجموعة الحقول.

en: Field group scheduled for.
ar: تم جدولة مجموعة الحقول لـ.

en: Field group settings have been added for label placement and instruction placement
ar: تمت إضافة إعدادات لموضع التسمية والتعليمات بمجموعة الحقول

en: Field group submitted.
ar: تم تقديم مجموعة الحقول.

en: Field group synchronised. %s
ar: تمت مزامنة مجموعة الحقول %s.

en: Field group title is required
ar: عنوان مجموعة الحقول مطلوب

en: Field group updated.
ar: تم تحديث مجموعة الحقول

en: Field groups with a lower order will appear first
ar: مجموعات الحقول ذات الترتيب الأدنى ستظهر أولا

en: Field type does not exist
ar: نوع الحقل غير موجود

en: Fields
ar: حقول

en: Fields can now be mapped to comments, widgets and all user forms!
ar: يمكن الآن تعيين الحقول إلى التعليقات، الودجات وجميع نماذج المستخدم!

en: File
ar: ملف

en: File Array
ar: مصفوفة الملف

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File URL
ar: رابط الملف URL

en: File name
ar: إسم الملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: File size must be at least %s.
ar: يجب إلا يقل حجم الملف عن %s.

en: File size must must not exceed %s.
ar: حجم الملف يجب يجب أن لا يتجاوز %s.

en: File type must be %s.
ar: يجب أن يكون نوع الملف %s.

en: Filter by Post Type
ar: فرز حسب نوع المقالة

en: Filter by Taxonomy
ar: تصفية حسب التصنيف

en: Filter by role
ar: فرز حسب:

en: Filters
ar: فرز

en: Find current location
ar: البحث عن الموقع الحالي

en: Flexible Content
ar: المحتوى المرن

en: Flexible Content requires at least 1 layout
ar: يتطلب المحتوى المرن تخطيط واحد على الأقل

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
ar: لمزيد من التحكم، يمكنك تحديد كل من القيمة والتسمية كما يلي:

en: Form validation is now done via PHP + AJAX in favour of only JS
ar: يتم الآن التحقق من صحة النموذج عن طريق PHP + AJAX بدلا من جافا سكريبت فقط

en: Format
ar: الشكل

en: Forms
ar: نماذج

en: Front Page
ar: الصفحة الرئسية

en: Full Size
ar: العرض الكامل

en: Gallery
ar: الالبوم

en: Generate export code
ar: توليد كود التصدير

en: Goodbye Add-ons. Hello PRO
ar: وداعا للوظائف الإضافية. مرحبا برو

en: Google Map
ar: خرائط جوجل

en: Group
ar: مجموعة

en: Group (displays selected fields in a group within this field)
ar: المجموعة (تعرض الحقول المحددة في مجموعة ضمن هذا الحقل)

en: Height
ar: الإرتفاع

en: Hide on screen
ar: إخفاء على الشاشة

en: High (after title)
ar: عالي (بعد العنوان)

en: Horizontal
ar: أفقي

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
ar: إذا ظهرت مجموعات حقول متعددة في شاشة التحرير. سيتم استخدام خيارات المجموعة الأولى (تلك التي تحتوي على أقل رقم ترتيب)

en: Image
ar: صورة

en: Image Array
ar: مصفوفة الصور

en: Image ID
ar: معرف الصورة

en: Image URL
ar: رابط الصورة

en: Image height must be at least %dpx.
ar: يجب أن يكون ارتفاع الصورة على الأقل %dpx.

en: Image height must not exceed %dpx.
ar: يجب إلا يتجاوز ارتفاع الصورة %dpx.

en: Image width must be at least %dpx.
ar: يجب أن يكون عرض الصورة على الأقل %dpx.

en: Image width must not exceed %dpx.
ar: يجب إلا يتجاوز عرض الصورة %dpx.

en: Import
ar: استيراد

en: Import / Export now uses JSON in favour of XML
ar: الاستيراد والتصدير الآن يستخدم JSON عوضا عن XML

en: Import Field Groups
ar: استيراد مجموعات الحقول

en: Import file empty
ar: الملف المستورد فارغ

en: Imported 1 field group | Imported %s field groups
ar[0]: تم استيراد مجموعة حقول واحدة
ar[1]: تم استيراد مجموعة حقول واحدة
ar[2]: تم استيراد مجموعتي حقول
ar[3]: تم استيراد %s مجموعات حقول
ar[4]: تم استيراد %s مجموعات حقول
ar[5]: تم استيراد %s مجموعات حقول

en: Improved Data
ar: بيانات محسّنة

en: Improved Design
ar: تصميم محسّن

en: Improved Usability
ar: تحسين قابلية الاستخدام

en: Inactive
ar: غير نشط

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: غير نشطة <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: غير نشط <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: غير نشطة <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: غير نشطة <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: غير نشطة <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: غير نشطة <span class="count">(%s)</span>

en: Including the popular Select2 library has improved both usability and speed across a number of field types including post object, page link, taxonomy and select.
ar: دمج مكتبة Select2 حسن قابلية الاستخدام والسرعة عبر عدد من أنواع الحقول بما في ذلك موضوع المنشور، رابط الصفحة، التصنيف والتحديد

en: Incorrect file type
ar: نوع الملف غير صحيح

en: Info
ar: معلومات

en: Insert
ar: إدراج

en: Installed
ar: تم التثبيت

en: Instruction placement
ar: تعيين مكان التعليمات

en: Instructions
ar: التعليمات

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
ar: تعليمات للكتاب. سيظهر عند إرسال البيانات

en: Introducing ACF PRO
ar: نقدم ACF برو

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
ar: يوصى بشدة أن تقوم بأخذ نسخة احتياطية من قاعدة البيانات قبل المتابعة. هل أنت متأكد أنك ترغب في تشغيل التحديث الآن؟

en: Key
ar: المفتاح

en: Label
ar: تسمية

en: Label placement
ar: تعيين مكان التسمية

en: Labels will be displayed as %s
ar: سيتم عرض التسمية كـ %s

en: Large
ar: كبير

en: Latest Version
ar: آخر نسخة

en: Layout
ar: المخطط

en: Leave blank for no limit
ar: اتركه فارغا لبدون حد.

en: Left aligned
ar: محاذاة لليسار

en: Length
ar: الطول

en: Library
ar: المكتبة

en: License Information
ar: معلومات الترخيص

en: License Key
ar: مفتاح الترخيص

en: Limit the media library choice
ar: الحد من اختيار مكتبة الوسائط

en: Link
ar: الرابط

en: Link Array
ar: مصفوفة الرابط

en: Link URL
ar: رابط URL

en: Load Terms
ar: تحميل الشروط

en: Load value from posts terms
ar: تحميل قيمة من شروط المقالة

en: Loading
ar: تحميل

en: Local JSON
ar: JSON محلي

en: Locating
ar: تحديد الموقع

en: Location
ar: الموقع

en: Logged in
ar: مسجل الدخول

en: Many fields have undergone a visual refresh to make ACF look better than ever! Noticeable changes are seen on the gallery, relationship and oEmbed (new) fields!
ar: شهدت العديد من الحقول تحديث مرئي جعل ACF تبدو أفضل من أي وقت مضى! تلاحظ التغييرات في المعرض، العلاقة وحقول oEmbed (جديد)!

en: Max
ar: الحد أقصى

en: Maximum
ar: الحد الأقصى

en: Maximum Layouts
ar: الحد الأقصى للتخطيطات

en: Maximum Rows
ar: الحد الأقصى من الصفوف

en: Maximum Selection
ar: الحد الأقصى للاختيار

en: Maximum Value
ar: قيمة الحد الأقصى

en: Maximum posts
ar: الحد الأقصى للمقالات

en: Maximum rows reached ({max} rows)
ar: بلغت الحد الأقصى من الصفوف ({max} صف)

en: Maximum selection reached
ar: وصلت للحد الأقصى

en: Maximum values reached ( {max} values )
ar: وصلت إلى الحد الأقصى للقيم ( {max} قيمة )

en: Maximum {label} limit reached ({max} {identifier})
ar: تم الوصول إلى حد أقصى ({max} {identifier}) لـ {label}

en: Medium
ar: متوسط

en: Menu
ar: القائمة

en: Menu Item
ar: عنصر القائمة

en: Menu Locations
ar: مواقع القائمة

en: Menus
ar: القوائم

en: Message
ar: الرسالة

en: Min
ar: الحد الأدنى

en: Minimum
ar: الحد الأدنى

en: Minimum Layouts
ar: الحد الأدنى للتخطيطات

en: Minimum Rows
ar: الحد الأدنى من الصفوف

en: Minimum Selection
ar: الحد الأدنى للاختيار

en: Minimum Value
ar: قيمة الحد الأدنى

en: Minimum posts
ar: الحد الأدنى للمقالات

en: Minimum rows reached ({min} rows)
ar: وصلت للحد الأدنى من الصفوف ({min} صف)

en: Minimum values reached ( {min} values )
ar: تم الوصول الى الحد الأدنى من القيم ( {min} قيمة )

en: More AJAX
ar: اجاكس أكثر

en: More fields use AJAX powered search to speed up page loading
ar: حقول اكثر تستخدم بحث أجاكس لتسريع تحميل الصفحة

en: Move
ar: نقل

en: Move Complete.
ar: تم النقل.

en: Move Custom Field
ar: نقل الحقل المخصص

en: Move Field
ar: نقل الحقل

en: Move field to another group
ar: نقل الحقل إلى مجموعة أخرى

en: Move to trash. Are you sure?
ar: ارسال إلى سلة المهملات. هل أنت متأكد؟

en: Moving Fields
ar: نقل الحقول

en: Multi Select
ar: متعددة الاختيار

en: Multiple Values
ar: قيم متعددة

en: Name
ar: الاسم

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
ar: نص

en: New Field
ar: حقل جديد

en: New Field Group
ar: مجموعة حقول جديدة

en: New Forms
ar: أشكال جديدة

en: New Gallery
ar: معرض صور جديد

en: New Lines
ar: سطور جديدة

en: New Relationship field setting for 'Filters' (Search, Post Type, Taxonomy)
ar: إعداد جديد لحقل العلاقة خاص بالفلاتر (البحث، نوع المقالة، التصنيف)

en: New Settings
ar: إعدادات جديدة

en: New archives group in page_link field selection
ar: مجموعة المحفوظات الجديدة في تحديد الحقل page_link

en: New auto export to JSON feature allows field settings to be version controlled
ar: يسمح التصدير الاتوماتيكي الجديدة إلى JSON لإعدادات الحقول بأن تكون قابلة لتحكم الإصدارات

en: New auto export to JSON feature improves speed
ar: تصدير اتوماتيكي الى JSON يحسن السرعة

en: New field group functionality allows you to move a field between groups & parents
ar: يمكن الان نقل الحقل بين المجموعات و المجموعات الأصلية

en: New functions for options page allow creation of both parent and child menu pages
ar: مهام جديدة لصفحة الخيارات تسمح بإنشاء كل من صفحات القائمة الأصلية والفرعية

en: No
ar: لا

en: No Custom Field Groups found for this options page. <a href="%s">Create a Custom Field Group</a>
ar: لم يتم العثور على أية "مجموعات حقول مخصصة لصفحة الخيارات هذة. <a href="%s">أنشئ مجموعة حقول مخصصة</a>

en: No Field Groups found
ar: لم يتم العثور على نتائج

en: No Field Groups found in Trash
ar: لا توجد مجموعات حقول في سلة المهملات

en: No Fields found
ar: لم يتم العثور على أية حقول

en: No Fields found in Trash
ar: لم يتم العثور على أية حقول في سلة المهملات

en: No Formatting
ar: بدون تنسيق

en: No embed found for the given URL.
ar: لم يتم العثور على تضمين لعنوان URL المحدد.

en: No field groups selected
ar: لم يتم تحديد مجموعات الحقول

en: No fields. Click the <strong>+ Add Field</strong> button to create your first field.
ar: لا توجد حقول. انقر على زر <strong>+ إضافة حقل</strong> لإنشاء أول حقل.

en: No file selected
ar: لم يتم إختيار ملف

en: No image selected
ar: لم يتم اختيار صورة

en: No matches found
ar: لم يتم العثور على مطابقات

en: No options pages exist
ar: لا توجد صفحة خيارات

en: No toggle fields available
ar: تبديل الحقول غير متوفر

en: No updates available.
ar: لا توجد تحديثات متوفرة.

en: None
ar: لا شيء

en: Normal (after content)
ar: عادي (بعد المحتوى)

en: Null
ar: لا شيء

en: Number
ar: رقم

en: Off Text
ar: النص اثناء عدم التفعيل

en: On Text
ar: النص اثناء التفعيل

en: Opens in a new window/tab
ar: فتح في نافذة / علامة تبويب جديدة

en: Options
ar: خيارات

en: Options Page
ar: خيارات الصفحة

en: Options Updated
ar: تم تحديث الإعدادات

en: Order
ar: ترتيب

en: Order No.
ar: رقم الترتيب

en: Other
ar: أخرى

en: Page
ar: صفحة

en: Page Attributes
ar: سمات الصفحة

en: Page Link
ar: رابط الصفحة

en: Page Parent
ar: أب الصفحة

en: Page Template
ar: قالب الصفحة:

en: Page Type
ar: نوع الصفحة

en: Parent
ar: الأب

en: Parent Page (has children)
ar: صفحة أب (لديها فروع)

en: Parent fields
ar: الحقول الأصلية

en: Password
ar: كلمة السر

en: Permalink
ar: الرابط الدائم

en: Placeholder Text
ar: نص الـ placeholder

en: Placement
ar: الوضع

en: Please also ensure any premium add-ons (%s) have first been updated to the latest version.
ar: يرجى أيضا التأكد من تحديث أي إضافات مدفوعة (%s) أولا إلى أحدث إصدار.

en: Please enter your license key above to unlock updates
ar: يرجى إدخال مفتاح الترخيص أعلاه لإلغاء تأمين التحديثات

en: Please select the destination for this field
ar: الرجاء تحديد الوجهة لهذا الحقل

en: Position
ar: الموضع

en: Post
ar: مقالة

en: Post Category
ar: تصنيف المقالة

en: Post Format
ar: تنسيق المقالة

en: Post ID
ar: معرف المقال

en: Post Status
ar: حالة المقالة

en: Post Taxonomy
ar: تصنيف المقالة

en: Post Type
ar: نوع المقال

en: Post updated
ar: تم تحديث المنشور .

en: Posts Page
ar: صفحة المقالات

en: Powerful Features
ar: ميزات قوية

en: Prefix Field Labels
ar: بادئة تسمية الحقول

en: Prefix Field Names
ar: بادئة أسماء الحقول

en: Prepend
ar: بادئة

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
ar: أضف مربع اختيار إضافي في البداية لتبديل جميع الخيارات

en: Prepend to the beginning
ar: إلحاق بالبداية

en: Preview Size
ar: حجم المعاينة

en: Pro
ar: احترافي

en: Publish
ar: نشر

en: Radio Button
ar: زر الراديو

en: Radio Buttons
ar: ازرار الراديو

en: Read more about <a href="%s">ACF PRO features</a>.
ar: اقرأ المزيد حول <a href="%s">ميزات ACF PRO</a>.

en: Reading upgrade tasks...
ar: قراءة مهام الترقية...

en: Redesigning the data architecture has allowed sub fields to live independently from their parents. This allows you to drag and drop fields in and out of parent fields!
ar: إعادة تصميم هيكل البيانات سمحت للحقول الفرعية للعمل بشكل مستقل عن الحقول الأصلية. هذا يسمح لك بسحب وافلات الحقول داخل وخارج الحقول الأصلية!

en: Register
ar: التسجيل

en: Relational
ar: ذو علاقة

en: Relationship
ar: علاقة

en: Relationship Field
ar: حقل العلاقة

en: Remove
ar: ازالة

en: Remove layout
ar: إزالة التنسيق

en: Remove row
ar: إزالة صف

en: Reorder
ar: إعادة ترتيب

en: Reorder Layout
ar: إعادة ترتيب التخطيط

en: Repeater
ar: المكرر

en: Required?
ar: مطلوب؟

en: Resources
ar: الموارد

en: Restrict which files can be uploaded
ar: تقييد الملفات التي يمكن رفعها

en: Restrict which images can be uploaded
ar: تقييد الصور التي يمكن رفعها

en: Restricted
ar: محظور

en: Return Format
ar: التنسيق المسترجع

en: Return Value
ar: القيمة المرجعة

en: Reverse current order
ar: عكس الترتيب الحالي

en: Review sites & upgrade
ar: استعراض المواقع والترقية

en: Revisions
ar: المراجعة

en: Row
ar: سطر

en: Rows
ar: صفوف

en: Rules
ar: القواعد

en: Save 'custom' values to the field's choices
ar: حفظ القيم "المخصصة" لخيارات الحقل

en: Save 'other' values to the field's choices
ar: حفظ القيم الأخرى لخيارات الحقل

en: Save Custom
ar: حفظ المخصص

en: Save Format
ar: حفظ التنسيق

en: Save Other
ar: حفظ الأخرى

en: Save Terms
ar: حفظ الشروط

en: Seamless (no metabox)
ar: سلس (بدون metabox)

en: Seamless (replaces this field with selected fields)
ar: سلس (يستبدل هذا الحقل بالحقول المحددة)

en: Search
ar: بحث

en: Search Field Groups
ar: بحث في مجموعات الحقول

en: Search Fields
ar: بحث في الحقول

en: Search for address...
ar: البحث عن عنوان...

en: Search...
ar: بحث...

en: See what's new in <a href="%s">version %s</a>.
ar: اطلع على الجديد في <a href="%s">النسخة %s</a>.

en: Select %s
ar: اختيار %s

en: Select Color
ar: اختر اللون

en: Select Field Groups
ar: حدد مجموعات الحقول

en: Select File
ar: إختر ملف

en: Select Image
ar: إختر صورة

en: Select Link
ar: إختر رابط

en: Select a sub field to show when row is collapsed
ar: حدد حقل فرعي لإظهار عند طي الصف

en: Select multiple values?
ar: تحديد قيم متعددة؟

en: Select one or more fields you wish to clone
ar: حدد حقل واحد أو أكثر ترغب في استنساخه

en: Select post type
ar: اختر نوع المقال

en: Select taxonomy
ar: اختر التصنيف

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the field groups.
ar: حدد ملف JSON الذي ترغب في استيراده. عند النقر على زر استيراد أدناه، ACF ستقوم باستيراد مجموعات الحقول.

en: Select the appearance of this field
ar: حدد مظهر هذا الحقل

en: Select the field groups you would like to export and then select your export method. Use the download button to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Use the generate button to export to PHP code which you can place in your theme.
ar: حدد مجموعات الحقول التي ترغب في تصديرها ومن ثم حدد طريقة التصدير. استخدام زر التحميل للتصدير إلى ملف .json الذي يمكنك من ثم استيراده إلى تثبيت ACF آخر. استخدم زر التوليد للتصدير بصيغة PHP الذي يمكنك ادراجه في القالب الخاص بك.

en: Select the taxonomy to be displayed
ar: حدد التصنيف الذي سيتم عرضه

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
ar: الرجاء حذف حرف واحد

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
ar: الرجاء حذف %d حرف

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
ar: الرجاء إدخال حرف واحد أو أكثر

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
ar: الرجاء إدخال %d حرف أو أكثر

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
ar: عملية التحميل فشلت

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
ar: تحميل نتائج أكثر&hellip;

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
ar: لم يتم العثور على مطابقات

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
ar: نتيجة واحدة متاحة، اضغط على زر الإدخال لتحديدها.

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
ar: %d نتيجة متاحة، استخدم مفاتيح الأسهم للتنقل.

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
ar: بحث &hellip;

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
ar: يمكنك تحديد عنصر واحد فقط

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
ar: يمكنك تحديد %d عنصر فقط

en: Selected elements will be displayed in each result
ar: سيتم عرض العناصر المحددة في كل نتيجة

en: Send Trackbacks
ar: إرسال Trackbacks

en: Separator
ar: فاصل

en: Set the initial zoom level
ar: ضبط مستوى التكبير

en: Sets the textarea height
ar: تعيين ارتفاع مربع النص

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Show Media Upload Buttons?
ar: اظهار زر إضافة ملفات الوسائط؟

en: Show this field group if
ar: إظهار هذه المجموعة إذا

en: Show this field if
ar: إظهار هذا الحقل إذا

en: Shown in field group list
ar: اظهار في قائمة مجموعة الحقول

en: Shown when entering data
ar: تظهر عند إدخال البيانات

en: Sibling fields
ar: الحقول الفرعية

en: Side
ar: الجانب

en: Single Value
ar: قيمة مفردة

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
ar: كلمة واحدة، بدون مسافات. مسموح بالشرطات والشرطات السفلية

en: Site
ar: الموقع

en: Site is up to date
ar: الموقع محدث

en: Site requires database upgrade from %s to %s
ar: يتطلب الموقع ترقية قاعدة البيانات من %s إلى %s

en: Slug
ar: الاسم اللطيف

en: Smarter field settings
ar: إعدادات حقول أكثر ذكاء

en: Sorry, this browser does not support geolocation
ar: عذراً، هذا المتصفح لا يدعم تحديد الموقع الجغرافي

en: Sort by date modified
ar: ترتيب حسب تاريخ التعديل

en: Sort by date uploaded
ar: ترتيب حسب تاريخ الرفع

en: Sort by title
ar: ترتيب فرز حسب العنوان

en: Spam Detected
ar: تم الكشف عن البريد المزعج

en: Specify the returned value on front end
ar: حدد القيمة التي سيتم إرجاعها في الواجهة الأمامية

en: Specify the style used to render the clone field
ar: حدد النمط المستخدم لعرض حقل الاستنساخ

en: Specify the style used to render the selected fields
ar: حدد النمط المستخدم لعرض الحقول المحددة

en: Specify the value returned
ar: حدد القيمة التي سيتم إرجاعها

en: Specify where new attachments are added
ar: حدد مكان إضافة المرفقات الجديدة

en: Standard (WP metabox)
ar: قياسي (WP metabox)

en: Status
ar: الحالة

en: Step Size
ar: حجم الخطوة

en: Style
ar: نمط

en: Stylised UI
ar: واجهة المستخدم الأنيقة

en: Sub Fields
ar: الحقول الفرعية

en: Super Admin
ar: مدير

en: Support
ar: الدعم

en: Swapped XML for JSON
ar: استبدال XML بـ JSON

en: Sync
ar: مزامنة

en: Sync available
ar: المزامنة متوفرة

en: Synchronise field group
ar: مزامنة مجموعة الحقول

en: Tab
ar: تبويب

en: Table
ar: جدول

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Tags
ar: الوسوم

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Taxonomy Term
ar: شروط التصنيف

en: Text
ar: نص

en: Text Area
ar: مربع النص

en: Text Only
ar: النص فقط

en: Text shown when active
ar: النص المعروض عند التنشيط

en: Text shown when inactive
ar: النص المعروض عند عدم النشاط

en: Thank you for creating with <a href="%s">ACF</a>.
ar: شكرا لك لاستخدامك <a href="%s">ACF</a>.

en: Thank you for updating to %s v%s!
ar: شكرا لك على تحديث %s إلى الإصدار %s!

en: Thank you for updating! ACF %s is bigger and better than ever before. We hope you like it.
ar: شكرا لك للتحديث! ACF %s أكبر وأفضل من أي وقت مضى.

en: The %s field can now be found in the %s field group
ar: الحقل %s يمكن الآن إيجاده في مجموعة الحقول %s

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
ar: سيتم فقدان التغييرات التي أجريتها إذا غادرت هذه الصفحة

en: The following code can be used to register a local version of the selected field group(s). A local field group can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file.
ar: يمكن استخدام الكود التالي لتسجيل نسخة محلية من مجموعة الحقول المحددة. مجموعة الحقول المحلية يمكن أن توفر العديد من المزايا مثل التحميل بشكل أسرع، والتحكم في الإصدار والإعدادات والحقول الديناميكية. ببساطة أنسخ وألصق الكود التالي إلى ملف functions.php بالقالب الخاص بك أو إدراجه ضمن ملف خارجي.

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
ar: تتطلب المواقع التالية ترقية قاعدة البيانات. تحقق من تلك التي تحتاج إلى ترقيتها ومن ثم انقر على %s.

en: The format displayed when editing a post
ar: تنسيق العرض عند تحرير المقال

en: The format returned via template functions
ar: التنسيق عاد عن طريق وظائف القالب

en: The format used when saving a value
ar: التنسيق المستخدم عند حفظ القيمة

en: The gallery field has undergone a much needed facelift
ar: شهد حقل المعرض عملية تغيير جذرية

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
ar: لا يجوز استخدام المقطع "field_" في بداية اسم الحقل

en: The tab field will display incorrectly when added to a Table style repeater field or flexible content field layout
ar: سيتم عرض حقل علامة التبويب بشكل غير صحيح عند إضافته إلى حقل مكرر بتنسيق جدول أو محتوى مرن

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
ar: لا يمكن نقل هذا الحقل حتى يتم حفظ تغييراته

en: This field has a limit of {max} {identifier}
ar: يحتوي هذا الحقل حد {max} {identifier}

en: This field requires at least {min} {identifier}
ar: يتطلب هذا الحقل على الأقل {min} {identifier}

en: This field requires at least {min} {label} {identifier}
ar: يتطلب هذا الحقل على الأقل {min} {label} {identifier}

en: This is the name which will appear on the EDIT page
ar: هذا هو الاسم الذي سيظهر في صفحة التحرير

en: Thumbnail
ar: الصورة المصغرة

en: TinyMCE will not be initalized until field is clicked
ar: لن يتم تهيئة TinyMCE حتى يتم النقر فوق الحقل

en: Title
ar: العنوان

en: To help make upgrading easy, <a href="%s">login to your store account</a> and claim a free copy of ACF PRO!
ar: للمساعدة في جعل الترقية سهلة، <a href="%s">سجل الدخول إلى حسابك في المتجر</a> واحصل على نسخة مجانية من ACF PRO!

en: Toggle
ar: تبديل

en: Toggle All
ar: تبديل الكل

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: Tools
ar: أدوات

en: Top Level Page (no parent)
ar: أعلى مستوى للصفحة (بدون أب)

en: Top aligned
ar: محاذاة إلى الأعلى

en: True / False
ar: صح / خطأ

en: Type
ar: النوع

en: Under the Hood
ar: تحت الغطاء

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unknown field
ar: حقل غير معروف

en: Unknown field group
ar: مجموعة حقول غير معروفة

en: Update
ar: تحديث

en: Update Available
ar: هنالك تحديث متاح

en: Update File
ar: تحديث الملف

en: Update Image
ar: تحديث الصورة

en: Update Information
ar: معلومات التحديث

en: Update Plugin
ar: تحديث الاضافة

en: Updates
ar: تحديثات

en: Upgrade Database
ar: ترقية قاعدة البيانات

en: Upgrade Notice
ar: إشعار الترقية

en: Upgrade Sites
ar: ترقية المواقع

en: Upgrade complete
ar: اكتملت عملية الترقية

en: Upgrading data to version %s
ar: ترقية البيانات إلى الإصدار %s

en: Uploaded to post
ar: مرفوع الى المقالة

en: Uploaded to this post
ar: مرفوع الى هذه المقالة

en: Url
ar: الرابط

en: Use "Tab Fields" to better organize your edit screen by grouping fields together.
ar: استخدم "حقل علامة التبويب" لتنظيم أفضل لشاشة التحرير الخاصة بك عن طريق تجميع الحقول معا.

en: Use AJAX to lazy load choices?
ar: استخدام AJAX لخيارات التحميل الكسول؟

en: Use this field as an end-point and start a new group of tabs
ar: استخدم هذا الحقل كنقطة نهاية وابدأ مجموعة جديدة من علامات التبويب

en: User
ar: المستخدم

en: User Form
ar: نموذج المستخدم

en: User Role
ar: رتبة المستخدم

en: User unable to add new %s
ar: المستخدم غير قادر على إضافة %s جديد

en: Validate Email
ar: التحقق من البريد الإليكتروني

en: Validation failed
ar: فشل في عملية التحقق

en: Validation successful
ar: عملية التحقق تمت بنجاح

en: Value
ar: قيمة

en: Value must be a number
ar: يجب أن تكون القيمة رقماً

en: Value must be a valid URL
ar: القيمة يجب أن تكون عنوان رابط صحيح

en: Value must be equal to or higher than %d
ar: يجب أن تكون القيمة مساوية أو أكبر من  %d

en: Value must be equal to or lower than %d
ar: يجب أن تكون القيمة مساوية أو أقل من  %d

en: Values will be saved as %s
ar: سيتم حفظ القيم كـ %s

en: Vertical
ar: عمودي

en: View Field
ar: عرض الحقل

en: View Field Group
ar: عرض مجموعة الحقول

en: Viewing back end
ar: عرض الواجهة الخلفية

en: Viewing front end
ar: عرض الواجهة الأمامية

en: Visual
ar: مرئي

en: Visual & Text
ar: نص و مرئي

en: Visual Only
ar: المرئي فقط

en: We also wrote an <a href="%s">upgrade guide</a> to answer any questions, but if you do have one, please contact our support team via the <a href="%s">help desk</a>
ar: نحن كتبنا أيضا <a href="%s">دليل للتحديث</a> للرد على أية أسئلة، ولكن إذا كان إذا كان لديك اي سؤال، الرجاء الاتصال بفريق الدعم الخاص بنا عن طريق <a href="%s">مكتب المساعدة</a>

en: We think you'll love the changes in %s.
ar: نعتقد أنك ستحب هذه التغييرات في %s.

en: We're changing the way premium functionality is delivered in an exciting way!
ar: نحن نغير الطريقة التي يتم بها تقديم الأداء المتميز بطريقة مثيرة!

en: Website
ar: الموقع الإليكتروني

en: Week Starts On
ar: يبدأ الأسبوع في

en: Welcome to Advanced Custom Fields
ar: مرحبا بك في الحقول المخصصة المتقدمة

en: What's New
ar: ما الجديد

en: Widget
ar: ودجت

en: Width
ar: العرض

en: Wrapper Attributes
ar: سمات المجمع

en: Wysiwyg Editor
ar: محرر Wysiwyg

en: Yes
ar: نعم

en: Zoom
ar: التكبير

en: acf_form() can now create a new post on submission
ar: acf_form() يمكن الآن إنشاء مشاركة جديدة عند الإرسال

en: and
ar: و

en: checked
ar: مفحوص

en: class
ar: class (الفئة)

en: copy
ar: انسخ

en: https://www.advancedcustomfields.com/
ar: http://www.advancedcustomfields.com/

en: id
ar: id (المعرف)

en: is equal to
ar: يساوي

en: is not equal to
ar: لا يساوي

en: layout
ar: التخطيط

en: layouts
ar: التخطيطات

[ctx: noun]
en: Clone
ar: استنساخ

[ctx: noun]
en: Select
ar: اختار

en: or
ar: او

en: red : Red
ar: أحمر : أحمر

en: remove {layout}?
ar: إزالة {layout}؟

[ctx: verb]
en: Edit
ar: تحرير

[ctx: verb]
en: Select
ar: اختار

[ctx: verb]
en: Update
ar: تحديث

en: width
ar: العرض

en: {available} {label} {identifier} available (max {max})
ar: {available} {label} {identifier} متاح (max {max})

en: {required} {label} {identifier} required (min {min})
ar: {required} {label} {identifier} مطلوب (min {min})
