Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar 2.5.0 - en to ro translation catalogue (221 entries)

en:  review – it means a lot to us.
ro:  recenzie – înseamnă foarte mult pentru noi.

en:  to use this Feature.
ro:  pentru a folosi această funcționalitate.

en: %1$s / %2$s Images
ro: %1$s / %2$s Bilder

en: 24 hours
ro: 24 de ore

en: A Week
ro: O săptămână

en: ADHD Friendly Mode
ro: Modul Prietenos pentru ADHD

en: Accessibility  Adjustments
ro: Ajustări de accesibilitate

en: Accessibility Adjustments
ro: Ajustări de accesibilitate

en: Accessibility Profiles
ro: Profiluri de accesibilitate

en: Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar
ro: Widget de accesibilitate OneTap – Bară de accesibilitate ușor de folosit, cu un singur clic

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Activate License
ro: Activează licența

en: Active
ro: Activă

en: Add Alt-Texts
ro: Alt-Texte hinzufügen

en: Add Border
ro: Adaugă chenar

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
ro: Ajustează saturația culorilor pentru o experiență vizuală mai vie sau mai temperată

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
ro: Ajustează saturația culorilor pentru o experiență vizuală mai vie sau mai temperată

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
ro: Ajustează saturația culorilor pentru o experiență vizuală mai vie sau mai temperată

en: Adjust font weight for improved readability
ro: Ajustează spațierea literelor pentru o lizibilitate îmbunătățită

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
ro: Ajustează saturația culorilor pentru o experiență vizuală mai vie sau mai temperată

en: Adjust letter spacing for improved readability
ro: Ajustează spațierea literelor pentru o lizibilitate îmbunătățită

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
ro: Ajustează saturația culorilor pentru o experiență vizuală mai vie sau mai temperată

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
ro: Ajustează spațierea liniilor pentru o lizibilitate mai bună și o claritate îmbunătățită a textului

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
ro: Ajustează alinierea textului pentru o structură și o lizibilitate mai bune

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
ro: Ajustează poziția widgeturilor pentru a se potrivi preferințelor tale de aspect.

en: All
ro: Alle

en: Already did
ro: Am făcut deja

en: Alt Text
ro: Text alternativ

en: Alt text improves SEO and makes your content accessible to screen readers.
ro: Alt-Text verbessert SEO und macht Ihre Inhalte für Screenreader zugänglich.

en: Alt-Text AI
ro: AI Text alternativ

en: Automatic Language detection
ro: Detectare automată a limbii

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
ro: Redă automat conținutul paginii cu voce pentru accesibilitate fără folosirea mâinilor

en: Back
ro: Înapoi

en: Banner Bottom
ro: Banner unten

en: Big Cursor
ro: Cursor

en: Blindness Mode
ro: Modul Orbire

en: Bottom left
ro: Jos stânga

en: Bottom right
ro: Jos dreapta

en: Business E-mail
ro: E‑mail de afaceri

en: Button Focus Indicator
ro: Button-Fokusindikator

en: Change Language
ro: Sprache ändern

en: Change module name
ro: Modulnamen ändern

en: Choose another language to edit its translations.
ro: Wählen Sie eine andere Sprache, um deren Übersetzungen zu bearbeiten.

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
ro: Alege limba preferată pentru interfața pluginului.

en: Choose...
ro: Auswählen...

en: Clear flashes & reduces color
ro: Elimină fulgerele și reduce culorile

en: Color Modules
ro: Module de culoare

en: Company Name
ro: Numele companiei

en: Content Modules
ro: Module de conținut

en: Copied!
ro: Copiat!

en: Copy
ro: Copiază

en: Current language
ro: Aktuelle Sprache

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
ro: Personalizează culoarea, pictograma și dimensiunea butonului de accesibilitate pentru a se potrivi cu brandul tău.

en: Dark Contrast
ro: Contrast

en: Deactivate License
ro: Dezactivează licența

en: Default
ro: Implicit

en: Default Language
ro: Limba implicită

en: Dims colors and stops blinking
ro: Întunecă culorile și oprește clipirea

en: Disable All
ro: Alle deaktivieren

en: Disable animations to reduce distractions
ro: Dezactivează animațiile pentru a reduce distragerile

en: Dismiss banner
ro: Închide bannerul

en: Display Options
ro: Anzeigeoptionen

en: Don't show again
ro: Nicht mehr anzeigen

en: Dyslexic Font
ro: Font pentru dislexie

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
ro: Mărește cu ușurință textul pentru o lizibilitate îmbunătățită și accesibilitate pentru toți

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
ro: Identifică cu ușurință linkurile pe care se poate face clic, cu îmbunătățiri vizuale pentru o navigare mai bună

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
ro: Oprește cu ușurință sunetele site‑ului pentru o experiență de navigare fără distrageri

en: Edit Alt Text
ro: Editează textul alternativ

en: Edit Labels
ro: Editează etichetele

en: Edit Module Labels
ro: Editează etichetele modulelor

en: Enable All
ro: Alle aktivieren

en: English (UK)
ro: Englisch (UK)

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
ro: Sporește vizibilitatea cu un cursor mai mare pentru o navigare și un control mai ușoare

en: Enhances website's visuals
ro: Îmbunătățește elementele vizuale ale site-ului

en: Enjoying OneTap? If it makes your work easier, we’d love to get a quick review on WordPress.org – it would mean a lot to us and helps us keep improving the plugin for you
ro: Gefällt Ihnen OneTap? Wenn es Ihre Arbeit erleichtert, würden wir uns über eine schnelle Bewertung auf WordPress.org freuen – das bedeutet uns viel und hilft uns, das Plugin für Sie weiter zu verbessern

en: Enter Custom Label
ro: Introdu o etichetă personalizată

en: Enter a Alt-text...
ro: Introdu un text alternativ...

en: Epilepsy Safe Mode
ro: Modul Sigur pentru Epilepsie

en: Failed!
ro: Eșuat!

en: Filter images by alt text
ro: Bilder nach Alt-Text filtern

en: Focused browsing, distraction-free
ro: Navigare concentrată, fără distrageri

en: Font Size
ro: Dimensiunea pictogramei

en: Font Size (Default)
ro: Dimensiunea Fontului (Implicită)

en: Font Weight
ro: Înălțimea liniei

en: Font weight
ro: Înălțimea liniei

en: Footer
ro: Fußzeile

en: Free WCAG Contrast-Checker
ro: Verificator de contrast WCAG gratuit

en: General Settings
ro: Setări generale

en: General settings
ro: Setări generale

en: Generate Accessibility Status
ro: Generează starea de accesibilitate

en: Generate Alt-Text with Ai
ro: Generează text alternativ cu AI

en: Generate Text
ro: Generează text

en: Generate with AI
ro: Generează cu IA

en: Generate with AltPilot.ai
ro: Mit AltPilot.ai generieren

en: Get PRO
ro: Ia PRO

en: Get Text-to-Speech, Keyboard Navigation, Dyslexic Font
ro: Obține text-în-vorbire, navigare cu tastatura și font pentru dislexie

en: Hey!
    					We’re happy that you’re using OneTap. We'd like to take this opportunity to kindly ask for a 5-star rating on WordPress.
ro: Salut!
    					Ne bucurăm că folosești OneTap. Am dori să profităm de această ocazie pentru a te ruga, cu amabilitate, să ne acorzi un rating de 5 stele pe WordPress.

en: Hey! We’re happy that you’re using OneTap!
ro: Salut! Ne bucurăm că folosești OneTap!

en: Hide "Powered by OneTap"
ro: Ascunde "Powered by OneTap"

en: Hide Alt Text Feature
ro: Ascunde funcția de text alternativ

en: Hide Images
ro: Ascunde imaginile

en: Hide On Desktop
ro: Ascunde pe desktop

en: Hide On Mobile
ro: Ascunde pe mobil

en: Hide On Tablet
ro: Ascunde pe tabletă

en: Hide Toolbar
ro: Ascunde bara de instrumente

en: Hide Toolbar Duration
ro: Durata ascunderii barei

en: Hide the Alt Text submenu, its navigation link, and the "Missing Alt-Text" dashboard widget.
ro: Ascunde submeniul de text alternativ, linkul său de navigare și widgetul de tablou de bord „Text alternativ lipsă”.

en: High Contrast
ro: Contrast

en: Highlight Content
ro: Evidențiază titlurile

en: Highlight Links
ro: Evidențiază linkurile

en: Highlight Titles
ro: Evidențiază titlurile

en: Highlight elements when hovered over
ro: Evidențiază elementele atunci când treci cursorul peste ele

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
ro: Evidențiază linia curentă pentru a urmări progresul lecturii și a îmbunătăți concentrarea

en: Highlight titles for better recognition
ro: Evidențiază titlurile pentru o recunoaștere mai bună

en: Horizontal (Default 15px)
ro: Horizontal (Standard 15px)

en: How long do you want to hide the toolbar?
ro: Cât timp dorești să ascunzi bara de accesibilitate?

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
ro: Confirm că starea de accesibilitate generată se bazează pe propria mea evaluare. Furnizorul acestui generator nu își asumă nicio răspundere pentru acuratețea sau conformitatea sa.

en: Icon Size
ro: Dimensiunea pictogramei

en: Icons
ro: Pictograme

en: If OneTap helped you make your site more accessible, we’d truly appreciate a quick review – a good rating would mean a lot to us ❤️
ro: Dacă OneTap te‑a ajutat să faci site‑ul tău mai accesibil, am aprecia cu adevărat o recenzie rapidă – un rating bun ar însemna foarte mult pentru noi ❤️

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
ro: Dacă îți place OneTap, am aprecia foarte mult o rapidă

en: Inactive
ro: Inactivă

en: Information
ro: Informație

en: It would mean a lot to us.
ro: Ar însemna foarte mult pentru noi.

en: Keyboard Navigation
ro: Navigare cu tastatura

en: Leave a Review
ro: Bewertung abgeben

en: Let visitors jump to main content, navigation, or footer landmarks.
ro: Ermöglicht Besuchern, zu Hauptinhalt, Navigation oder Footer-Sprungmarken zu springen.

en: Letter Spacing
ro: Spațierea literelor

en: Light Contrast
ro: Contrast

en: Line Height
ro: Înălțimea liniei

en: Line Height (Default)
ro: Înălțimea liniei

en: Live Preview
ro: Previzualizare live

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
ro: Mărește textul selectat pentru o lizibilitate și accesibilitate sporite

en: Main Content
ro: Hauptinhalt

en: Maybe later
ro: Vielleicht später

en: Middle left
ro: Mijloc stânga

en: Middle right
ro: Mijloc dreapta

en: Missing Alt-Text
ro: Fehlender Alt-Text

en: Mobile
ro: Mobil

en: Module Labels
ro: Etichete module

en: Modules
ro: Module

en: Monochrome
ro: Monocrom

en: Mute Sounds
ro: Oprește sunetele

en: Navigate the site using only the keyboard
ro: Navighează pe site folosind doar tastatura

en: Next
ro: Înainte

en: No images found in Media Library.
ro: Nu s‑au găsit imagini în Biblioteca media.

en: No images match this filter.
ro: Keine Bilder entsprechen diesem Filter.

en: No, it’s not  good enough
ro: Nu, nu este suficient de bun

en: No, it’s not good enough
ro: Nu, nu este suficient de bun

en: Not Now
ro: Nu acum

en: Ok, you deserve it
ro: Ok, îl meritați

en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
ro: OneTap este un plugin WordPress multilingv conceput pentru accesibilitatea fără întreruperi a site‑ului. Cu o instalare simplă, dintr‑un singur clic, se asigură că site‑ul tău respectă standardele de accesibilitate fără bătăi de cap. Creat pentru performanță, oferă un mediu web incluziv și ușor de utilizat pentru toți vizitatorii.

en: Only for this session
ro: Doar pentru această sesiune

en: Open the OneTap Toolbar with URL
ro: Deschide bara OneTap cu un URL

en: Open with URL
ro: Deschide cu URL

en: Orientation Modules
ro: Module de orientare

en: Please complete all fields.
ro: Vă rugăm să completați toate câmpurile.

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
ro: Atenție: Generarea unei noi declarații va suprascrie automat versiunea anterioară.

en: Powered by
ro: Cu tehnologie de la

en: Previous
ro: Înapoi

en: Read Page
ro: Citește pagina

en: Readable Font
ro: Font lizibil

en: Reading Line
ro: Linie de citire

en: Reading Mask
ro: Mască de citire

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
ro: Profiluri de accesibilitate gata de utilizare pentru diferite nevoi ale utilizatorilor.

en: Reduces distractions, improves focus
ro: Reduce distragerile, îmbunătățește concentrarea

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
ro: Elimină imaginile care distrag atenția pentru o experiență de navigare mai curată și mai concentrată

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
ro: Elimină textul "Powered by OneTap" din bara de instrumente din partea publică a site‑ului tău.

en: Reset Settings
ro: Resetează setările

en: Saturation
ro: Saturație

en: Save
ro: Salvează

en: Save Changes
ro: Salvează modificările

en: Save changes
ro: Salvează modificările

en: Save hours
ro: Economisește ore

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
ro: Economisește ore, îmbunătățește SEO și accesibilitatea

en: See Documentation
ro: Vezi documentația

en: Seizure Safe Profile
ro: Profil Sigur pentru Convulsii

en: Select Language
ro: Selectează limba

en: Select your accessibility profile
ro: Profiluri de accesibilitate

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
ro: Stabilește culorile propriului brand pentru a personaliza aspectul pluginului.

en: Settings
ro: Setări

en: Show Accessibility Statement
ro: Afișează declarația de accesibilitate

en: Show a visible dotted border on the floating toolbar icon image when the button is focused (e.g. keyboard navigation).
ro: Zeigt einen sichtbaren gepunkteten Rand um das schwebende Symbolbild, wenn der Button fokussiert ist (z. B. Tastaturnavigation).

en: Skip To Content
ro: Zum Inhalt springen

en: Start with AltPilot.ai
ro: Începe cu AltPilot.ai

en: Statement
ro: Declarație

en: Stop Animations
ro: Oprește animațiile

en: Support
ro: Asistență

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
ro: Treci la un font mai clar, ușor de citit, pentru a îmbunătăți accesibilitatea textului

en: Tablet
ro: Tabletă

en: Text Magnifier
ro: Lupă pentru text

en: This is a PRO Feature
ro: Aceasta este o funcționalitate PRO

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Top left
ro: Sus stânga

en: Top right
ro: Sus dreapta

en: Try 25 Images for Free
ro: Încearcă 25 de imagini gratuit

en: Try choosing a different filter to see more of your images.
ro: Încearcă să alegi un alt filtru pentru a vedea mai multe dintre imaginile tale.

en: Upgrade to OneTap PRO
ro: Treci la OneTap PRO

en: Upgrade to Pro
ro: Actualizează la Pro

en: Upload images to your Media Library to start managing their alt text here.
ro: Încarcă imagini în biblioteca media pentru a începe să gestionezi textul lor alternativ aici.

en: Uploaded
ro: Încărcat

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
ro: Folosește o mască pentru a te concentra pe o zonă specifică a textului și pentru a reduce distragerile

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
ro: Folosește un font special conceput pentru a îmbunătăți lizibilitatea pentru utilizatorii cu dislexie

en: Vertical (Default 15px)
ro: Vertikal (Standard 15px)

en: Vision Impaired Mode
ro: Modul Deficiență Vizuală

en: Warning!
ro: Atenție!

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
ro: Când este activat, pictograma nu va fi afișată pe dispozitivele desktop.

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
ro: Când este activat, pictograma nu va fi afișată pe dispozitive mobile.

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
ro: Când este activat, pictograma nu va fi afișată pe tablete.

en: When enabled, the toolbar language is automatically set based on the visitor's browser language.
ro: Când este activat, limba barei de instrumente este setată automat în funcție de limba browserului vizitatorului.

en: Widget Color
ro: Culoarea widgetului

en: Widget Design
ro: Designul widgetului

en: Widget Position
ro: Poziția widgetului

en: Widget Position
ro: Poziția widgetului

en: With Alt Text
ro: Mit Alt-Text

en: Without Alt Text
ro: Ohne Alt-Text

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
ro: Poți edita sau insera o declarație după nevoie. Dă clic pe "Salvează setările" pentru a salva modificările.

en: You’re currently editing
ro: Sie bearbeiten gerade

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
ro: și generează textul alternativ cu AltPilot.ai.

en: icon drop down menu
ro: meniul derulant al pictogramei

en: labels.
ro: Labels.
